@ismailsaymaz

Polisin gazeteciye dayağının da 'mazereti' varmış

Taksim Polis Merkezi'nde polis kurşunuyla öldürülen Nijeryalı Festus Okey için "Uyuşturucu satıyordu", Avcılar'da polis tekmesine kurban giden Feyzullah Ete için "Alkollüydü, bağırıyordu" ve İzmir'de aracının içinde vurulan Baran Tursun için...
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Taksim Polis Merkezi'nde polis kurşunuyla öldürülen Nijeryalı Festus Okey için "Uyuşturucu satıyordu", Avcılar'da polis tekmesine kurban giden Feyzullah Ete için "Alkollüydü, bağırıyordu" ve İzmir'de aracının içinde vurulan Baran Tursun için "İhtara uymadı" gerekçesini sıralayan Emniyet, bir trafik polisinden dayak yiyen gazeteci Mehmet Coşkundeniz'i de 'kabahatli' buldu! Coşkundeniz, 'alkol yüzünden sürücü belgesine el konulmuş' biriydi ve bir polisi omzundan yaralamıştı.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Posta Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Coşkundeniz'in geçen cumartesi günü saat 02.30 sularında polisçe dövülmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamaya göre, Coşkundeniz'e ait aracı kullanan kız arkadaşı Derya Özel kontrolde alkollü çıkınca araca ve sürücü belgesine el konulmak istendi. Coşkundeniz, 'Daha önce iki defa alkollü araç kullanmaktan sürücü belgesine el konulduğu tespit edildiğinden' araç otoparka çekilecekti. Ancak açıklamaya göre Coşkundeniz "Siz benim kim olduğumu biliyor musunuz, ben gazeteciyim, siz kimsiniz benim arabamı çekeceksiniz, iki gün önce tekmeyle adam öldürdüğünüzü de gördük" diyerek 'memura hakaret ve tahrik ederek fiili mukamevemette' bulundu. Sonra da iddiaya göre, bir polisi omzundan yaraladı. Ve hakkında, 'Görev yaptırmamak için direnme' suçundan işlem yapıldı.
Coşkundeniz ise açıklamada sıralanan iddiaları reddediyor: "Dövdüğüm iddia edilen polisi karakolda gördüm. 'Kolu çıkmış' dediler. O polisle hiç temasım olmadı. Kelepçeliydim. Kelepçeliyken birinin kolunu nasıl çıkarayım? Sen davacı olursan biz de senden davacı oluruz, diye gözdağı vermek için düzenlenmiş bir tezgâh."
Coşkundeniz'in açıklamaya, "Ehliyetine iki kez el konuldu" ibaresinin eklenmesine ilişkin yanıtı, "Arabayı zaten ben kullanmıyordum" oluyor. Coşkundeniz şöyle diyor:
"Kamoyuna 'Bu arkadaş zaten alkollü gezer, o yüzden güç kullanıldı' gibi göstermek için yapılmış bir açıklama."
Coşkundeniz, polislere hakaret ettiği iddiasına ilişkin de, "Vurana kadar gazeteci olduğumu söylemedim. İçinde kız arkadaşım varken aracın çekilmesine karşı çıktım. Polis ne zaman ki, 'Seni döverim' dedi, endişelendim. Basın kartımı çıkarıp gösterdim. Zaten bu daha da sinirlendirdi onu."
Üskül'den polise: Ölçüyü aşmayın
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül ise dün polise "Ölçüyü aşmayın" uyarısında bulundu: "'Zor şartlarda çalışıyoruz, o nedenle de böyle davranıyoruz' sözünü kabul edemeyiz. Zaman zaman ölçünün aşıldığı görünüyor. Bu hepimizi çok rahatsız ediyor. Yetkilerinizi ve ölçüyü aşmayın, kurallara uyun."