Polisin yeni silahı: Elektroşok tabancası

Polisin yeni silahı: Elektroşok tabancası
Polisin yeni silahı: Elektroşok tabancası
Polisin silahları arasına ABD üretimi 100 elektroşok silahı eklendi. Pilot uygulama İstanbul ve Ankara'da yapılacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü, polisin bazı durumlarda elektroşok silahı kullanması için çalışma başlattı. ABD üretimi 100 elektroşok silahı alan Emniyet Genel Müdürlüğü, bunları önce Ankara ve İstanbul 'da deneyecek.

Bu kapsamda Ankara'da bir grup polise elektroşok cihazlarının kullanımı konusunda uygulamalı eğitim verildi. Elektroşok silahları İstanbul polisine de verilecek eğitimin ardından deneme amacıyla kulanılmaya başlanacak. Cihaz "başarılı bulunursa" emniyet envanterine dahil edilecek.

Elektroşok tabancasının sadece asayiş polislerine verileceği ve "toplumsal olaylarda" kullanılmayacağı belirtilirken, silahın 5 ile 15 saniye arasında elektrik akımı verip kişinin 2-3 dakika baygınlık yaşamasına neden olduğu bildirildi. (AA)


  http://www.radikal.com.tr/1150645115064516

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  2006'dan Beri 180.Emekli maaş. - Clear

  Yani 7 yılda 180 telefat,iyi de biz her yıl bayramlarda apolitik gençliğimizin dumanlı kafayla tatile koşturduğu yollarda -bir sürü masum insan da dahil- bundan kat kat daha fazla trafik kazası telefatı veren bir ülkenin çocuklarıyız,7 yılda 180 telefat ne ki? Bu ironiyi yaparken de Gezi Parkı olaylarında açılan ve mizahçıların hayranlığına duçar olan "biz sinek ilacı sıkan arabaların ardından koşan..." ve "Biz piknik tüplerini çakmakla kontrol eden ..." pankart esprilerinden esinlendim.BiRİSİ DE İKİDE BİR EMEKLİ MAAŞINI SAĞA SOLA BAĞIŞLAYARAK yorum yaptığını sanıyor.Ne bitmez emekli maaşıymış öyle o,bir de yeri gelir azlığından dem vurur,aynı çocukların bayramlarda topladıkları el öpme parası gibi,hiç bitmek bilmez mübarek...

  ithalat - seranbora

  polisimiz için yeni silahlar ithal edeceğinize , o ülkelerden biraz insanlık ithal etseniz

  Vergilerimiz artan işkence olarak geri dönüyor? - çıkarsız

  iç güvenlik için Dünya'nın en kapsamlı ve acımasız aygıtlarını oluşturan bir devletimiz var. Menderes, Demirel, Özal, Erdoğan, arada Ecevit gibi seçilmişler ara vermeksizin bu baskıyı güçlendiriyor. Demokrasi istiyoruz, şok silahınız da engelleyemeyecek.

  @BisikletliAdam - keryil

  aslinda konuyla ilgisiz ama yasadiginiz problem cok yaygin ve maalesef bircoklari bunu hayvanlara zarar vererek cozuyor, o yuzden bir cozum onermek isterim. amerikan pazari tipi yerlerden bulabileceginiz yuksek frekansli (insan kulagi hemen hic duymuyor) ses cihazlariyla kopekleri kimseye zarar vermeden ve kimseyi rahatsiz etmeden uzaklastirabilirsiniz. kopege elektrik verirseniz olur, olmezse de sizi oldurur. kopekler genelde suru halinde gezdigine gore, sizin olme olasiliginiz daha yuksek.

  Sıktıkça kazandıran gazdan sonra şimdi de verdikçe kazandıran şok! - armagandenizci

  Envantere habire yeni tür silahlar, saldırı aletleri, eziyet malzemeleri ekleniyor. Bunları birileri üretip sattığına göre ve Gezi direnişin ardında illa ki bir takım lobiler var dediklerine göre (ki hep diyorlar), bu namzet listesinin ilk sırasına insanı insanlıktan çıkaran malların ticaretini yapan silah lobisinin ismi yazılmalıdır. Ve atılan her gaz kapsülünün hem yurtdışında hem yurtiçinde birilerinin cebini doldurduğu asla unutulmamalıdır. Hükümet kanadının iddiasına göre, madem ki ülkedeki karışıklığı kimin çıkarı varsa o körüklemektedir; o halde buradaki en büyük çıkar çetesinin silah lobisi olduğu aşikardır. Gezi'nin arka planında perde arkasında durup şiddeti pompalayanlar işte bu Akrepleri, TOMA'ları, TOMA'ların depolarına doldurulan kimyasal silahları, biber gazlarının hem gazlarını hem de lançerlerini, copları, kaskları, plastik mermileri, metal mermileri ve şimdi de elektroşok cihazlarını satanlar ve onun Türkiye'deki satınalmacı konumundaki işbirlikçileridir. Suçlu onlardır, suç ortağı onlardır. Buradaki suç unsuru kamu düzenini tesis etmek değil, bilakis ticaretini yaptıkları malları sarf etmek amacıyla güvenlik zaafları oluşturmaktır. Gezi direnişi sırasında bütün dünyanın bir yılda kullandığı toplam biber gazı miktarının Türkiye'nin bir ayda kullandığı bilindiği halde, Meclis'te bu miktarın sorulduğu soru önergesine "gerektiği kadar kullanıldı" gibisinden kaçamak bir cevapla kendilerini ele verenlerdir o işbirlikçiler. Güneydoğu'da da böyleydi şimdi Taksim'de de böyle. Aksini iddia edenin alnını karışlarım.

  Bisikletlileri kovalayan köpeklere karşı işe yarar mı? - BisikletliAdam

  İşe bisikletle gelirken çok köpek kovalıyor. Polis arkadaşlardan birinden ikinci el fiyatına satın alabilirim. Olaylar sırasında kayboldu der, hem o para kazanır hem ben köpeklerden kurtulurum. :)

  Gereği gibi kullanılırsa çok iyi - ctrlaltdelete

  Eğer polisin karşısında elinde silah, bıçak, pala vs varsa çok iyi bir cihaz. Yani etkisiz kılmak için ayağına kurşun sıkmak yerine kullanılacak durumlarda. Bunun dışında kullanılması dahi düşünülmemeli, gereksiz kullanım cezalandırılmalı.