Polisler sigara içmeyi bırakacak

Polisler sigara içmeyi bırakacak
Polisler sigara içmeyi bırakacak
Türkiye'deki polis memurlarının yüzde 47'sinin sigara kullanması, Emniyet Genel Müdürlüğü'nü hareket geçirdi. Sigarayla etkin mücadele başlatan Genel Müdürlük, personelinin sigara bırakması için Sağlık Bakanlığı ile ortak proje başlattı.

İZMİR - Emniyet Genel Müdürlüğü, personelinin sigarayla etkin mücadelesini artırmak için 'Polisin sahası dumansız hava sahası' projesini başlattı. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı ile ortaklaşa yürütülen projede gönüllü polisler için tüm illerde sigaranın zararlarının anlatıldığı eğitim ve bilgilendirme toplantılarına başlandı.

Bir günlük eğitim ve bilgilendirme toplantısı sonrası polisler yerlerine ve ikamet ettikleri uygun sigara bırakma polikliniklerine yönlendirildi. Projenin uygulanmaya başlandığı İzmir'de 225 polis için birinci adım olan eğitim ve bilgilendirme toplantısı yapıldı. Eğitim sonrası sigara bıraktırma polikliniklerine yönlendirilen polislerin sigara bağımlılığından kurtulması sağlanacak.

DİĞER MESLEKLERE ÖRNEK OLSUN
İzmir İl Sağlık Müdürlüğü İl Tütün Kontrol Kurulu Üyesi ve Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Vakkas Benli, Sağlık Bakanlığı'nın tütünle mücadelede ciddi çalışmalar yürüttüğünü söyledi. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün tütünle mücadele sağlık kurumlarına denetim konusunda destek verdiğini söyleyen Benli, "Emniyet Genel Müdürlüğü denetim desteğinin yanı sıra kendi personelini sigara bırakması için harekete geçti. Bu noktada İl Halk Sağlığı Müdürlüklerine Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz günlerde bir yazı gönderildi. Polislerin sigarayı bırakması için bir kampanya başlatıldığı bunun için destek istendi. Biz de gönüllü polisler için tam günlük eğitim toplantısı düzenledik. Bu eğitimde toplantısında sigaranın insan sağlığına zararları ve ekonomik boyuttaki zararları konusunda bilgiler veriyoruz. Polis arkadaşlarımızın tütün bağımlılığından kurtulması için sigara bıraktırma polikliniklerine yönlendiriyoruz. Bu bir başlangıç olur, umarım diğer meslek gruplarının da sigara bırakması için çalışma yapılır" dedi.

POLİSLERİN YÜZDE 47'Sİ İÇİYOR
İzmir İl Tütün Kontrol Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Kılınç, Türkiye'de yapılan çalışmalarda en çok sigara kullanan meslekler arasında polislerin ilk sırada yer aldığını söyledi. Türkiye'de 15 milyon sigara içen insanın olduğunu söyleyen Kılınç, "2012 verilerinde meslek gruplarına baktığımızda polislerin yüzde 47'sinin sigara içtiği biliyoruz. Bu yüzden polisler arasında bir çalışma yapılıyor. Sigara bırakmak isteyen polislere nasıl yardımcı olabileceğimiz konusunda eğitim toplantısını düzenledik. Umarım diğer meslek gruplarında benzer bir çalışma yapılır" diye konuştu.

DHA - Cihan DURAK


  http://www.radikal.com.tr/116131611613164

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Polisinizi ezmeye germeye devam edin - tekavutgedikli

  Gezi olaylarında normal olarak adamlara yemek veremediniz (ispat edin hadi) adamlara normal bir insanının uyuması gereken zamanı veremediniz ( ispat edin hadi) uyutamadınız. (( yerlerde uyudular 20 saat çalışanlar oldu ekmek arası verdikleriniz insana yakışmayacak haldeydi)) sonuç psikolojik olarak polisler ne 45 derece açıyı hesapladılar, ne karşılarındaki insanmış diye düşündüler nede yasa hak hukuk. Şimdi de sigarayı yasaklayın da neler oluyor görün bakalım güpe gündüz neler yapacaklar.

  Önce İnsanları Adam yerine koyun! - yakamoz42

  Türkiye yi avrupa gibi refah içinde yaşanabilir seviyeye getirin,Asgari ücretliyi,Memurları önce adam yerine koyun,onlar zaten sigarayı bırakırlar!

  90.000 poliste 225 - Wookiert

  Süper başarı. Artık boy boy gazetelerde ne kadar büyük bir iş başarıldığını okuruz. Halkla ilişkiler ne güzel. Hazır el atmışken gaz bombası ile vatandaşları gözünden vurma eğitimi de var mı curiculum'da. Üstüne bir de sniper'lik sertifikası verilir hem. 1 taşla 5 vatandaş.

  Nasıl Başladı Nasıl devam ediyor Nasıl bitecek - SosyalFacia

  90 lı yıllarda Bilboardlarda , atının üzerinde elinde sigarası ile karizma görüntüler sergileyen Sigara reklamlarını yapıp , Askeriyelerde insanlara bedava sigara dağıtarak, herkesi bağımlı yaptılar , şimdide dumansız hava sahası diyerek insanları kendi alıştırmış oldukları, bağımlılıktan mahrum etmeye çalışıyorlar, bu bir işkence yöntemi değildirde nedir ? madem bu kadar sıkacaksınız insanları Tütün fabrikalarını kapatın, sigaraya da esrar muamelesi yapın.