Polisin 'sıkı Dink takibine' bak!

Polisin 'sıkı Dink takibine' bak!
Polisin 'sıkı Dink takibine' bak!

Polis muhbiri Erhan Tuncel?in talebi üzerine bağlantı kurduğu polisler mahkemede konuşurken dışarıda ?Hrant?ın arkadaşları?, ?Adalet için... Hrant için? eylem yapıyordu. FOTOĞRAF: ERHAN SEVENLER / AA FOTOĞRAFLAR: AZİZ UZUN / AA

Dink cinayeti davasında tanık olarak dinlenen polisler, Yasin Hayal'i sadece telefonla değil fiziki olarak da takip ettiklerini söyledi. Ancak ne İstanbul'a gidip keşif yaptığından ne atış talimlerinden haberleri vardı
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Hrant Dink cinayetinin sekizinci duruşmasında azmettirici olarak yargılanan ‘büyük abi’ Erhan Tuncel’in isteği üzerine birlikte çalıştığı istihbarat polisleri ‘tanık’ sıfatıyla dinlendi. Bir polis diğer azmettirici Yasin Hayal’in sadece ‘teknik değil’, ‘fiziki takip’te de olduğunu söyledi, başka bir  polis ise ‘sıkı takibe’ karşın ‘Yasin Hayal’in İstanbul’a gidip keşif yaptığından habersiz olduklarını anlattı. İfadeler polisin cinayetin bütün aşamalarından haberdar olduğunu gözler önüne serdi.  

2004’ten beri
Hrant Dink cinayeti sanıklarının ilk eylemlerinden biri 2004’teki Mc Donald’s bombalaması olmuştu. Bombayı atan Yasin Hayal, İstanbul’da yakalanmıştı. Erhan Tuncel, bombayı hazırlamış ve eylem anında karşı kaldırımda Yasin’in bombayı atmasını izlemişti. Yasin Hayal’in bilinen ilk polis bağlantısı bu dönem ortaya çıktı.  Yasin Hayal’in çevresinde polis muhbiri, ağabeyi Osman Hayal’in de arkadaşı olan Sinan Raşitoğlu’ydu. Raşitoğlu’nun Yasin Hayal’i bombalamadan sonra kaçtığı İstanbul’da polise teslim ettiği  öne sürüldü. 

Muhbir oldu kurtuldu
Mc Donald’s bombalamasından sonra Yasin Hayal’in yanında ikinci bir polis muhbiri olacaktı: Erhan Tuncel. Polis Tuncel’in bu saldırıdaki rolünü bilmesine karşın muhbir yaparak yargılanmaktan kurtarmıştı. Mevzuata göre suça karışan bir kişi muhbir yapılamazdı. Üstelik Dink cinayeti konusunda rapor hazırlayan Başbakanlık Teftiş Kurulu polisin Tuncel’i yargılamaktan kurtarmak için suçunu örtbas ettiği şüphesini ifade etmişti.  O dönem Trabzon İl Emniyet Müdürü bugün İstihbarat  Daire Başkanı olan Ramazan Akyürek’ti. 

Polis planı öğrendi
Muhbir yapıldıktan sonra da polise Yasin Hayal’in Dink suikastı hazırlıklarını defalarca bildirmişti. İlk ihbarı Şubat 2006’da yani cinayetten 11 ay önceydi. Erhan Tuncel ile istihbarat polisi Muhittin?Zenit ilgileniyordu. Belirli aralıklar ile Erhan Tuncel, Hrant Dink’in öldürülmesi planlarını Zenit’e anlattı. Trabzon polisi bu bilgileri Emniyet Genel Müdürlüğü ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bildirdi. Evrakta Yasin Hayal’in eylemi yapabilecek karakter yapısında olduğu belirtiliyordu. Artık cinayet planını İstanbul ve Ankara da biliyordu. 

Korumaya alınmadı
Polisin ilgili birimleri Dink’in tehdit altında olduğunu bilmesine karşın gerekli koruma önlemleri alınmadı. Dink davasının önceki günkü  duruşmasında mahkemeye yazı gönderen Emniyet Genel Müdürlüğü, Hrant Dink’in koruma istemediği için korunmadığını anlatıyordu. Oysa Başbakanlık Teftiş Kurulu raporuna göre Dink’in Hedef  Şahıs Koruma programı çerçevesinde korumaya alınması gerekiyordu.  

