@ismailsaymaz

Polisler hafızalarını yitirdi!

Polisler hafızalarını yitirdi!
Polisler hafızalarını yitirdi!
Gezi sürecinde gaz fişeğiyle yaralanan ve 268 gündür uyutulan Berkin Elvan ile ilgili soruşturmada yedi polis daha ifade verdi. Polisler 'hiçbir şeyi hatırlamadı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Berkin Elvan’ın yaralanmasıyla ilgili soruşturmada polisler ya ‘gaz tüfeği kullanmadıklarını’ ya da ‘kimin kullandığını hatırlamadıklarını’ söyledi. Halen Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören ve 16 kiloya kadar düşen Berkin Elvan’la ilgili soruşturmada, aradan geçen 268 güne rağmen Okmeydanı’nda hangi polisin görev yaptığı bile tespit edilemedi.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda görevli yedi polis, geçen 6 Şubat’ta ifade verdi.
Şu an Samsun Çevik Kuvvet Şubesi’nde görevli İsmail Aydın, Gezi Parkı gösterileri boyunca gaz fişeği kullanmadığını iddia ederek “Ben kimin gaz tüfeği kullandığını da bilmiyorum” dedi. Aydın ayrıca o tarihte çalışıp çalışmadığını da hatırlamadı. İstanbul Çevik Kuvvet Şubesi’nde görevli Cengizhan Koçbaş, Uluhan Ulu ve Deniz Ulutaş, “Sertifikam olmadığı için gaz tüfeği kullanmadım. Zaten bana gaz tüfeği verilmedi. Olaylar uzun sürdüğü için nerede hangi tarihte görev aldığımı hatırlamıyorum” diye konuştu.
Davut Arslan da gaz tüfeği kullanma sertifikasının olduğunu ve gaz tüfeği kullandığını kabul etti. Ne var ki Berkin Elvan’ın vurulduğu gün raporlu olduğunu, olayı internetten öğrendiğini söyledi. Ali Keleş sertifika sahibi olsa da o gün gaz tüfeği kullanmadığını anlatarak “Çünkü benden başka sertifikası olan memurlar da vardı. Zaman zaman grupta çok sayıda gaz tüfeği sertifikası olan polis olursa dönüşümlü olarak tüfeği kullanırız. Ancak olay tarihinde kimin kullandığını hatırlamıyorum. Ben kullanmadım. Çevik Kuvvet’in kayıtları araştırılırsa o gün gaz tüfeğinin kime teslim edildiği ve kim tarafından kullanıldığı tespit edilebilir” dedi.
Tim şefi de hatırlamıyor

Tim Şefi Sefa Doyranlı ise o gün Mecidiyeköy-Okmeydanı arasında görev yaptığını fakat gaz tüfeği kullanmadığını, kimin kullandığını da hatırlamadığını söyledi. Doyranlı, Bizim gruptan kime gaz tüfeği verildiğini, zimmetle verilip verilmediğini bilmiyorum” dedi. Doyranlı, sadece Gezi gösterileri başladığında el bombası tipindeki biber gazından kullandığını anlattı. Daha önce 30 Ocak’ta dinlenen 7 polis de ya gaz tüfeği kullanmadığını ya olayları hatırlamadığını ya da o gün Okmeydanı’nda hiç bulunmadığını iddia etmişti.

Gül’den Berkin’in ailesine telefon“Çok üzgünüm, bir ihtiyacınız olursa haberim olsun”
Cumhurbaşakı Abdullah Gül, Gezi eylemleri sırasında başından biber gazı fişeği ile vurulan ve 260 günü aşkındır yoğun bakımda tedavi gören 14 yaşındaki Berkin Elvan’ın ailesini dün telefonla aradı. Elvan’ın babası Sami Elvan’la konuşan Gül, Berkin’in kötüleşmeye başlayan durumuyla ilgili bilgi aldı. Gül, Sami Elvan’a, “Yaşananlardan dolayı çok üzgünüm. Acınızı paylaşıyorum. Berkin’in durumunu yakından takip ediyorum. Bir ihtiyacınız olduğunda benim haberim olsun” dedi. Sami Elvan, “Okmeydanı Hastanesi önünde toplananlara polis sert müdahalede bulunuyor. Buna karşı gereken müdahaleyi yaparsanız sevinirim” dedi. Gül bunun üzerine, Vali Hüseyin Avni Mutlu’yu arayıp hastane önündeki eylemlere müdahalede daha hassas olunmasını isteyeceğini belirtti. {UĞUR ERGAN / ANKARA }