Polisin yeni silahı elinde: 10 saniye sersemletecek!

Polisin yeni silahı elinde: 10 saniye sersemletecek!
Polisin yeni silahı elinde: 10 saniye sersemletecek!
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Önleyici Hizmetler Şube Müdürlüğü'nde görevli polislere 3 günlük eğitimin ardından elektroşok silahı dağıtıldı. Silahların en büyük özelliği hedefteki kişiyi 10 saniye sersemletmesi


İSTANBUL - Polislerin uğradığı saldırılar ve karşı karşıya kaldığı zor durumlarda kullanması için Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı tarafından İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne 20 elektroşok silahı gönderildi. Silahları kullanacak olan Önleyici Hizmetler Şube Müdürlüğü personelinden 54 kişiye eğitim verildi.

3 GÜN EĞİTİMDEN SONRA VERİLDİ

3 gün süren eğitimde polislere silahları yakındaki ve uzaktaki hedeflere karşı nasıl kullanacağı öğretildi. İstanbul'da Önleyici Hizmetler Şube Müdürlüğü Ekipleri'ne gönderilen 20 silah bugün kursu bitiren personele teslim edildi. Yetkililer, silahların özellikle kadına şiddet olayları, rehin alma olayları, polise mukavemet, intihar gibi başlıca olaylarda kullanılacağını belirtti.

10 SANİYE BOYUNCA SERSEMLETİYOR
Kullanımı kolay olan silahlar 7 metreye kadar etkili. Polis, hedefteki kişiyi uyardıktan sonra lazerle şüphelinin üzerinde ateş edeceği yeri belirliyor. Ateş edilecek noktanın 10 cm üstü ve altında boşluk olmaması gerekiyor. Boşluk olması durumunda silahın suçluya bir etkisi olmuyor. Tetiğe bastığında ise suçlu aldığı şok dalgalarıyla 10 saniye boyunca sersemleşiyor. Silahın kalp hastaları dahil kimseyi öldürmediği sadece sersemlettiği belirtildi. Silahlara takılan bir kameranın ise olay sırasında olan biten her şeyi kaydettiği öğrenildi.
İstanbul Emniyeti tarafından bugün kullanımına başlanan silahın genel özellikleri ise şöyle;
-Elektroşok cihazları 7 metreye kadar etkili
-Hedef seçtiği kişiyi şok dalgalarıyla 10 saniye sersemletiyor
-Sudaki insan dahil hiç kimseye karşı öldürücü özelliği yok
-Bir kişiye 24 saat içinde 3 kereden fazla kullanıldığında zarar verebilir
-Silahın üzerindeki kamera sayesinde atış anı kaydediliyor
-Kamera bir saate kadar kayıt yapabiliyor
-Silah elektrikle şarj oluyor. (dha)


  http://www.radikal.com.tr/115526311552636

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sosyal vatandaşına karşı silahlanan bir devlet! - çıkarsız

  Gezi direnişi kimin ne "mal" olduğunu daha iyi gösteriyor. itiraz edeni pişman edecek yeni silahlarla yeni destanlara hazırlanıyorlar. konu karşıtına silah olunca teknolojiyi hemen yakaladılar.

  bardağın dolu yanı - abduman

  böyle haberlerin en güzel yanı, aramızda tüm dünyayı gezip mevzuyu bizzat incelemiş okurlar olduğunu ortaya çıkarması.

  Kendinizi kandiriyorsunuz - Dayflame

  Bu 'Silah' Amerika nin bazi Bölgelerinde ve bütün Avrupa da hayat kaybina yer astigi icin yasaklandi. Bunlari satan sirket parasini alip yan gelip yatar, ama emin olun bu sözde can almayan Silahlar Devletin basina cok büyük bela olacak.

  Kendi üzerlerinde denesinler - hcaglamazlum

  Çalışıp çalışmadığını öğrenmek için ilk birbirlerinin üzerinde denesinler.

  yok daha neler - BerdanRonin

  bu ne şimdi adamın zaten silahı gazı jopu var... Zaten gaz bombalarını hedef gözeterek sıkıyor bunu da artık insanların ya kalbine tutar yada gözüne..

  ... - isakent

  Polisin aldıgı silahlardan size ne bize ne dünyada hiç bir ülkede insanlar polisin aldıgı silahla ilgilenmez sizin bu aşkınız nerden geliyor