Tehdit var muhbir yok
Polis Dink’i korumak için herhangi bir tedbir almadığı gibi, cinayet planlarıyla ilgili bağlantısı olan muhbir Erhan Tuncel ile ilişkisini cinayetten üç ay önce kesti. Polisin iddiasına göre Erhan Tuncel, Yasin Hayal’in cinayetten vazgeçtiğini söylüyordu. Dink davasının önceki günkü duruşmasında Erhan Tuncel’in talebi üzerine dinlenen ‘Memduh’ kod adlı istihbaratçı polis Mehmet Ayhan, Tuncel’in polis muhbirliğinden çıkartılmasını yalan söylemesine ve güvenilmez olmasına bağladı. Ancak Tuncel’in bu nedenlerle muhbirliğine son verildiği yönünde bir belge bulunmuyor. Başbakan Teftiş Kurulu’nca bu konuda hazırlanan raporda polislerin Tuncel ile ilişkinin kesilmesine dair gerekçelerinin inandırıcı bulunmadığı vurgulanıyor. Süren bir cinayet planıyla ilgili bilgi veren muhbirin bu aşamada uzaklaştırılması mantıkla bağdaşmıyor.  ? 

Bağlantı koptu
Mehmet Ayhan ifadesinde Tuncel’e muhbirlikten çıkartıldığının da söylenmediğini, ‘soğutma taktiği’ uygulandığını anlatıyordu. Erhan Tuncel de   Ogün Samast’ın suikastın yeni tetikçisi olduğunu polise bildirmek istediğini ancak polislerin telefonlarına yanıt vermediğini anlatmıştı. Tuncel’in anlatımlarına göre daha sonra polise ulaştı ve yeni tetikçinin Pelitlispor’da oynayan bir genç olduğunu söyledi. Ayhan ve diğer iki istihbaratçı polis Özkan Mumcu ve Onur Karakaya, Ogün Samast’tan haberdar olmadıklarını söyledi. Bu durum şu soruyu ortaya çıkardı: Polis tetikçiyi biliyor muydu?

Hem teknik hem fiziki
Polis memurları ifadelerinde muhbirlerinin kalmamasına karşın Yasin Hayal’i sıkı takibe aldıklarını anlattı. Ayhan, “Çalışmalarımıza devam ettik. Kendi çalışma yöntemlerimiz vardı. Yasin’i fiziki olarak da zaman zaman kontrol ediyorduk. Teknik kontrolümüz de vardı. Cinayet gününe kadar Yasin Hayal’i takip ettik. Hiçbir zaman ‘bu konu olmaz’ diye vazgeçmedik” dedi. Polis Yasin Hayal’i 2004 yılından beri dinliyordu. Bu ifadeyle fiziki takip yapıldığı da anlaşılıyor. Ancak avukatların sorularına yanıtları takibin hiç de sıkı olmadığını gözler önüne seriyor. İstihbaratçı polisler Yasin Hayal’in keşif için İstanbul’a gittiğini ve atış talimi yaptıklarını bilmediklerini söylediler. Oysa Erhan Tuncel verdiği ilk istihbaratlarda  Yasin Hayal’in İstanbul’a giderek cinayeti işleyeceğini söylemişti. Yani Hayal İstanbul’da gidip cinayeti işleyebilirdi. Atış talimini ise Yasin Hayal, Ogün Samast’a cinayetten kısa süre önce evlerine yakın bir alanda yaptırmıştı. 
Tanık polisler  Mehmet Ayhan, Özkan Mumcu ve Onur Karakaya  duruşmada avukatların “Hayal 24 saat takip edildi mi?” ve “Siz bizzat takip ettiniz mi?” gibi çok sayıda soruya “hatırlamıyorum”, “yorum yapamayacağım” şeklinde karşılıklar verdiler. 

Cinayet günü polis aradı
Sonuçta Hrant Dink öldürüldüğünde Erhan Tuncel’in telefonlarını sürekli istihbaratçılar arıyordu. Bu görüşme kayıtlarının bazılarının içeriği silindi. İstihbaratçı Muhittin Zenit’in Tuncel ile konuşmasından cinayet planını detaylı şekilde bildiği anlaşılıyordu. Bir gün sonra Samsun Emniyeti’nde yakalan Ogün Samast ile polisler kol kola fotoğraf çektiriyordu. Yani cinayetin başından sonuna bütün aşamalarında polisin bilgisi vardı.  Ancak bir başka önemli noktada muhbir olarak bilgi veren Tuncel’in aynı zamanda cinayeti yönlendirmesiydi.

