Polislerin Dalmaz Center'a kumarhane baskını: 7. bölüm

Etiler'de bulunan Dalmaz Center'daki bir kumarhane dün bir yıl içinde yedinci kez polis tarafından basıldı. Daha önceki altı baskında da işletme sahipleri, kumar oynatmadıklarını, kumar alet ve masası
üretmek için Sanayi ve Ticaret Odası'ndan...

İSTANBUL - Etiler'de bulunan Dalmaz Center'daki bir kumarhane dün bir yıl içinde yedinci kez polis tarafından basıldı. Daha önceki altı baskında da işletme sahipleri, kumar oynatmadıklarını, kumar alet ve masası
üretmek için Sanayi ve Ticaret Odası'ndan izinlerinin olduğunu söylemişti. Kumarhane olarak düzenlenmiş alanın ise teşhir salonu olduğunu anlatan işletme sahipleri, gecenin geç saatlerinde 'teşhir salonu'nda bulunan onlarca kişiyi ve kumar pullarını açıklamakta zorlanmıştı. Daha önce düzenlenen baskınlardan sonra serbest kalan işletme sahibi Cengiz Kaya, bu kez tutuklandı.
Kurtlar Vadisi dizisiyle başladı
Etiler Nispetiye Caddesi Dalmaz Center'daki Özak Oyun Makinaları, Ekipmanları San. Dış. Tic. Lmtd. Şti'ye yapılan baskınlar, Kurtlar Vadisi dizisinin bir sahnesinin burada çekilmesiyle başladı. Peşi sıra gelen baskınlara karşın kumarhane yasal boşluktan yararlanarak her seferinde açıldı. Son olarak 18 Şubat'taki baskında telsizli kişiler, kapıları kilitleyip açmamış, bu sırada kumarhanenin içindekiler 'kumar izleri'ni yok etmeye çalışmışlardı. Hatta bir baskın sırasında masaların üzerinde şu yazı vardı: 'Kumar oynatılmaz', 'Bu masalar teşhir içindir'.
Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler önceki gece 23.30 sıralarında yedinci operasyonu başlattı. Baskında 60 kişi gözaltına alınırken, işletme sahibi Kaya tutuklandı. Üç rulet masasıyla çok sayıda oyun pulu ve kâğıdına da el konuldu. İşletmede yapılan aramada kredi kartıyla kumar oynatıldığına dair çeşitli belgelerle, ünlü isimlerin de arasında bulunduğu 500 kişilik liste ele geçirildi.
Ceza için para bulunması gerek
Türk Ceza Kanunu'nun 228. maddesine göre kumar oynamanın bir cezası bulunmuyor. Kumar oynatan kişinin ise bir yıla kadar hapis ve para cezası verilmesi öngörülüyor. Ancak cezanın verilmesi için oyun masalarının üzerinde para bulunması gerekiyor. Bu tür mekânların kapısında bekleyen ya da kamera sistemlerinin başında bulunan kişiler, polisin geldiğini kumarhanedekilere bildiriyor. Polis içeri girdiğinde kumar oynayan kimseyi tespit edemediği için sadece kumar malzemesi bulundurmaktan işlem yapılabiliyor.