Polisler anlattı, savcı inandı

Ankara Başsavcılığı, savunmalarını dahi almadığı altı tıp fakültesi öğrencisi hakkında, polis tutanaklarına dayanarak dava açtı. Kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu olan Türk Tabipler Birliği (TTB) ve Ankara Tabip Odası'nın (ATO) afişlerini 'izinsiz asmak'la suçlanan öğrencilerin 2'şer yıl hapsi istendi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Ankara Başsavcılığı, savunmalarını dahi almadığı altı tıp fakültesi öğrencisi hakkında, polis tutanaklarına dayanarak dava açtı. Kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu olan Türk Tabipler Birliği (TTB) ve Ankara Tabip Odası'nın (ATO) afişlerini 'izinsiz asmak'la suçlanan öğrencilerin 2'şer yıl hapsi istendi.
'İşsiz kalmak istemiyoruz', 'Savaşa hayır, savaş öldürür', 'İnsanca yaşanacak maaş, hemen şimdi', 'Ücretsiz sağlık için nüfus cüzdanı yeterli' yazılı afişler nedeniyle Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri İzzet Doğan, Kazım Rollas, Özgür Sinan Cengiz, Özge Taşkın, Hasan Barış Ilgaz ve Engin Kırmızıgül, TCK'nın 536. maddesine göre 'izinsiz afiş asmak'tan iki yıla kadar hapis istemiyle bugün Ankara 9. Sulh Ceza Mahkemesi'nde hâkim karşısına çıkacak. Dava dosyasında dikkat çeken ilk şey, suç konusu faaliyetle ilgili üniversite yönetiminin bir şikâyetinin bulunmaması oldu. Afişleri asmadıklarını söyleyen öğrencilerin en büyük şaşkınlığı, dava açılmadan önce ifade için savcılığa çağrılmamaları.
"Bu dava polis devletinin tipik yansıması. Savcının ifade dahi almadan dava açması acı" diyen avukatları Ender Büyükçulha, davada dört temel hukuka aykırılık bulunduğunu savundu:

  • Kolluk güçleri üniversiteye, ancak olay çıkma ihtimali karşısında rektör veya dekanın yardım talebiyle girebilir. Ortada polise böyle bir davet yok. Bu durum, polis tutanağını da hukuka aykırı kılıyor. Hukuka aykırı tutanağa dayanılarak dava açılamaz.
  • Dağıtılan broşürler, basın mevzuatına göre yayımlanmakta olup, okumak, bulundurmak, dağıtmak, satmak suç değil, haktır.
  • Afişlerin ait olduğu TTB ve ATO kamu kurumu niteliğinde meslek örgütüdür. Nasıl baronun adliyeye afiş asması doğal ise, Tabip Odası'nın da tıp fakültesine kendi afişini asması doğaldır.
  • Ayrıca sanıklar bizzat kendileri de afiş asmamıştır. Assalar da kesinlikle suç teşkil etmez.
    ATO: Dava kaygı veriyor
    TTB İkinci Başkanı Metin Bakkalcı ile sanık Engin Kızılkaya ile basın toplantısı düzenleyen ATO Genel Sekreteri Semih Tatlıcan, "Tutanağı hazırlayan polisler için suç duyurusunda bulunacağız. Bu dava, ülkemizde insan hak ve özgürlüklerinin ne denli güvencede olduğunu gösteriyor" dedi.