Polislerin hepsi Gezi'ye tayin edildi

Polislerin hepsi Gezi'ye tayin edildi
Polislerin hepsi Gezi'ye tayin edildi
İstanbul'da geçen şubatta belirlenen 2 bin 200 personelin il dışı tayinleri ve şark hizmeti Gezi Parkı direnişi nedeniyle ani bir kararla bir yıl durduruldu. İzinler de aynı gerekçeyle geçici bir süreliğine kapatıldı.

İSTANBUL  - Taksim Gezi Parkı eylemleri İstanbul Emniyeti'ni vurdu. Geçtiğimiz şubat ayında belirlenen 2 bin 200 personelin il dışı tayinleri ve şark hizmeti artan toplumsal olaylar nedeniyle ani bir kararla bir yıl durduruldu. Emniyet, yıllık izinleri de yine aynı gerekçeyle geçici bir süreliğine kapattı. 

EV TUTUP EŞYASINI GÖNDEREN PERSONEL PERİŞAN

Taksim Gezi Parkı eylemleri nedeniyle artan toplumsal olaylar İstanbul polisine il dışı tayin konusunda geri adım attırdı. Geçtiğimiz şubat ayında belirlenen şark hizmeti ve il dışı tayinler ani bir kararla durduruldu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, daha önce gidecekleri iller belirlenen ve ilişiğini kesmek isteyen 2 bin 200 personele izin vermedi. İl dışı tayin olan ve bu nedenle ev tutup eşyasını gönderen personel ise durdurulan tayinler nedeniyle şok yaşadılar. 

YILLIK İZİNLER DE KAPATILDI 

İstanbul Emniyet Müdürlüğü yetkileri yine ani bir kararla personelin yıllık izinleri durdurdu. Yaklaşık 40 bin personeli bulunan İstanbul emniyetinde artan toplumsal olaylar nedeniyle yıllık izinler geçici olarak durduruldu. İzinlerin ne zaman açılacağı ise henüz bilinmiyor. Tatil için plan yapan polis, izinlerin kapatılmasıyla ikinci bir şok yaşamış durumda. 

KARAR DOĞU VE GÜNEYDOĞU'DA TEPKİYE NEDEN OLDU 

İstanbul'dan personelin çıkışına izin verilmemesinin bazı illerde de tepkiye neden olduğu öne sürüldü. İddiaya göre İstanbul'dan gelecek personeli bekleyen doğu ve güneydoğudaki illerin emniyet müdürlüklerinin İstanbul'dan tayinlerin durdurulması üzerine tayinleri İstanbul'a çıkan personeli göndermeme kararı aldığı öne sürüldü.

İL DIŞINDAN VE JANDARMA BİRLİKLERİYLE TAKVİYE EDİLMİŞTİ 

18 gün süren Taksim Gezi Parkı eylemlerinde İstanbul emniyeti toplumsal olayları bastırmakta yetersiz kalınca farklı illerden çevik kuvvet takviyesi yapılmıştı. Takviyelere rağmen sokak olaylarını bastırmakta yetersiz kalın polis jandarma ekiplerinden de yardım istemişti. Jandarma TOMA araçları ve personeliyle belli noktalarda görev yapmıştı. (Rıdvan TEZEL/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/113822111382212

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Keyfilik son noktada - generalduncan

  Kimse bunu polislik böyle bir meslek, beğenmeyen yapmasın diyerek açıklayamaz. Ülkede çalışma hakları varsa polisler için de var. Kimsenin kötü planlamasının veya ihmalinin sonucunu başkaları ödemek zorunda değil. Tayinleri ertelemekten başka çözümler de var ancak kolaycı yöneticilik anlayış(sızlığ)ı nedeniyle gündeme gelmiyor. Bir şirkette insan kaynakları izinler iptal desin bakalım kimse kalıyor mu orada. Polis de hakkını bilmeli, savunmalı. Kimseye yedirmemeli. Kimsenin piyonu olmadığını başka türlü gösteremez zaten. Şu anda tepki vermesi gerekiyor.

  Gerekli mi? - kofti anarsist

  Normalde "üzüldüm, onların da canı var, onlar da insan, hakları" gibi sözler ile okunur bu haber ama yıllardır şahit olduğumuz şey onların vatandaşa insan değil de kum torbası, hedef tahtası gibi baktıkları. Kanıtları ortada: "polis şiddeti" diye aratınca 1 milyonun üzerinde video bulunuyor, "polis şiddeti taksim" şeklinde aratınca da 200.000 video bulunuyor. "Napayım osurayım mı tabi ki gaz sıkacağım" diyen bir örnek, İzmir'de yapılanlar ayrı bir örnek.. Örnekten çok ne var. Polisin müdahele etmediği, karışmadığı yerlerde ise hiç şiddet olmuyor. Ama asıl önemlisi şu: işi polise düşüp de sorunu çözülen kimse var mı? Hırsızlık olur, polis "bulamadık" der, adam dövülür, yaralanır; "adam kaçtı" derler. Bunun gibi örnekler de çevrenizde çoktur. Acaba polis gerçekten vatandaş için gerekli mi?