Polisin 'Manyak' şüphelileri: Dedesi ölenler, askerlik sorunu yaşayanlar

Polisin 'Manyak' şüphelileri: Dedesi ölenler, askerlik sorunu yaşayanlar
Polisin 'Manyak' şüphelileri: Dedesi ölenler, askerlik sorunu yaşayanlar
RedHack soruşturmasında serbest bırakılanlardan Taylan Kulaçoğlu'nun 'Manyak' adını kullanan kişi olduğu iddiasıyla gözaltına alındığı belirtildi. İddiaya göre gözaltı nedeni şu: "Manyak, dedesini kaybettiğini, askerlik sorunu olduğunu yazmıştı. Bu kriterlere uyan 600 kişi içinde en iyi bilgisayar kullanan Taylan Kulaçoğlu."


Bianet'ten Ayça Söylemez'in haberine göre, RedHack operasyonu kapsamında gözaltına alındıktan sonra savcılık ve mahkeme tarafından serbest bırakılan Taylan Kulaçoğlu hakkında dün tekrar yakalama kararı çıktı. Siber Suçlarla Mücadele Şubesi, Kulaçoğlu’nun RedHack grubundan “Manyak” adını kullanan kişi olduğunu iddia ediyor.

Kulaçoğlu’na Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nda verdiği ifadede de bu suçlama yöneltildi. Avukatı Efkan Bolaç, dosyada bu suçlamayla ilgili bir delil olmadığını, polisin bu fikre nasıl ulaştığını sordu. Savcının sorgu odasına çağırdığı Siber Suçlarla Mücadele Şubesi’nden bir polis 'Manyak'a “eleme yoluyla ulaştıklarını” açıkladı.  Avukat Bolaç, polisin sorgu sırasında savcıya anlattıklarını şöyle aktardı:

“Bir sohbet odası olan MIRC’ta ‘Manyak’ın konuşmalarına ulaştık. Manyak, ‘askerlik sorunu olduğunu, kısa süre önce dedesinin hayatını kaybettiğini, ondan gelecek mirasla askerlik için gereken parayı bulacağını yazdı. Manyak’ın Fransa’da yaşadığını önceden tespit etmiştik. Bu konuşmanın ardından Fransa’da yaşayan ve bir yakınını yakın zamanda kaybedenleri taradık. Bu kriterlere uyan 6 bin 800 kişi vardı. Bu kişilerin içinden askerlik sorunu olanları bulduk, 600 kişiye ulaştık. İçlerinden en iyi bilgisayar kullanan Taylan Kulaçoğlu’ydu, biz de onun Manyak olabileceğini düşünüyoruz.”

ÜÇ AYRI 'MANYAK'  İDDİASI


Taylan Kulaçoğlu o dönemde Fransa’da yaşadığını ve askerlik yapmadığını, dedesini kaybettiğini de kabul etti ancak kendisini şöyle savundu: “Benim dedem fakir öldü, miras bırakmadı. Ayrıca İstanbul ’da restoranım var, miras beklemeye ihtiyacım yok.”
Avukat Efkan Bolaç, sorgunun ardından Twitter hesabına şunu yazdı: “Savcılık ifadeleri bitti. Şu an burada Manyak olduğu iddia edilen 3 kişi var. Kısa çöpü çeken Manyak olsun denilecek diye korkmaktayım.”

BARIŞ ATAY'IN DA SESİ BENZETİLMİŞTİ

Avukat Efkan Bolaç, bu sabah savcılığa giderek Kulaçoğlu hakkında çıkarılan yakalama kararına itiraz dilekçesi vereceğini söyledi. RedHack soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan oyuncu Barış Atay da “sesi, RedHack sözcüsünün Nor Radyo’da yaptığı konuşmadaki sese benzediği için” gözaltına alınmış, RedHack üyesi olmakla suçlanmıştı.

NE OLMUŞTU

14 kişi RedHack soruşturması kapsamında 22 Kasım’da Siber Suçlarla Mücadele Şubesi’nin operasyonuyla gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Ankara Emniyeti Bilişim Suçları Soruşturma Bürosu'na götürüldü. Gözaltına alınanlara, Gezi Parkı eylemleri de soruldu: “Gezi eylemlerine katıldınız mı? Gezi eylemlerinde halkı sokağa dökmeye çalışmak, eylemleri büyütmekteki amacınız neydi?” Savcılık sorgularının ardından dokuz kişi serbest bırakılırken, Kulaçoğlu’nun da aralarında olduğu beş kişi tutuklanmaları talebiyle serbest bırakıldı. Mahkeme Kulaçoğlu’nun adli kontrol ile diğerlerinin de koşulsuz serbest kalmasına karar verdi. Ancak Terörle Mücadele Kanunu 10. maddesiyle yetkili Savcı Hüseyin Şahin serbest bırakılmalarına itiraz etti. Mahkeme de bunun üzerine Taylan Kulaçoğlu hakkında tutuklama kararı verdi. Kararda Kulaçoğlu’na yöneltilen suçlamalar şöyle:

“Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme.”
İstanbul'da bu karar üzerine yeniden gözaltına alınan Kulaçoğlu, tutuklama kararının yüzüne okunmasının ardından cezaevine gönderilecek.


