Polisin 'Gezi eylemcisi sanarak' darp ettiği şoför şiddeti işaretlerle anlatabildi!

Polisin 'Gezi eylemcisi sanarak' darp ettiği şoför şiddeti işaretlerle anlatabildi!
Polisin 'Gezi eylemcisi sanarak' darp ettiği şoför şiddeti işaretlerle anlatabildi!
Sancaktepe'de Gezi parkı olayları sırasında yoldan geçerken 5 polis tarafından darp edilerek bir gözünü kaybettiği ileri sürülen Hakan Yaman'ın eşi ve avukatı açıklama yaptı.

İSTANBUL - Gezi Parkı eylemlerinin devam ettiği 4 Haziran'da Sancaktepe'de servis şoförü Hakan Yaman'ın 'gösterici sanılarak' polis tarafından darp edilip yaralanması hakkında suç duyurusu yapıldı. Yaman'ın ailesinin savcılığa yaptığı suç duyurusunda 8 yaşındaki Hakan Yaman'ın karnından gaz bombasıyla vurulup sert bir cisimle gözünün çıkarıldığı iddia edildi. Konuyla ilgili olarak o anların hemen ardından çekildiği ileri sürülen bir video da savcılığa sunuldu. Konuyla ilgili olarak Hakan Yaman'ın eşi Nihal Yaman ve avukatı Elif Eylem Kınacılar açıklama yaptı.

OLAYI EL İŞARETLERİYLE ANLATABİLDİ
Evinde tedavisi süren ve konuşamayacak durumda olan Hakan Yaman, basın mensuplarının sorularını el ve baş işaretiyle yanıtlamaya çalıştı. "Sizi polisler mi darp etti?" şeklindeki soruya Yaman, başını sallayıp onaylayarak cevapladı. Kaç kişi oldukları şeklindeki soruya ise eliyle 5 işareti yaparak cevap verdi. 

Polis eylemci sandığı şoföre işkence etti'EŞİME YAPILANLAR CANAVARLIK'

Hakan Yaman'ın 32 yaşındaki karısı Nihal Yaman, eşinin elini sıkı bir şekilde tutarak yaptığı açıklamada, "Ailem ve çocuklarla hiç haketmediğimiz çok zor günler yaşadık. Olay günü beni aradılar apar topar hastaneye gittik. Darp sonucu beyninde sorun oluştu. Eşimin siyasi anlamda hiçbir sorunu olmadı. Eşime bu yapılanlar vahşet bir canavarlık, gördüğümüzde şok olduk. Eşimin yaşaması mucize. Eşim servis şoförü, kendimizi geçindirmeye çalışıyorduk. Çocuklar çok etkilendi, ben etkilendim. Çocuklarımla çok fazla ilgilenemiyorum. Gözü göremediği için artık servis şoförlüğü yapamayacak. Bu davanın sonuna kadar gitmesini istiyorum. Eşime bunu yapanların cezalandırılmasını istiyorum" diye konuştu.

"EYLEMCİ DEĞİL, GERÇİ OLSA BİLE BİR İNSAN BUNU HAKETMEZ"
Hakan Yaman'ın avukatı Elif Eylem Kınacılar ise, "Müvekkilim olayın yaşandığı gece olaylarnedeniyle aracını güvenli bir yere park ettikten sonra evine ulaşmak isterken gaz bombası atılıyor, sağ karın bölgesinden vuruluyor, yere düştükten sonra 5 kişilik bir kolluk kuvveti müdahalede bulunuyor, yerde sürükleniyor, sonra bir cisimle gözüne darbe alıyor. Daha sonra da yanmakta olan ateşe atılıyor. Hakan siyasi ya da politik bir yapının içinde değil, eylemci değil, gerçi olsa bile bir insan bunu haketmez" dedi.

Kınacılar daha sonra Hakan Yaman'ın öldüğü sanılarak bırakıldığını söyleyerek, "Sürünerek ateşten kurtulmaya çalışıyor. halkın yetişmesiyle birlikte hastaneye kaldırılıyor" şeklinde konuştu.

