Polisin suç beklentisi

Polisin suç beklentisi
Polisin suç beklentisi

Akman Şimşek (soldan ikinci) polis tarafından olağan şüpheli sayıldı.

Polis, KESK yöneticisi Şimşek'in konuşacağı panel öncesi kaymakamlıktan, "Sözlerinde suç unsuru olabilir" diyerek toplantıyı kaydetme izni aldı.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Balıkesir’in Burhaniye İlçe Emniyeti, Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu’nun (KESK) panelini, ilginç bir gerekçeyle ‘ses ve görüntü’ kaydı altına aldı. Emniyet, panele katılan KESK Merkez Yürütme Kurulu üyesi Akman Şimşek’in konuşması ‘yasadışı söylemlerde bulunabileceği’ gerekçesiyle kaydetmek için kaymakamlığa başvurdu. Kaymakamlık da izin verdi.
KESK’e bağlı Eğitim -Sen Burhaniye Temsilciliği, 5 Ocak 2013 tarihinde ‘Yeni Personel Sistemi ve 657 Sayılı DMK’ konulu bir panel düzenlemek istedi. Panele konuşmacı olarak KESK yöneticisi Akman Şimşek de çağırıldı. Panel için ‘Hüsnü Pazarbaşı Kültür Merkezi’ seçildi. Burhaniye Emniyeti, kaymakamlığa başvurarak panelde ses ve görüntü kaydı yapmak için izin istedi. Emniyetin kaymakamlığa yaptığı izin başvurusunda, panele konuşmacı olarak katılan KESK MYK üyesi Akman Şimşek’in GBT’sinin incelendiği belirtilerek şöyle denildi:
“Panelistler hakkında GBT Büro Amirliğimiz ile yapılan yazışma neticesinde panelistlerden Akman Şimşek’in aranan şahıslardan olmadığı, ancak 2005-2012 yılları arasında 4 il ve 2 ilçede 27 ayrı suçtan (Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri yönetmek ve bunların hareketlerine katılmak/ Terör örgütü propagandası yapmak/Silahlı Terör örgütüne üye olmak, hakaret vb) kaydının bulunduğu tespit edilmiş olup yasadışı söylemlerde bulunabileceği değerlendirilmektedir.”
Emniyet, toplantıya illegal örgüt sempatizanlarının sızma ihtimalinin bulunduğunu da vurgulayarak şöyle devam etti: “Toplantı esnasında çıkabilecek muhtemel yasadışı eylem ve söylemlerin tespitine yönelik olarak, kolluk görevlilerine gerektiği hallerde, gerekli teknik tespitler (görüntü ve ses kaydı) yapılması kaydı ile ‘Yeni Personel Sistemi ve 657 Sayılı DMK’ adı altında panel düzenlemesinin uygun olup olmadığı hususunu takdirlerinize arz ederim.”
Burhaniye Kaymakamlığı da Emniyet’in panelde ses ve görüntü kaydı yapmasına izin verdi.

‘Dava açacağız’
KESK’in avukatı Evrim Deniz Karatana tepkisini şöyle dile getirdi: “Bu karar devletin fişleme yapmaya devam ettiğinin göstergesidir. Görünen o ki Akman Şimşek polisin ‘olağan şüpheli’ listesinde yer alıyor. Burada esas tehdit edici durum ‘henüz işlenmemiş ancak işlenme ihtimali bulunan suç’ kavramıdır. Fişleme yapan ve sendikanın yaptığı kapalı salon toplantısını hukuka aykırı bir biçimde taciz eden Burhaniye polisi ve kaymakamlığı hakkında tazminat davası açacağız.”