  http://www.radikal.com.tr/1163584116358410

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  tüh ya! - sel432xx

  Ben gittim arkadas bi kere iki dedem de öldü basel den giris yaptim paris maris derken bayagi gezdim! "Tuvalet kagidi bitmis, zimpara kagidi verelim" derlerse ben yandim. Bir kitap okumustum ""Gizli Örgüt Nasıl Kurulur" diye. Hasan Uysal yazmisti gazeteciHasan Uysal. Bir seyleside yakaladim ve dogru sizden davaciyim dedim! Yüzüme saskin bakti sebebini sordu "iskence yaptiniz bana" "insan aglarken ayni zamanda kahkaha atabilirmi hmm atabilir mi?" Gözümde yas bogazim dugum dügüm ve ben kahkaha atiyorum. Ben gazetecigim kitap yazari degilim basindan gecenleri anlatti ben de yazdim dedi gülümsiyerek.... Iste Türk Polisi her devirde böyle saheserler yaratir! "destanlar"yazar hiç utandi mi polisler, savcilar acaba diye merak etmisimdir?

  Kısa Çöp Uzun Çöp - SosyalFacia

  Anket sonucuna göre Suçlu ilan etmek hangi Hukuk sisteminde var bilmiyorum ama, ne yazıktırki kısa çöpü çeken suçlu ilan edilecek, polis e de hak veriyorum tabi bir sonuca ulaşması gerekiyor buolayların bir sürü baskı var üzerlerinde , e onlar da bir günah keçisi bulmak zorunda, ve buldular, yaşasın Tek bacaklı Adalet.

  100 kişiye sorduk daha ne yapalım... - _poseidon_

  Anket ile suçlu bulma yöntemi çok bilimsel olmuş gerçekten. 10 kişi aynı adamı suçlu hissediyorsa kesin suçludur.

  Redhack'i sevmeyen bir ak parti karşıtından. - apolytica

  Redhack ' e sorgulamaksızın gönül bağlayanlara anlam veremiyorum. Şimdi redhack söze geldiğinde duymak istediklerinizi söylüyor. Fakat asıl amacını ve sis perdelerini aralamak istediğimizde "Biz ezilen halkların yanındayız. Başka amacımız yok diyorlar". İcraatlerine baktığımızda bir tane pkk sitesine zarar vermemişlerdir. Atatürk'e karşı nefret söylemlerinde bulunmamışlardır fakat sevmediklerini de dile getirmişlerdir. Fakat neden sevmediklerini bilmiyoruz. Eleştiride bulunduğunuzda ağızlarına gelenleri söylerler ve sizi fişlemek isterler. Bakınız tayyip erdoğan. Söze geldiğinde özgürlükler, demokrasiler ağzından bal damlatıyor(yerseniz!)Atatürk'e Atatürk diyemeyen bir adam aynı zamanda. Sevmediği ortada fakat neden sevmediğini söyleyemiyor. Pkk şuan baş tacı ediliyor ak parti siyasetinde. Kendisine karşı en ufak bi eleştiriye faşizan ve tahamülsüz davranıyorlar. Kıyaslama saçma belki biri siyasi diğeri örgütsel bir parça. Fakat ben bu dayanaklarla redhack'i sevmem için tek neden görüyorum akp karşıtı olmaları ve bu hususta icraatte bulunmaları. Şimdi asıl önemli soruyu sormamız gerekiyor. Düşmanımın düşmanı kayıtsız şartsız dostum olmalı mıdır? Peki tanıyamadığımız (ezilen halkların kardeşiyiz demeleri dışında) bu dostun yarın bize düşman olmayacağı ne malumdur ?

  Redhack - user1023527

  Ben Redhack terörüst bir örgüt olarak görmüyorum, onları biz ezilen insanların gücü olarak görüyorum, bizlere her saldırdıklarında ekranlarında Redhackı görüceklerinden dolayı da mutluyum, beni Redhack sempatizanı olarak yargılaya bilrsiniz, bundan da onur duyarım, ama beni redhack diye gelip almayın şimdiden söylim bilgisayarım çok kötü.. gülücük..

  Tam bir komedi. - ercan02

  Tam bir komedi. 12 Eylülde bizler içerde yatarken, ayni suçtan birbirini tanimayan, ayri örgütlere mahsub üç hatta dört kisinin yattigini duyuyorduk. "Türk polisi yakalar" diye dalga geçiyorduk. çünki ayni anda iki ayri sehirde ki cinayetleri üstlenmis insanlar aramizda yatiyordu. Ne diyorsun sen abi o iskencede " Vallaha billaha atatürkü bile ben öldürdüm" derdim diyen insanlara rastladim. E yani öyle degilmi " Türk polisi yakalar "

  Ulan, kim döktü bunca insanı sokağa? - thinkerbell

  Ya, derdiniz Gezi hareketini kimin başlattığını, o kadar insanı kimin sokağa döktüğünü bulmaksa, çok uzaklara bakıyorsunuz. Televizyonlarda ağaç söküp AVM yapacaaamm, önüme çıkanı ezip geçeceeemmm, ayyaşlaaar, çapulculaaaarr, diye bağıran seyrek bıyıklı bir şahıs vardı. TV'lerde kimin konuşabildiğine bakarsanız, alan baya daralır. Ses ve görüntü kayıtları da mevcut.