Polisler 'ihtiyaç' molası istiyor

Güvenlik bakımından hassas noktalarda ve büyükelçiliklerin önündeki polis kulübelerinde 24 saat görev yapan polis ekipleri, 12 saat boyunca lavaboya gidememekten yakındı. Polisler bu taleplerini Meclis'e iletti.

ANKARA - Güvenlik bakımından hassas noktalarda ve büyükelçiliklerin önündeki polis kulübelerinde 24 saat görev yapan polis ekipleri, 12 saat boyunca lavaboya gidememekten yakındı. Polisler bu taleplerini Meclis'e iletti.
Polislerin yakınmalarını içeren 'Hassas Bölgeleri Koruma Şubesi Ekipleri'nce hazırlanan metin, Meclis'te milletvekilleri arasında elden ele dolaştı. Metinde polislerin yaptıkları görevin bilincinde oldukları, ancak görev sırasında çektikleri en büyük sıkıntıyı paylaşmak istedikleri belirtildi. Diplomatik misyonların bulunduğu yerlerde polis kulübelerinde lavabo bulunmadığı belirtilen metinde, mesai saati içinde dahi bu olanağın kullanılmasına izin verilmediği vurgulandı. Polislerin ihtiyaçlarını gidermekte zorlukla karşılaştıkları belirtilirken, milletvekillerinden bu soruna kulak verilmesi istendi.
İnsan haklarına vurgu yapıldı
Polisler, görev noktasını tuvalet için terk etmeleri durumunda görevlerini ihmal ederek suç işlemiş sayılacaklarına işaret etti. "Nöbet sırasında görev yerini terk etmediğimiz takdirde ise malumunuz teşkilatımızı son derece küçültücü manzaralar ortaya çıkacak şekilde ihtiyacımızı gidermeye çalışıyoruz" denilen açıklamada, konunun insan haklarıyla ilgili boyutu da şöyle ifade edildi: "21. yüzyıl Türkiyesin'de insan haklarının konuşulduğu, iyi yaşam ve çalışma şartlarının oluşturulmaya çalışıldığı bu ortamda bizler, 12 saat süresince bir noktada tek başına görev yapmaktayız. Bununla birlikte verilen Bu görevler bizleri yıldırmamakta ancak ihtiyaçlarımızı giderecek bir ortam yaratılmamaktadır."