Polislere işkence davası

İzmir'de 5 polis memuru hakkında, hırsızlık yaptıkları öne sürülen dört kişiyi, tokat ve hortumla dövüp işkence yaptıkları iddiasıyla 20´şer yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı

İzmir'de 5 polis memuru hakkında, hırsızlık yaptıkları öne sürülen dört kişiyi, tokat ve hortumla dövüp işkence yaptıkları iddiasıyla 20´şer yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.
İddiaya göre altı ay önce Emniyet Müdürlüğü Haber Merkezi´nden yapılan telsiz anonsunda Buca Bölgesi´nde dolaşan 35 DPC 56 plakalı otomobildekilerin park halindeki araçların kapılarını kurcalayıp hırsızlık yaptıkları ihbarı verildi. Buca İlçe Asayiş Ekipleri´nde görevli polis memurları H.E., Ç.H., M.T., İ.Ü. ve Ü.A. durdurdukları otomobildeki 22 yaşındaki Melih Şirankan, 24 yaşındaki Sinan Dağ, 19 yaşındaki Mehmet Fatih Özışık ve 15 yaşındaki M.D.´yi gözaltına aldı. Soruşturmanın ardından otomobillerden teyp hırsızlığı yaptıkları gerekçesiyle adliyeye sevk edilen sanıklardan Mehmet Fatih Özışık dışındaki 3 kişi tutuklandı. Yaşı 18´den büyük 3 sanık hakkında 15´inci Asliye Ceza Mahkemesi´nde ve M.D., hakkında da Çocuk Mahkemesi´nde 3´er yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı. Tutuklanan Melih Şirankan, Sinan Dağ ve M.D. ile tutuksuz yargılanan Mehmet Fatih Özışık, avukatları aracılığıyla dilekçe verip kendilerine işkence yapıldığını öne sürdü. Şikayetçilerden Sinan Dağ, polislerden dayak yediklerini öne sürerek ``Bizi hırsızlık yapıyoruz diye yakaladılar. Karakola götürüp tokat ve hortumla dövdüler. Bize suçu söyletmek için işkence yaptılar'' dedi. Adli Tıp Kurumu dört kişiye 3 ile 5 gün arasında değişen rapor verdi.
Savcılık toplanan delil ve raporlara dayanarak beş polis memuru hakkında ``Suçunu söyletmek için işkençe yapmak'' iddiasıyla 20´şer yıl hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanmaları için 7´nci Ağır Ceza Mahkemesi´nde dava açtı.