Polislerden Hüseyin Çapkın'a cevap: Nifak olmaz

Polislerden Hüseyin Çapkın'a cevap: Nifak olmaz
Polislerden Hüseyin Çapkın'a cevap: Nifak olmaz

arşiv

Hüseyin Çapkın'ın 'polisin haftada 40 saat çalışması nifak olur' açıklamasına teşkilat bir anketle karşılık verdi: Nifak olmaz
Haber: ENİS TAYMAN - enis.tayman@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Antalya’da düzenlenen İl Emniyet Müdürleri Bilgi Paylaşımı toplantısında ''8 -24 sistemi (polisin 8 saat görev yapıp 24 saat istirahat edeceği) polisler arasında NİFAK olur” dedi.

Çapkın’a cevap Polis Kürsüsü anketinden geldi. Facebook’ta polis ve polis yakınları tarafından takip edilen Polis Kürsüsü adlı sayfada açılan ankette “Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın tarafından ifade edilen, ''8 -24 sistemi ( haftada 40 saat ) Polisler arasında NİFAK olur. '' sözüne katılıyor musunuz?” sorusunu sordu. Soruya 16 saat içinde 1600 yanıt geldi. 1559 kişi “nifak olmaz” derken, Çapkın’a katılanların sayısı 17’de kaldı.

Önceki gün Bugün Gazetesi’nde yayımlanan bir habere göre 27 Şubat-1 Mart tarihleri arasında Antalya'da düzenlenen İl Emniyet Müdürleri Bilgi Paylaşımı toplantısının "8/24" krizi yaşandı.

Polislerin 8 saat çalışıp 24 saat dinlenmesi sistemine İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'dan sert tepki geldi. 2011'den beri Bursa'da "pilot" olarak uygulanan sistemi eleştiren Çapkın, 8/24 mesai sisteminin İstanbul'da hayata geçirilmesinin zor olduğunu belirterek projeyi "fitne" olarak yorumladı. Çapkın, tepkisini şöyle dile getirdi: "Bu proje polis merkezlerinde yüzde 25-30 personel açığı oluşturur. 8/24 sistemini hayata geçirirsek Terörle Mücadele, Kaçakçılık, Asayiş gibi suç soruşturmaları yürüten birimlerinde hiçbir polis çalışmak istemez. Birçok personel 8 saat çalışıp 24 saat dinlenmek için polis merkezlerinde görev yapmak için dilekçe verir. Operasyon şubelerinde çalıştıracak adam bulamayız. 8/24 mesai sistemi kaldırılmalı. Bu sisteme geçmem için minimum 15 bin yeni polise ihtiyacım var. Genel Müdürlük olarak bana 15 bin polis tayin ederseniz bu projeyi hayata geçiririm. Aksi halde 35 bin polisin olduğu İstanbul'da güvenlik hizmetleri sekteye uğrar."

Ancak 8/24’ü eleştiren Çapkın’ın bu sözleri polisler arasında tepkiye yol açtı. Çapkın’a cevap Polis Kürsüsü anketinden geldi. Facebook’ta polis ve polis yakınları tarafından takip edilen Polis Kürsüsü adlı sayfada açılan ankette “Emniyet Müdürü Hüseyin ÇAPKIN tarafından ifade edilen, ''8 -24 sistemi ( haftada 40 saat ) Polisler arasında NİFAK olur. '' sözüne katılıyor musunuz?” sorusu soruldu. Soruya 16 saat içinde 1600 yanıt geldi. 1559 kişi “nifak olmaz” derken, Çapkın’a katılanların sayısı 17’de kaldı.

8-24 SİSTEMİ NEDİR?
21 Temmuz 2011 tarihinde yürürlüğe giren Polis Merkezi Amirliği Kuruluş, Görev ve Çalışma Yönetmeliği uyarınca, polis merkezlerinde istihdam edilen polisler, 8 saat görev yapıyor, 24 saat istirahat ediyor. Bursa’da pilot olarak başlatılan proje 20 ilde uygulanıyor. Diğer çalışma sistemleri olan Polis bu sistemde 12-24 sisteminden ve 12-36 sisteminden, haftada 20 saat, 12-12 sisteminden ise 32 saat daha az çalışıyor.