Polisin işkence görüntüleri ayıklandı mı?

Polisin işkence görüntüleri ayıklandı mı?
Polisin işkence görüntüleri ayıklandı mı?
İşkenceyle ölüm davasında tutuksuz yargılanan bir gardiyan Çeber'in kızkardeşini tehdit etti

 

İSMAİL SAYMAZ

İSTANBUL - İstinye Şehit Muhsin Bodur Polis Merkezi ve Metris Cezaevi'nde gördüğü işkence sonucunda yaşamını yitiren Engin Çeber'in ölümünden önceki gözaltı ve tutukluluk görüntüleri tam altı ay sonra duruşma salonunda izlendi. Emniyetin gönderdiği 17 CD'lik karakol kayıtlarına göre; Ceber ve arkadaşları, hukuka aykırı biçimde iki saat nezarethanede kelepçeli tutuluyor, Özgür Karakaya tartaklanarak nezarethaneye getiriliyor. Parmak izi alma işlemini gösteren CD'de, uygulamaya direnen Karakaya, yırtılan montunu gösterirken; Ceber, Cihan Gün ve Aysu Baykal'sa kelepçeli halde yerde oturuyor. Boş nezarethane kayıtlarında sorun çıkmazken, işkence iddialarına konu olan bu görüntülerin devamı 'bozuk olduğu' gerekçesiyle izlenemiyor.
Engin Çeber Davası'nın üçüncü duruşması Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada ilkin, Ceber ve arkadaşlarının 28-29 Eylül 2008'de tutulduğu İstinye Şehit Muhsin Bodur Polis Merkezi'ne ait 17 CD, Ceber'in 30 Eylül-7 Ekim 2008 arasında kaldığı Metris Cezaevi'ne ait sekiz DVD'lik kamera kayıtları, iki bilirkişi ve bir dudak okuma uzmanının hazır bulunduğu salonda kurulan bir perdede izlendi.


Yırtık montu gösteriyor

Emniyetten gönderilen kayıtların çoğu; Ceber ve arkadaşlarının nezanethane görüntülerini içeriyor. Ceber ve Cihan Gün, nezarethanede iki saat hukuka aykırı şekilde kelepçeli tutuluyor. Özgür Karakaya ise tartaklanarak nezarethaneye sokuluyor. Bunun üzerine üç arkadaş polisle tartışıyor. Görüntülerin devamında; Ceber ve arkadaşlarınının koğuşta volta atarken, uyurken, polisle konuşurkenki görüntüleri var. Bir kısmı ise boş nezarethane görüntülerini içeriyor.
Tek bir CD'de, parmak için alma işleminin görüntüleri yer alıyor. Direniş gösteren Özgür Karakaya, yırtılan montunu gösterirken; Engin Ceber, Aysu Baykal ve Cihan Gün ise elleri arkadasından kelepçelenmiş halde yerde oturuyor.
Nezarethane görüntüleri sorunsuz izlenirken, işkence ve kötü muamele iddialarının dile getirildiği parmak izi işlemine ait kayıt, 'bozuk olduğu' gerekçesiyle bu görüntülerle sınırlı kalıyor.


'Güvende değiliz'


Bu arada, Çeber'le beraber Metris Cezaevi'nde kalan tutuklu tanıklar Hacı Koçak ve Aşkıner Koçak, halen tutuklu olduklarını, kendilerini güvende hissetmediklerini, tahliye olduktan sonra konuşabileceklerini belirterek ifade vermedi.


Taciz iddiası


Duruşma sona ermek üzereyken, Ceber'in ablası Şerife Çeber, arkasında duran kişinin kendisini taciz ettiğini öne sürdü. Avukatlarca polise şikâyet edilen, fakat üzerinden kimlik çıkmayan kişinin tutuksuz sanıklardan gardiyan Salim Geniş olduğu ortaya çıktı. Hakkında şikayette bulunulan Geniş, Osmaniye Polis Merkezi'ne götürüldü. Duruşma çıkışı açıklama yapan Şerife Çeber, taciz edildiğini öne sürerek, "Demek ki Türkiye'de yaşasaydım sokağa çıkamazdım" dedi.