Polisin yüzde 40'ı öfkeli

Polis memurları üzerinde yapılan bir araştırma, polis kişiliğinin belirgin özelliklerinden birinin 'öfkeli' olduğunu ortaya koydu.

İSTANBUL - Polis memurları üzerinde yapılan bir araştırma, polis kişiliğinin belirgin özelliklerinden birinin 'öfkeli' olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre, özellikle çevik kuvvette görev yapan polis memurları öfkelerini kontrol etmekte güçlük çekiyor. Polislerin toplumun güvenliğini sağlarken kişisel bazda öfke düzeylerini tespit etmek amacıyla bir çalışma düzenlendi.
Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne aday memurdan asli devlet memurluğuna geçerken istenen sağlık raporu amacıyla başvuran 130 polis üzerinde bir çalışma yapıldı. 37. Ulusal Psikiyatri Kongresinde sunulan çalışma sonuçları kamu düzeni ve güvenliği ile kişi özgürlüklerini bir denge içinde sağlamakla görevli polisin öfke boyutunu gözler önüne seriyor.
Çalışmaya çoğunluğunu 21-30 yaşları arasında, erkek, bekâr ve tamamı polis okulu mezunu polisler katıldı. Yüzde 91.5 gibi büyük çoğunluğu 4 yıldan az bir süredir
İstanbul'da olan polislerin tamamı 1 yıldır polis memuru olarak çalışıyor. Çalışmaya katılanların yüzde 36.2'si çevik kuvvette görev yaparken, yüzde 63.8'i genel hizmet, asayiş ve trafik polisi olarak hizmet veriyor. Polislere uygulanan 'Sürekli Öfke, Öfke Tarz Ölçeği' uygulaması çalışması sonuçlarına göre, polislerin yüzde 40.9'u sürekli öfke içerisinde bulunuyor, yüzde 38.6'sı öfkesini içe yansıtırken yüzde 33.2'si öfkesini dışa yansıtıyor, yüzde 29.5'i ise öfkesini kontrol edemiyor.
'Çevik kuvvet'te daha fazla
Çevik kuvvet polislerinin ise yüzde 46.8'i sürekli öfke içinde bulunuyor buna karşılık diğer polislerin yüzde 37.3'ü sürekli öfke içinde olma halini yaşıyor. Çevik kuvvetin yüzde 38.3'ü öfkesini içe yansıtırken diğer polislerin yüzde 28.9'u öfkesini içe yansıtıyor. Öte yandan yine çevik kuvvet polislerinin yüzde 44.7'si öfke kontrolünde zorlanıyor, buna karşılık diğer polislerde bu oran yüzde 27.7 olarak gerçekleşiyor. (anka)