Polislerden Hüseyin Çapkın'a cevap: Nifak olmaz

Polislerden Hüseyin Çapkın'a cevap: Nifak olmaz
Polislerden Hüseyin Çapkın'a cevap: Nifak olmaz

arşiv

Hüseyin Çapkın'ın 'polisin haftada 40 saat çalışması nifak olur' açıklamasına teşkilat bir anketle karşılık verdi: Nifak olmaz
Haber: ENİS TAYMAN - enis.tayman@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Antalya’da düzenlenen İl Emniyet Müdürleri Bilgi Paylaşımı toplantısında ''8 -24 sistemi (polisin 8 saat görev yapıp 24 saat istirahat edeceği) polisler arasında NİFAK olur” dedi.

Çapkın’a cevap Polis Kürsüsü anketinden geldi. Facebook’ta polis ve polis yakınları tarafından takip edilen Polis Kürsüsü adlı sayfada açılan ankette “Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın tarafından ifade edilen, ''8 -24 sistemi ( haftada 40 saat ) Polisler arasında NİFAK olur. '' sözüne katılıyor musunuz?” sorusunu sordu. Soruya 16 saat içinde 1600 yanıt geldi. 1559 kişi “nifak olmaz” derken, Çapkın’a katılanların sayısı 17’de kaldı.

Önceki gün Bugün Gazetesi’nde yayımlanan bir habere göre 27 Şubat-1 Mart tarihleri arasında Antalya'da düzenlenen İl Emniyet Müdürleri Bilgi Paylaşımı toplantısının "8/24" krizi yaşandı.

Polislerin 8 saat çalışıp 24 saat dinlenmesi sistemine İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'dan sert tepki geldi. 2011'den beri Bursa'da "pilot" olarak uygulanan sistemi eleştiren Çapkın, 8/24 mesai sisteminin İstanbul'da hayata geçirilmesinin zor olduğunu belirterek projeyi "fitne" olarak yorumladı. Çapkın, tepkisini şöyle dile getirdi: "Bu proje polis merkezlerinde yüzde 25-30 personel açığı oluşturur. 8/24 sistemini hayata geçirirsek Terörle Mücadele, Kaçakçılık, Asayiş gibi suç soruşturmaları yürüten birimlerinde hiçbir polis çalışmak istemez. Birçok personel 8 saat çalışıp 24 saat dinlenmek için polis merkezlerinde görev yapmak için dilekçe verir. Operasyon şubelerinde çalıştıracak adam bulamayız. 8/24 mesai sistemi kaldırılmalı. Bu sisteme geçmem için minimum 15 bin yeni polise ihtiyacım var. Genel Müdürlük olarak bana 15 bin polis tayin ederseniz bu projeyi hayata geçiririm. Aksi halde 35 bin polisin olduğu İstanbul'da güvenlik hizmetleri sekteye uğrar."

Ancak 8/24’ü eleştiren Çapkın’ın bu sözleri polisler arasında tepkiye yol açtı. Çapkın’a cevap Polis Kürsüsü anketinden geldi. Facebook’ta polis ve polis yakınları tarafından takip edilen Polis Kürsüsü adlı sayfada açılan ankette “Emniyet Müdürü Hüseyin ÇAPKIN tarafından ifade edilen, ''8 -24 sistemi ( haftada 40 saat ) Polisler arasında NİFAK olur. '' sözüne katılıyor musunuz?” sorusu soruldu. Soruya 16 saat içinde 1600 yanıt geldi. 1559 kişi “nifak olmaz” derken, Çapkın’a katılanların sayısı 17’de kaldı.

