Polislere sosyal medya yasağı

Polislere sosyal medya yasağı
Polislere sosyal medya yasağı
Polisin Facebook ve Twitter yasağını forum siteleriyle delmesi üzerine Emniyet, kurum bilgisayarlarının kullanımına ilişkin yeni yasaklar getirdi.

Polise Facebook ve Twitter'ın ardından internet ortamında yeni yasaklar geldi. Polisler kurum bilgisayarı ve ağından sohbet gruplarına, forumlara ve elektronik haber gruplarına katılamayacak. Bilgisayarlardaki sosyal paylaşım programları silinecek.

Bugün gazetesinden Kamil Elibol’un haberine göre internet üzerinden radyo, televizyon, film, izlemek de yasaklandı. OKEY, 101, gibi her türlü bilgisayar oyununu oynamakta engellenecek. Personel Kaza, iMesh, Bittorent gibi P2P adı verilen internet üzerinden dosya paylaşımı sağlayan yazılım ve dosya takas sistemi programlarını kullanamayacak. Film ve lisanssız yazılımlar telif hakkı ihlali olduğu için bilgisayarlara indirilmeyecek. Bunların yanı sıra personel bedava MP3, program ya da erotik sitelere kesinlikle giremeyecek.

MÜZİK İNDİRİLEMEYECEK
Personel elektronik posta mesajlarında hakaret, pornografi, toplumun genel ahlak anlayışına aykırı, toplu tanıtım, postalama aktivitelerinde bulunamayacak. Müzik ve video dosyaları işle ilgili değilse indirilemeyecek. Ayrıca ekran koruyucu, masaüstü programları işletim sistemine verdiği tehdit nedeniyle indirilemeyecek.

STANDART DIŞINA ÇIKANA SORUŞTURMA
Bilgi işlem birimleri internet trafiğinde erişim logları, iletişimin içeriği gizli kalmak koşuluyla kayıt altına alacak. Standart dışı kullanımı tespit edilen personel hakkında gerekli adli ve idari işlem için tutulan kayıtlar kullanılacak. Standartlara aykırı davrandığı belirlenen personel verdiği zararın büyüklüğüne göre idari soruşturma başlatacak ve adli olarak suç duyurusunda bulunacak.


  http://www.radikal.com.tr/114938111493816

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sosyal paylaşım, eh işte - nozsel

  Hiç memur olmadığım için bilmiyorum. İş yükünün az olduğu bir memuriyette, bence -işini aksatmadan- sosyal ağlara bağlanmanın bir sakıncası yok. Öte yandan dosya paylaşım siteleri yasağı komik olmuş. Şöyle diyor: "Film ve lisanssız yazılımlar telif hakkı ihlali olduğu için bilgisayarlara indirilmeyecek." Yahu bu zaten suç değil mi? :) İster polis olsun, ister başbakan...

  İnsan - cem_ozgen

  arkadaşım bir kamu kurumununa hizmet almaya gitmiş tesadufen bilgisayar ekranları dikkatini çekmiş çoğunda facebook,twitter, oyun,fal sayfaları açıkmış,insanlar çalışmaya angaje diil daha cok mesai saatlerini bu tarz aktivitelerle kendi egolarına hizmet etmekle gecirmeyi kendilerine görev edinmişler buda benim memurum işini bilir ziğniyetinin hala tam yol devam ettiğinin tespit unsurlarından olsa gerek ...

  Sosyal paylasim tamam da... - ekremc123

  Kamu calisanlari elbette sosyal paylasimda bulunsun, internete girebilsin ama kendilerine ait olan zamanlarda ve kendi bilgisayarlarindan benim parasini odedigimkinden degil !!!

  Gülünüz gülünüz! - amaurot

  Ya'u akıllı telefonlar almış başını gidiyor... Neyi yasaklıyosun? Senin kurumun ağından girmez, kendi servis sağlayıcısından girer! İletişim çağında bu zihniyet neyin alameti allaseniz?

  Yayılıyor. - Neşat Olağan

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında da, Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerine girmek yasaklandı. Kamu çalışanlarının sanal da olsa sosyal paylaşımda bulunmalarını sakıncalı gören bir zihniyetle yönetiliyoruz.

  Neden Farkli Ama ... - ekremc123

  Butun kamu gorevlileri icin yayginlastirilmasi gereken bir uygulama cunku kamu calisanlari kurum bilgisayarlarini ve mesai saatlerini ozel isleri icin kullanamamasi gerekir.