Polisin görevini yapmasına engel olan polis kamerada!

Polisin görevini yapmasına engel olan polis kamerada!
Polisin görevini yapmasına engel olan polis kamerada!
Hürriyet gazetesine yönelik saldırı sırasında bir polisin bir arkadaşının görevini yapmasına engel olmasına ilişkin görüntüler Hürriyet yazarı Mehmet Y. Yılmaz tarafından gündeme getirildi.

RADİKAL - Hürriyet gazetesi yazarı Mehmet Y. Yılmaz Hürriyet gazetesine yönelik saldırı sırasında bir polisin saldırganlara engel olmaya çalışırken başka bir polis tarafından engellenmesini, "Polis, polisin görev yapmasını engellerse" başlıklı yazısında şöyle değerlendirdi:

Bu köşeye aldığım fotoğraf, geçtiğimiz salı akşamı Hürriyet'e yapılan ikinci baskın sırasında çekilen bir videodan alındı.

Bu videoyu şu bağlantıdan izleyebilirsiniz, sözünü ettiğim görüntü videonun 4 ve 5 saniyeleri arasında:Videoyu izlerken de görebileceğiniz gibi saldırganlar Hürriyet'in bahçesine girdikten sonra ana kapıya hücum ediyorlar ve ellerindeki demir ve taşlarla kapıyı kırmaya çalışıyorlar.
O sırada bahçe girişinde saldırganları durduramayan polislerden bazıları da ana kapının önüne geliyor.
İçlerinde biri (mavi gömlekli olan) belli ki görevinin saldırganları engellemek olduğunun bilincinde.
Ama siyah giysili polis, onu kapının önünden iterek uzaklaştırıyor.
Bunu neden yapıyor, tahmin etmek zor değil: Ya saldırganlardan korkup kaçıyor ya da "Bırakalım, ne yapacaklarsa yapsınlar" diye düşünüyor.
Bunu yaparken de görevini yapmaya çalışan arkadaşını iterek kapıdan uzaklaştırıyor.
Bundan nasıl bir sonuç çıkarmalıyız, bilemiyorum.
Ya polis yeterince eğitimli değil, görev yerini terk edebiliyor ya da saldırganları engellemek istemiyor. Neden istemiyor olabileceği belli: İktidar partisinin bir milletvekili "Artık bunlara alışsınlar" diyor, o da alışmamız için saldırganları bırakıp kendi arkadaşını çekiştiriyor.
Ve son bir not: Dün yayınladığım, saldırganla poz veren polis fotoğrafı ile ilgili olarak İstanbul Emniyeti yetkililerinden bir açıklama almadım, bir soruşturma başlatıldığını da duymadım.
Sessiz kalırlarsa unutturabileceklerini düşünüyor olabilirler ama söylemeliyim ki ben unutmam, unutulmasına izin vermem.