Polisin ifadesini kameralar yalanladı

Polisin ifadesini kameralar yalanladı
Polisin ifadesini kameralar yalanladı
TOKAT'ta yol kontrolü sırasında "Dur" ihtarına uymayadığı gerekçesi ile öldürülen Mustafa Uslu ile ilgili olarak görülen davada ilginç bir gelişme yaşandı. Polisin "Zanlının aracı bana çarpınca silahım ateş aldı" ifadesinin aksine, bölgede güvenlik kamerası kayıtlarında olayın kaza olmadığı belirlendi. Uslu'nun ailesi, polisin en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.Turhal ilçesinde 10 Temmuz'da yaşanan olayda, Bölge Trafik Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler yol kontrolü yaptığı sırada Küçükbağlar köyünde oturan ve çifçilik yapan 38 yaşındaki Mustafa Uslu sürücü belgesi olmadığı için kontrolden kaçmak istedi. Polislerin 'dur' ihtarına uymayarak kaçan Uslu, polis memuru Mehmet Saç'ın silahından çıkan kurşunla öldü. Olay sonrası savcıya ifade veren polis memuru, olayın kaza eseri olduğunu söyledi. Mehmet Saç ifadesinde, "El feneri ile dur ihtarı yaptık. Durmadı, yanımdan geçerken de kapı bana çarptı. Kalkarken silah ateş aldı. Bilerek öldürmedim." dedi. Ancak olay yerindeki güvenlik kamerası görüntülerini ele geçiren savcı, olayın kaza olmadığını ortaya çıkardı. Savcı, aracın olay yerinden kaçtığı sırada polis memurunun aracın arkasından ateş ettiğini belirtti. Saç hakkında, "Kasten adam öldürmek" suçundan müebbet hapis istemiyle dava açtı.

AİLESİ GÖRÜNTÜLERİ İZLEDİ
Zile Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 2'inci duruşmasında aile görüntüleri mahkemede izledi. Duruşmaya Mustafa Uslu'nun babası İsmail ile ağabeyi Aziz Uslu da katıldı. Salonda, olayın tek delili olan kamera görüntüleri izlendi. Baba İsmail Uslu bu sırada baygınlık geçirdi. Uslu'nun ağabeyi Aziz Uslu, bölge trafik müdürlüğünde 3 kamera olmasına rağmen diğerlerinin saklandığını iddia etti. Mahkemede görüntüleri izleyen ve etkisinden kurtulamayan baba İsmail Uslu, köye dönerken kullandığı araçla kaza yaparak yaralandı.

EŞİ, "EN AĞIR CEZA VERİLSİN"
İlçeye bağlı Küçükbağlar Köyü'nde yaşayan Mustafa Uslu'nun ailesi, evlatlarını kasten öldüren polis memurunun en sert şekilde cezalandırılmasını istedi. 3 çocuğu ile ortada kaldığını söyleyen Mustafa Uslu'nun eşi 34 yaşındaki Saliha Uslu, "Bize kaza olduğunu söylemişlerdi. Ama görüntülerde olayın öyle olmadığı ortaya çıktı. Eşim ehliyeti olmadığı için kaçmak isteyince arkasından vurulmuş. Kurşun başına isabet etmişti. Bir süre aracın yanına gitmemişler. Öylece bırakmışlar. Hastaneye götürülse belki kurtarılabilirdi. Çocuklarım yetim kaldı. Polisin en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum. Yetkililerden yardım bekliyorum." diye konuştu. Uslu'nun gözü yaşlı annesi 63 yaşındaki Şakire Uslu da, oğlunun yok yere kurban edildiğini belirterek, onu öldürenlerin de en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi. Mehkemede görüntüleri izledikten sonra köye dönerken yaşadığı şok nedeni ile aracı kontrolden çıkarak kaza yapan ve hasta yatağında konuşan baba 65 yaşındaki İsmail Uslu da olay anını izleyince şok geçirdiğini ve bunun etkisiyle kaza yaptığını söyledi.