@ismailsaymaz

Polisin Çeber kayıtlarında 'işkence' ayıklandı mı?

Polisin Çeber kayıtlarında 'işkence' ayıklandı mı?
Polisin Çeber kayıtlarında 'işkence' ayıklandı mı?

Çeber?in davasında üçüncü duruşmada da protestolar vardı.

Karakol ve cezaevinde işkence sonucu ölen Engin Çeber'in davasında gözaltı görüntüleri izlendi. Polisin mahkemeye yolladığı CD'lerin nezarethanede işkence iddialarına konu olan kısmı 'bozuk' olduğu için izlenemedi
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - İstinye Şehit Muhsin Bodur Polis Merkezi ve Metris Cezaevi’nde gördüğü işkence sonucunda yaşamını yitiren Engin Çeber’in ölümünden önceki gö-zaltı ve tutukluluk görüntüleri tam altı ay sonra duruşma salonunda izlendi. Emniyet’in gönderdiği 17 CD’lik karakol kayıtlarına göre; Çeber ve arkadaşları, iki saat nezarethanede kelepçeli tutuluyor, Özgür Karakaya tartaklanarak nezarethaneye getiriliyor. Parmak izi alma işlemini gösteren CD’de, uygulamaya direnen Karakaya, yırtılan montunu gösterirken; Çeber, Cihan Gün ve Aysu Baykal’sa kelepçeli halde  yerde oturuyor. Boş nezarethane kayıtlarında sorun çıkmazken, işkence iddialarına konu olan bu görüntülerin devamı ‘bozuk olduğu’ gerekçesiyle izlenemiyor.
Engin Çeber davasının üçüncü duruşması dün Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada önce, Engin Çeber ve arkadaşlarının 28-29 Eylül 2008’de tutulduğu İstinye Şehit Muhsin Bodur Polis Merkezi’ne ait 17 CD, Çeber’in 30 Eylül-7 Ekim 2008 arasında kaldığı Metris Cezaevi’ne ait sekiz DVD’lik kamera kayıtları, iki bilirkişi ve bir dudak okuma uzmanının hazır bulunduğu salonda kurulan bir perdede izlendi.

Yırtık montu gösteriyor

Emniyetten gönderilen kayıtların çoğu; Çeber ve arkadaşlarının nezarethane görüntülerini içeriyor. Çeber ve Cihan Gün, nezarethanede iki saat hukuka aykırı şekilde kelepçeli tutuluyor. Özgür Karakaya ise tartaklanarak nezarethaneye sokuluyor. Bunun üzerine üç arkadaş polisle tartışıyor. Görüntülerin devamında; Çeber ve arkadaşlarının koğuşta volta atarken, uyurken, polisle konuşurken görüntüleri var. Bir kısmı ise boş nezarethane görüntülerini içeriyor.
Tek bir CD’de, parmak izi alma işleminin görüntüleri yer alıyor. Direniş gösteren Özgür Karakaya, yırtılan montunu gösterirken; Engin Çeber, Aysu Baykal ve Cihan Gün ise elleri arkadasından kelepçelenmiş halde yerde oturuyor. 
Nezarethane görüntüleri sorunsuz izlenirken, işkence ve kötü muamele iddialarının dile getirildiği parmak izi işlemine ait kayıt, ‘bozuk olduğu’ gerekçesiyle bu görüntülerle sınırlı kalıyor. Bu arada, Çeber’le beraber Metris Cezaevi’nde kalan tutuklu tanıklar Hacı Koçak ve Aşkıner Koçak, halen tutuklu olduklarını, kendilerini güvende hissetmediklerini, tahliye olunca konuşabileceklerini belirterek ifade vermedi.

Salonda taciz iddiası

Duruşma sona ermek üzereyken, Çeber’in ablası Şerife Çeber, arkasında duran kişinin kendisini taciz ettiğini öne sürdü. Üzerinden kimlik çıkmayan kişinin tutuksuz sanıklardan gardiyan Salim Geniş olduğu ortaya çıktı. Hakkında şikâyette bulunulan Geniş, karakola götürüldü.