Kavganın geçmişi

Yasin Hayal, Erhan Tuncel’in yönlendirmesiyle Dink’i öldürdüklerini anlatıyor. Erhan Tuncel ise Hayal’e engel olmaya çalıştığını söylüyor. 
FOTOĞRAF: AZİZ UZUN / AA


Sekizinci duruşmada mahkeme başkanı azmettirici oldukları iddiasıyla yargılanan Erhan Tuncel ve Yasin Hayal birbirleriyle çatışan eski savunmalarını tekrarladı. Mc Donald’s bombalamasından sonra polis tarafından ‘Yardımcı istihbarat elemanı’ olduğunu anlatan Erhan Tuncel, polise defalarca cinayet konusunda bilgi verdiğini belirtti. Onun anlatımlarına göre cinayeti engellemek için Yasin Hayal’in yanındaydı. Cinayete engel olmaya çalıştığını savundu.  Erhan Tuncel, Ogün Samast’ın Dink’i öldürmek için İstanbul’a gittiğinden habersiz olduğunu öne sürdü. 

‘Sen de biliyordun’
Savunmasının Yasin Hayal ile çatıştığı noktada duruşma salonunda kendini gösterdi. Erhan Tuncel Yasin Hayal’e, “Ogün Samast İstanbul’a gitmeden önce neden benim yanıma getirip söylemedin?” diye sordu. Yasin Hayal ise “Beraber kararlaştırmıştık. Ogün İstanbul’a gittiğinde Tuncel ile şöyle anlaşmıştık. İstanbul’a indiğinde kendisine söyledim” dedi. (Yasin Hayal, kendisinin Erhan Tuncel tarafından yönlendirildiğini, suikast planını Erhan Tuncel’in yaptığını ve kendisini ikna ettiğini savunuyor. Ayrıca Ogün Samast’ı tetikçi olarak Erhan’ın bulduğunu öne sürüyor. Ancak Ogün Samast kendisini Yasin Hayal’in ikna ettiğini anlatıyor. Bu konuda Erhan Tuncel’in cinayet planından haberdar olduğu ve Ogün Samast’ı yönlendirdiğini başka tanıkları da var. Sekizinci duruşmada tahliye edilen Tuncay Uzundal ifadesinde Yasin Hayal, Ogün Samast ve Erhan Tuncel’i evde birlikte plan yaparken gördüğünü, Erhan Tuncel’in Ogün Samast’ı cesaretlendiren, ‘kahraman’ olacağını vurgulayan konuşmalar yaptığını anlatıyor. Ogün Samast da ilk yakalandığında Erhan Tuncel’den hiç bahsetmezken daha sonraki ifadelerinde Erhan Tuncel ve Yasin Hayal tarafından yönlendirildiğini ifade ediyordu.
Ancak cinayetten kısa süre önce Pelitli’de Yasin Hayal ile yolda yürürken Erhan Tuncel ile karşılaştıklarında İstanbul’a gideceği gün konusunda Erhan Tuncel ile konuşmaması için uyarıldığını anlatmıştı.)

Osman Hayal muamması çözülemedi

Davanın tutuksuz sanığı Osman Hayal, sekizinci duruşmada ifade verdi. 

Sekizinci duruşmada davanın tutuksuz sanığı Yasin Hayal’in ağabeyi Osman Hayal ifade verdi. Osman Hayal, ifadesinde cinayetle hiçbir ilgisinin olmadığını savundu. Müdahil avukatların cinayetten önce defalarca İstanbul’a gidip geldiğini ve son olarak cinayetten bir saat önce İstanbul’dan ayrıldığı hatırlatması üzerine Osman Hayal, ‘sadece tesadüf’ dedi. Cinayet planlarından haberdar olmadığını savundu. Cinayet anında olay yerinde olduğu yönünde bir gizli tanık ifadesinin sorulması üzerine, “Tetiği çeken o gizli tanık olmasın’ dedi. Mc Donald’s bombalamasından sonra Yasin Hayal’in İstanbul’da onun arkadaşı olan Hüseyin?Özçiçek’in evinde saklamasını yönündeki soruya ise “Haberim yoktu. Sonradan öğrendim. Yasin, benden habersiz Özçiçek’in evine gitmiş” yanıtını verdi. (Osman Hayal, cinayetin işlendiği sırada Trabzon’da olduğu yönünde uzun bir süre yalan söylemişti. Dink ailesinin avukatları cinayetten aylar sonra Osman Hayal’in telefonunun İstanbul’dan sinyal verdiğini tespit etti. MC Donald’s’ı bombaladıktan sonra Yasin Hayal, Osman Hayal’in arkadaşı Hüseyin Özçiçek’in yanına giderek saklanmıştı. Osman Hayal Mc Donald’s bombalaması sırasında Yasin Hayal’in çevresindeki polis muhbiri olan Sinan Raşitoğlu’nu da tanıyordu.