Polisin özeleştirisi: Taş atan çocuk suçun farkında değil

Polise taş attığı gerekçesiyle çocuklara onlarca yıl hapis cezası verilen Adana'nın Emniyet Müdürü Salih Kesmez özeleştiride bulundu: "Biz acaba devlet olarak görevimizi tam yaptık mı? Tam, iyi eğitim versek, iyi şartlar sağlasak acaba böyle olur muydu?"


TAHSİN ÜLKER

Adana’da taş atan çocuklar en fazla cezaları aldı. Vali İlhan Atış’ın taş atan çocukların ailelerinin yeşil kartlarının iptal edilmesi önerisi tartışmalara neden oldu. Çocuklar onlarca yıl hapis cezasıyla yargılanırken Vali Atış, çocuklara “Sizi anne ve babanızdan çok seviyoruz” demişti. Adana şimdi taş atan çocuklar için yapılan bir özeleştiriyle gündemde.
Adana Emniyet Müdürü Salih Kesmez Adana Ticaret Odası (ATO) Toplantı Salonu’nda düzenlenen ‘Tanışma ve Huzur Toplantısı’nda şunları söyledi: “Önce bakıyorsun taş atıyor, sonra yakalıyorsun kalem, çikolata veriyorsun, ‘Ağabeyciğim, müdürüm’ diye sarılıyor. Farkında değil, sanki sokak köşesinde arkadaşlarıyla birlikte oyun oynuyor. Bunun bilincinde, farkındayız, devlet olarak ciddiyetindeyiz. O çocukların kandırılmamasını sağlamak, polise karşı taş atmamasını sağlamak hepimizin görevi. ‘Annesi, babası iyi eğitmiyor’ diyoruz ama onun arkasından ‘Biz acaba devlet olarak görevimizi tam yaptık mı? İyi eğitim versek, iyi şartlar sağlasak acaba böyle olur muydu?’ diye düşünüyoruz. Ama bunları ortadan kaldırmak için elbirliğiyle hareket etmemiz lazım.”