Avukat Kınacılar, Hakan Yaman'ın çenesini hareket ettiremediğini yüzünde kırıklar olduğunu söyleyerek, "Çok zor bir beyin ameliyatı geçirdi. Hukuki sürece güvenmekten başka şu an yapabileceğimiz bir şey yok. Bu eylemi yapan kim olursa olsun çıkarılıp cezalandırılmasını istiyoruz" dedi

YAPILANLAR İŞKENCE SUÇUDUR
Avukat Elif Eylem Kınacılar, polisin burdaki müdahalesinin bir işkence suçu olduğunu belirterek "Müvekkilim dakikalarca şiddete maruz kalmıştır. Görüyorsunuz böyle bir müdahale işkencedir, hukuken bunun tanımı da işkencedir" diye konuştu.
Hakan Yaman'ın 13 yaşında Özlem ve 7 yaşında Sıla isimli iki kız çocuğu babası olduğu öğrenildi. (Cengiz ÇOBAN/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1139259113925912

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Tayip meclis kürsüsünden özür dilemelisin... - ercan02

  E tayip buna ne diyeceksin? " Ben emri verdim" demek yetmiyor. Cezasinida çekmelisin. Sana en büyük ceza meclis kürsüsünden özür dilemen.

  Yaziklar olsun - Candem

  Sayin Türk Polisi, inaniyorum ve taniyorum icinizde iyi ve yürkli ve meslegini severek yapan insanlar var. Ama resimdeki insana yaptiginizi ne kul affeder nede Allah. Ne diyeyim, basbakaniniz cikip Polise emri ben verdim diyor. O emri veren basbakanin Insanhaklari Mahkemesinde yargilanmasi gerekiyor. Ben sizin gibi Polislerin yaptigini görünce, sizinle ayni adi tasimaktan (INSAN adini ) untaniyorum. Evet utaniyorum, insan olan insan bunu yapmaz. Kahrolun da yerin dibine girin.

  Emir kulu - serversev

  Emir kulu zırvalığını çökerten bir örnektir bu. Polis maalesef emir kulu değil, saldırmak konusunda çok çok gönüllüler. Polis kadrolarında iyi bir temizliğe ihtiyaç var. Bu hükümet gider gitmez hiç vakit kaybedilmemeli.

  YARINLARI KARARMIS AILENIN ! - palenke

  Medya bir iki kere daha haber yapar,haber olsun diye,Avukat görevini yapmaya calisir,Polisler bir sekilde yirtarlar,yaptiklari yanlarina kalir,ya Aile ? Tek kisi calisan bir Baba,iki kizina hanimina ekmek getirmek zorunda,onlara bakmak zorunda,tek gözüyle söförlük yapamaz,ilk önce isinden olur,sonra karanlik zorlu günler Aileyi yok etmeye baslar,evet bu olayda Bir Ailenin Kaderi degismistir,5 Polis ise islerine kaldiklari yerden devam edeceklerdir, kinlerini, nefretlerini kendi insanlarina kusacaklar,Basbakan DESTAN böyle yazilir dercesine haykiracak,Melih gökcede Hirsindan televizyonlarda aglayacaktir.Lanet olsun bu düzene .

  Polis - futbol

  Türkiye nin Polis devleti oldugunu Gezi Parki eylemleri sirasinda Polis cok acik ve net bir sekilde dosta düsmana anlatti.Bununda ötesinde Gülen cemaatinin Polisin icinde nasil örgütlendigi acik secik ortada.Ve Gülenci polislerin nasil bir kinle masum insanlara (sirf kendilerinden olmadigi icin )saldirdiklarinin belgesi iste.Hic kimse Polisin yaptiklarini üc-bes polisin yaptiklari olarak hafife almaya kalkmasin,tam tersine Polisin yüzde doksani gülene biat ediyor...geriye kalan yüzde on icin normal polis diyebiliriz.Lakin Gezi Parki eylemlerindeki polisler kesinlikle ozel secilmis polis den daha cok düsman kuvvetlerine benziyordu.

  Devlet terörü - Pe@ce

  İnsanlar günlük rutin hayatlarını yaşarken bile her an polis tarafından darb edilme, yaralanma hatta ve hatta öldürülme riski ve korkusuyla yaşıyorlar. Bu korku ve endişeye sebep olan olguyu iki kelimeyle tanımlarsınız: Devlet terörü. Türk Polis Teşkilatı'nı bundan böyle terör örgütleri listesinde değerlendirmek gerekiyor.

  GERÇEK VE TAHMİN - UYİ35

  Gerçek: Bu saldırının faillerinin polis memurları olduğu şu anda bir iddia. Tahmin: Ethem Sarısülük'ü öldüren polisin serbest kalmasında görüldüğü gibi genel olarak ceza almayacağını düşünen polis bu kadar vahşileşebilir.