Polisin Taksim'den çekilmesi Antalya'da da kutlandı

Polisin Taksim'den çekilmesi Antalya'da da kutlandı
Polisin Taksim'den çekilmesi Antalya'da da kutlandı
Taksim Gezi Parkı eylemlemlerini desteklemek için Antalya'da 15 bin kişiye ulaşan kalabalık, polisin çekilmesini kutladı.

Antalya'da Cumhuriyet Meydanı'nda devam eden eylemde kalabalık 15 bin kişiye ulaştı. CHP 'den İşçi Partisi'ne, MHP 'den BDP'ye ve Türkiye Komünist Partisi'ne siyasi yelpazenin farklı uçlarındaki siyasi partiler, taraftar grupları, çevreciler,  Cumhuriyet Meydanı'nda polisin Taksim Gezi Parkı'ndan çekilmesini kutladı. Eylem sırasında bir tarafta 'Mustafa Kemal'in Askerleriyiz' sloganları atılırken alanın bir başka tarafında devrim ve sosyalizm talep eden sloganlar yükseldi. 'Hükümet istifa' sloganı, alanı dolduran binlerce kişi tarafından alkışlarla bağırıldı.


Alanda bir tek resmi polisin bulunmadığı eylem sırasında kalabalık iki grup arasında olaylar çıktı. Eylemciler, kendilerine kornayla destek vermeyen otomobilleri salladı, geçişlerine engel olmaya çalıştı. İki halk otobüsünün, aracı eylemcilerin üzerine sürdüğü gerekçesiyle ön camı kırıldı, üzeri ön camı sprey boya ile karalandı.
Meydanda Büyükşehir Belediyesi'ne ait tüm reklam tabelaları da sprey boyalarla yazılırken, Atatürk Anıtı'nın önüne dev harflerle 'Katil AKP ' sloganı yazıldı. Eylemcilerin yazılamalarından meydanı çeviren tarihi eserler de nasibini aldı. Tarihi Kaleiçi surlarına 'All Cops Are Bastards'ın (Bütün Polisler Hergeledir) baş harfleri yazıldı.
Eylem sırasında gruplar arasın da kavgalar çıktı. Yer tartışması ve atılan sloganlar nedeniyle iki grup arasında yumruklaşmalara varan kavga oldu. Ellerindeki Türk bayrağı sopalarıyla birbirlerine saldıran gruplar, meydandakilerin araya girmesiyle yatıştırıldı.
Taksim Gezi Parkı'nda polisin müdahalesine karşı başlatılan eylemde 'Bu Halk Sana Boyun Eğmez' 'Direniş Değil Diriliş', 'Kızınca Çok Güzel Oluyorsun Türkiye'm' yazılı pankartlar açıldı. Eylemde meydandaki Atatürk Anıtı da pankartlarla donatıldı. 

KILIÇDAROĞLU'NUN TORUNU DA EYLEMDE 

Antalya'daki eyleme CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Antalya'da oturan kızı Azime Aslı Nadir, torunu Duru Nadir ve damadı Cenk Nadir de yer aldı. Türk bayrakları ile meydana gelen Nadir ailesi, kalabalık nedeniyle eylemi uzaktan izledi. 

İNAN KIRAÇ'IN OTOMOBİLİNİN GEÇMESİNE İZİN VERİLMEDİ 

İşadamı İnan Kıraç da Antalya'da yaşayan sunucu ve sinema sanatçısı Tarık Tarcan'la meydanı uzaktan izledi. İnan Kıraç'ın makam otomobili, alandan çıkışına eylemcilerin izin vermemesi üzerine ters yoldan çıkmak zorunda kaldı. 

BİR GRUP AK PARTİ'YE YÜRÜRÜYOR 

Cumhuriyet Meydanı'nda eylem sürerken bir grup Antalya Valilik binasının önüne gelerek yolu saksılar ve vidalarını söktükleri dubalarla kapattı. Bu nedenle Hasan Subaşı Caddesi'nde uzun araç kuyruğu oluşurken, şoförler ve eylemciler arasında yolun açılması noktasında gergin dakikalar yaşandı. Gerginlik, yolun açılmasıyla sona ererken 300 kişilik kalabalık, AK Parti Antalya İl Başkanlığı binasına doğru yürüyüşe geçti. Grubun 3 kilometre uzaklıktaki parti binasına yürüyüşü sürüyor.
Antalya'da Cumhuriyet Meydanı'ndaki eylem devam ediyor.

(DHA)