Polisin meslektaş operasyonunda gözaltı sayısı 24

Polisin meslektaş operasyonunda gözaltı sayısı 24
Polisin meslektaş operasyonunda gözaltı sayısı 24

Gözaltına alınanlar sağlık kontrolünün ardından Emniyet?te sorgulanmaya başladı. FOTOĞRAF: SONER KOCAER / DHA

Antalya polisinin iki ayrı çeteye yönelik düzenlediği operasyonda dün de Ankara Emniyeti'nde görevli Şube Müdürü Harun T. ile bir zanlı daha gözaltına alındı
Haber: SONER KOCAER / Arşivi

ANTALYA - Polisin polislere karşı, dört ayrı ilde başlattığı operasyonda gözaltı sayısı 24 oldu. Soruşturmayla ilgili ‘gizlilik kararı’ aldı.
Antalya polisinin düzenlediği iki ayrı suç örgütüne yönelik eşzamanlı ‘Ahtapot’ adlı operasyonda Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Yılmaz Çetin, Antalya E Tipi Cezaevi’nde görevli astsubay H.Ç., infaz koruma memuru A.Ö., Antalya’daki karakollarda görevli polis memurları O.D. ve H.D.’nin de aralarında bulunduğu 20 kişi gözaltına alınmış, ruhsatsız dört tabanca, dört tüfek, 550 mermi ve fişek birlikte ele geçirilmişti.
Operasyonu genişleten polis önceki akşam Antalya Emniyet Müdür Yardımcısı Ümit Boztepe ile Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü’nde görevli Şube Müdürü Erol Çetin’i de gözaltına almıştı. 22 şüphelinin sorgusu sürerken, gözaltı sayısı gece geç saatlerde 24’e ulaştı. Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde görevli Şube Müdürü Harun T. ile çete üyesi bir kişi daha gözaltına alındı.
‘Ahtapot’ operasyonunda gözaltına alınan sekizi kamu görevlisi 24 şüpheli emniyette sorgulandı. İki ayrı suç örgütünün elebaşıları ile üyesi oldukları iddia edilen biri kadın 16 şüpheli, Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildi. Çetenin liderleri oldukları iddia edilen Bayram Sezer ve Oğuz Kocaman, Antalya’da lüks bir restoranlar zincirinin sahibi Ö.Ç., İ.Y., A.U., N.A., E.B., M.K., Z.H., H.C., N.Y., E.Ö., M.T., S.G. İ.Y. ve Ebru B. muayenelerinin ardından yeniden Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.
Suç örgütlerinin üyeleriyle bağlantıları oldukları iddiasıyla gözaltında bulunan iki emniyet müdür yardımcısı, iki şube müdürü, iki polis memuru, bir astsubay ve bir infaz koruma memuru,  Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülerek, sağlık kontrolünden geçirildi.
İhaleye fesat karıştırmak, işyeri kurşunlamak, çek ve senet tahsilatı, kasten adam yaralamak, kumar oynatmak gibi suçlara karıştıkları iddia edilen iki ayrı suç örgütü üyeleri ve bu kişilerle menfaat karşılığı bağlantılı bulundukları öne sürülen kamu görevlilerinin bugün adliyeye sevkedilmeleri bekleniyor. Savcının talebi üzerine mahkeme soruşturmayla ilgili  ‘gizlilik kararı’ aldı.