Polisler Bugün TV ve Kanaltürk yayınını durdurdu

Polisler Bugün TV ve Kanaltürk yayınını durdurdu
Polisler Bugün TV ve Kanaltürk yayınını durdurdu
Bugün TV binasına 30 kadar sivil polisin girdiği belirtiliyor. Aynı esnada bina dışında da da bir arbede yaşandı. Ardından sivil polisler BUGÜN TV ve KANALTÜRK yayınına müdahale için uplink odasına doğru yöneldi ve yayını durdurdu.

RADİKAL - Kanaltürk ve Bugün TV'ye sivil polislerin girmesinin ardından saat 16.30 sıralarında yayın kesildi. Sivil polislerin binaya girişi sırasında Kanaltürk Genel Yayın Yönetmeni Tarık Toros, rejiden canlı yayındaydı. Toros, sivil polislerin "uydu odasına" girdiğini belirterek her an yayınlarının kesilebileceğini kaydetti. Toros'un konuşması devam ederken saat 16.30 sıralarında iki kanalın da ekranı karardı.

Kayyum yöneticileri şirket çalışanlarına uplinki kapattıklarını bildirdiler. Ardından Bugün TV ve Kanaltürk kanallarının yayını durdu. Bugün TV Yayın Yönetmeni Tarık Toros'un televizyonun ana kumanda odasından yaptığı yayın ise internet üzerinden bir süre daha izlenebildi.

Kayyum yetkilisi olduğunu söyleyen kişiler ve sivil polisler daha sonra, Bugün TV Yayın Yönetmeni Tarık Toros ile Kanaltürk Yayın Yönetmeni Murat Uzun'un canlı yayın yaptıkları reji odasına da girdiler. Canlı yayında kayyum görevlisi olduğu kişilerin yayın yetkisi olmadığını söyleyen Tarık Toros bu sözleri tekrar ederken kanalın yayınları internet üzerinden de kesildi. 

Reji odasına yapılan baskınla canlı yayın da karartılırken iki kanalın internet üzerindeki ortak yayınına "Medyama Dokunma" başlıklı jenerik görüntüler yayınlanmaya başladı.

İpek Medya tarafından yapılan açıklamada da "Kanaltürk ve Bugün TV'nin uydudan yayınına son verilerek karartıldı!" denildi.

ÖNAL: SİZ MİLİTAN DEĞİL KURUMUN ÇALIŞANLARISINIZ

Kayyum olarak atanan Ümit Önal, "Biz birlikte çalışacağız. Sizler militan değil bu kurumun çalışanlarısınız. Bizler de kayyum olan arkadaşlarız" dedi.

TARIK TOROS: SANİYELER İÇİNDE KARARIYORUZ

Bu gelişme yayın odasında bulunan Tarık Toros ‘Yönetim kurulu kararı göstermiyor. Hiçbir şeyi göstermeden, 'yetki bende' diyerek tamamen fiili fevri olarak polis gücüyle sağına soluna polis alarak, ipek medya grubu binasında aplink sinyalini kapatıyor. Saniyeler içinde kapanıyoruz. Kanaltürk ve Bugün TV kararıyor sevgili seyirciler" dedi ve iki kanalın yayını kesildi.

UPLİNK NEDİR?

Yer istasyonundan uyduya gönderilen sinyallere uplink deniyor.

 

POLİS SABAHIN İL IŞIKLARIYLA GELDİ 

Koza İpek Holding bünyesinde yayın yapan medya kuruluşlarına atanan kayyumlar, Bugün TV ve Kanaltürk binasına bu sabah binaya gelmiş, medya çalışanlarının polis zoruyla uzaklaştırılmasının ardından binaya girebilmişti.

Yayını durdurulmak istenen televizyon ve gazetelerin bulunduğu bina önüne destek için gelen vatandaşlara ve olayları izleyen gazetecilere de biber gazı ve tazyikli suyla müdahale eden polis, giriş kapısını itfaiye ekiplerinin yardımı ile kırarak binaya girmişti.

Daha sonra medya kuruluşlarına atanan kayyumlar, polislerin eşliğinde binaya girerek yönetim katına çıktı ve şirket avukatlarıyla toplantı odasına geçti.

Tüm bunlar olurken Bugün TV Genel Yayın Yönetmeni Tarık Toros, kanalın reji odasından yayınını sürdürdü.