Polisin sarin gazı operasyonu bilmeceye dönüştü

Polisin sarin gazı operasyonu bilmeceye dönüştü
Polisin sarin gazı operasyonu bilmeceye dönüştü
Polisin büyük operasyonu sonucunda sarin gazıyla yakalandıkları açıklanan 11 El Nusracı serbest kaldı. Gazında 'antifiriz' olduğu iddia edildi.

Suriye ’de yüzlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan kimyasal saldırının yankıları sürerken, sarin gazıyla Adana’da yakalanan 12 El-Kaide militanlarının 11’inin serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

Taraf gazetesinden Fırat Alkaç’ın haberine göre Adana polisi mayıs ayında bir ihbarı değerlendirerek yaptığı operasyonda 12 El-Kaide militanını gözaltına aldı. Zanlıların kaldıkları adreslerde yapılan aramalarda, çok sayıda bilgi, belge ve dijital veriye el kondu. Bunun yanı sıra zanlılara ait adreslerde, emniyetin açıklamalarına göre, iki kilogram da sarin gazı ele geçirildi. Sarin gazıyla ilgili soruşturmayı derinleştiren emniyet ekipleri çarpıcı bilgilere ulaştı. Buna göre sarin gazı Libya’dan getirilmişti. Daha önce de İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Libya’dan gelen bir yolcunun bavulunda bomba bulunmuştu. Libyalı yolcu, Adana uçağına giderken gözaltına alınmıştı. Emniyet ekipleri sarin gazlarının da bu yöntemle ülkeye sokulduğu bilgisi üzerinde durmuştu.

“SARİN DEĞİL ANTİFİRİZ”
Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 12 kişi Adana Adliyesi’ne getirildi. Zanlılar örgüt üyesi olmak, örgüt adına eylem yapmak, patlayıcı ve kimyasal madde bulundurmak suçundan gözaltına alındı. Yedi kişi savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Diğer beş kişi ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Soruşturma hakkında iddianame henüz hazırlanmamışken, savcılık yapılan itiraz üzerine tutuklu bulunan dört kişiyi de serbest bıraktı. Buna göre sarin gazı yakalatan El Kaide militanlarından sadece biri cezaevinde tutuklu kaldı. Soruşturmanın devamında ise emniyet istihbarat ekiplerinin sarin gazı olarak duyurduğu maddenin antifriz olduğu belirtildi. Zanlıların da bu nedenle serbest bırakıldığı söylendi.

Taraf ’a konuşan kimya mühendisleri ise sarin gazı ile antifrizin benzerliğinin olmadığını belirterek, “Antifriz daha çok arabalarda donmaya karşı kullanılan bir maddedir. Sarin gazı ise doğalgaz gibidir. Bu iki kimyasal maddenin birbirine benzerliği yoktur” dedi. Serbest bırakılan militanların daha sonra Suriye’ye geçerek El Nusra’ya katıldıkları iddia edildi.


  http://www.radikal.com.tr/115028211502825

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  senaryo cok bayat - karayel1965

  bir zamanlar bu ülkede yakalanan uyusturucu tacirlerinin malari adli emanete un yada kahve gibi ürünlerle rüsvet karsiligi degistirilirdi suclu serbest birakilirdi veya bir kurbanlik bulunurdu, uyusturucuyu resmi görevliler el altindan isbirlikci kacakcilar araciligiyla piyasaya sürerdi.bugünde degisen birsey yok demeki yerine ve zamanina göre arz taleb olayi.sekil ayni sekil sadece sema degisik.

  AKP nin "demokrasi kahramanları" - Düzgün Baba

  Bu hükümet bu Nusracı çeteleri koruyup, kollayıp, beslemekle büyük bir vebal altındadır. Elbet birileri bunun hesabını bir gün soracaktır. Ama ülkemize sürülen bu kara leke kolay kolay silinmeyecektir.Olimpiyatı alamadıklarında Gezicileri suçlayacaklarına bu lekeleri temizlesinler.

  Kim - anaximenes

  yakaladı onları, belli ki 'iş kazası' olmuş ya da koordinasyon eksikliği. Antifriz argoda da kullanılır, herhalde sarin gazı olduğu iddialarına böyle cevap vermişler.

  dün de - kullaniciadlikisi

  dün de yandaş olmayan bir gazetede sınıra ykaın bir bölgede bulunan mühimmat için ösolu teröristlerin çağrılıp almalarının istendiği söylendi. başbakanın kardeşlerinin bu kadar rahat hareket etmesini yadsımıyoruz açıkçası. karanfil dağıtana gaz, sarin gazı taşıyana karanfil.

  Antifiriz?? - _poseidon_

  Yaz vakti hangi akıllı 2000 km öteden antifiriz getirir acaba? ) Marketlerden 5 tl ye alsalar daha kolay olurdu. Neyse hepsi Esed'in suçu, o yapmıştır.