Polisin koruduğu kadın sayısı 7 bine yaklaştı

Polisin koruduğu kadın sayısı 7 bine yaklaştı
Polisin koruduğu kadın sayısı 7 bine yaklaştı
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın verilerine göre, yurt genelinde şiddete uğrayan 6 bin 764 kadına polis koruması verildi, şiddet uygulayanlara yönelik 50 bin 182 önleyici tedbir kararı alındı

ANKARA - Yurt genelinde şiddete uğradığı gerekçesiyle polis koruması alan kadın sayısı 6 bin 764 oldu. Polis koruması verilen en fazla kadın Adana'da yaşarken şiddet uygulayanlara yönelik 50 bin 182 önleyici tedbir kararı alındı. Afyonkarahisar, Bilecik, Bolu, Çorum, Erzincan, Hakkari, Kars, Kastamonu, Malatya, Mardin, Siirt ve Yalova'da polis koruması talep eden kadın olmadı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın verilerine göre, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında şiddet mağdurlarına yönelik koruyucu tedbir, şiddet uygulayana yönelik önleyici tedbir kararları uygulanıyor.

50 BİN 182 ÖNLEYİCİ TEDBİR KARARI ALINDI

Mülki amir ve hakimin yanı sıra gecikmesinde sakınca bulunan durumlarda kolluk kuvvetlerince de verilebilen koruyucu tedbir kararları kapsamında geçen yıl sonu itibarıyla yurt genelinde 6 bin 764 kadına polis koruması sağlandı, 50 bin 182 önleyici tedbir kararı alındı.

En fazla kadının korunduğu il Adana oldu. Bin 605 kadının polis koruması aldığı şehri, koruma verilen bin 302 kadınla Kayseri, bin 108 kadınla Konya, bin 45 kadınla İzmir ve 311 kadınla Zonguldak izledi. İstanbul 'da 18 kadına koruma verilirken Ankara'da bu sayı 14 oldu.

Afyonkarahisar, Bilecik, Bolu, Çorum, Erzincan, Hakkari, Kars, Kastamonu, Malatya, Mardin, Siirt ve Yalova'da müracaat olmamasından dolayı polis koruması verilen kadın bulunmuyor. En az kadına polis koruması verildiği iller ise Bartın, Adıyaman, Bingöl, Burdur, Diyarbakır, Düzce, Gümüşhane, Elazığ, Karabük, Niğde ve Rize oldu. Bu illerde birer kadın, polis koruması altında.

BİNGÖL'DE BİR ÖNLEYİCİ KARAR

Kanun kapsamında, şiddet uygulayanlara yönelik evden uzaklaştırma, şiddet gören kişilere yaklaştırmama, bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması gibi önleyici tedbirler de alındı.

Yurt genelinde tüm illerde toplam 50 bin 182 önleyici tedbir kararı verilirken en fazla karar İstanbul'da alındı. 10 bin 856 kararın alındığı şehri 6 bin 581 kararla Ankara, 6 bin 433 kararla İzmir, 2 bin 153 kararla Konya, bin 747 kararla Balıkesir ve bin 725 kararla Mersin izledi. Gelen başvuru üzerine bir kararın alındığı Bingöl listede son sırada yer alırken, şehri 4 kararla Yalova, 5'er kararla Ardahan, Ağrı ve Siirt takip etti.(aa)