8-24 SİSTEMİ NEDİR?
21 Temmuz 2011 tarihinde yürürlüğe giren Polis Merkezi Amirliği Kuruluş, Görev ve Çalışma Yönetmeliği uyarınca, polis merkezlerinde istihdam edilen polisler, 8 saat görev yapıyor, 24 saat istirahat ediyor. Bursa’da pilot olarak başlatılan proje 20 ilde uygulanıyor. Diğer çalışma sistemleri olan Polis bu sistemde 12-24 sisteminden ve 12-36 sisteminden, haftada 20 saat, 12-12 sisteminden ise 32 saat daha az çalışıyor.


  http://www.radikal.com.tr/112464311246438

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  KaraKOL - mehmet han

  karakolda çalışan biri olarak soruyorum 8/24 e niye bu kadar karşısınız bırakın karakolda veya önleyici asayiş gibi 12/24 çalışan kardeşlerinizde çoluğunu çocuğunu alıp parkta bahçede cafede gezme oturup çay içme imkanı bulsun. ikidebirde saatine bakıp bugün yine geceyemi gidecem biraz gidip uyumam lazım hanım biliyosun sende bişeyle hazırlarsın hadi gidelim deyip millet piknik yerinde sefasını sürerken kalkıp giden meslektaşlarınız olduğunu hatırlatırım. Olay Polis Balosu YAPIP polisi kapıda bekletmekse bu kafa yapısı gitmiyor bu personele Ya o Balonun adını EM.müdürleri vs dayanışma balosu olarak düzeltin yada sizin heryerde arkanızı koruyan meslektaşlarınızı unutmayın çünkü haberi okuyan polis ailesi olaydan bi haber olan, işten yorgun argın gelmiş bi lokma ağzına bişe koymadan uyuyakalan kocasına bu konuyu sorduğunda ne balosu hanım haberim yok benim öyle şeylerden cevabından başka birşey alamıyor malesef.

  - momentum

  8/24 çalışma sisteminde başka hafta sonu izni falan yok, böylece haftalık toplam çalışma ve istirahat süresi normal bir ofis memurununki kadar oluyor. Yapılan hesap normal. Eski nesil yöneticiler, memurun daha liberal koşullarda çalışmasını ve kendi özeline sahip olmasını bir tür dejenerasyon veya şımarıklık veya lüks olarak görüyorlar. Bu da normal; onların görev yaptığı yıllarda polis, karakol koğuşlarında yatılı olarak kalır ve haftanın bir günü evine kalmaya giderdi. Polisin çizmeli üniformalar giyip ata bindiği, amirlerin kılıç taşıdığı zamanlardan kalma. E, zaman değişti artık.

  tan onlara göre - gazetey

  nerde bir suç işlense önce ortadan toz olurlar. Bu tam yan gel yat olur. devaamm. kim tutar sizi. nasıl olsa PKK da legalleşti. bakalım polis amcalarımızı nasıl göreceğiz.

  polis - celal103

  Polis su an itirazini yukseltirse yani herkese demokrasinin kisitli oldugu zaman olan bir donemde cigir acacaktir.Bu itiraz polisten geliyorsa bu donemde daha da anlamlidir. Herkesin hakki verilmelidir.Bu polis olsa dahi.

  EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNE! - zebda

  polislerin çalışma saatleri duzenlensin ki psikolojileri bozuk etrafda dolaşmasınlar ve ondan sonra acil olarak vatandaşa nasıl davranacaklarını ögrensinler!..Halka karşı kaba ve rahatsız edici tavırlar içindeler.Bundan herkes cok rahatsız Sayın Çapkın!

  yönetici mantığı - waller

  yöneticilerin altında çalışan kişileri robot olarak görmesinden kaynaklı klasik bir yönetici mantığı. Ne zaman ki bir müdür altında çalışanların insan olduğunu anlar ve ne zaman ki bu insanların aileleri,sosyal hayatları,acıları,kederleri olduğunu idrak ederse çalışanlarından daha fazla verim alabilir.

  AZ ÇALIŞ ÇOK MAAŞ AL ZİHNİYETİ. - m.rozbilen

  Hiç çalışmadan maaşınızı alın dense kimse itiraz etmez. "Olur mu öyle şey,hak etmediğim bir parayı almam" demez.O zaman itiraz neye? Az çalışalım ödeneklerimizle birlikte maaşımızı da alalım.Sayın Çapkın haklı bana göre.