Polislik akbaşa yaramadı

Anne hasreti baskın

Kangal ve Akbaş Köpekleri Koruma Derneği Başkanı Alaattin Çoban, Eskişehir Çevik Kuvvet Müdürlüğü'ne 25 günlük akbaş cinsi bir erkek yavru hediye etti. Ancak yavru akbaş, özlem yüzünden gün boyu uluyunca annesinin yanına yollandı.

ESKİŞEHİR - ABD'de yapılan bir yarışmada, 'en üstün ırk ve en iyi çoban köpeği' seçilen akbaşların, çevik kuvvet macerası bir günde bitti! Kangal ve Akbaş Köpeklerini Koruma Derneği tarafından, Eskişehir Çevik Kuvvet Müdürlüğü'ne hediye edilen yavru akbaş, kendisi için hazırlanan kulübede o kadar çok ağladı ki, derhal geri gönderildi.
Dernek Başkanı Alaattin Çoban'ın boynunda kırmızı kurdeleyle Eskişehir Emniyet Müdürü Savaş Yücel'e hediye ettiği 25 günlük erkek yavru, Organize Sanayi Bölgesi'nde bir tekstil fabrikasında tutulan annesinin yanına götürüldü. Çoban, "Fabrika bahçesinde 10 akbaşı bakım altına aldık. İçlerinden biri beş yavru doğurdu. Bunlardan üçü yaşadı. Birini Emniyet'e hediye ettik.
Ama çok küçük olduğu için anne hasreti çekince polisler geri getirdi" dedi. Emniyet yetkilileriyse yavru biraz büyüyünce Çevik Kuvvet bünyesinde, toplumsal olaylarda görevlendirilmek üzere yetiştireceklerini açıkladı.
Akbaşların 1997 yılında, ABD'de yapılan bir köpek yarışmasında 'en üstün ırk ve en iyi çoban köpeği' seçildiğini belirten Çoban, akbaş cinsini 'son derece akıllı, şüpheci, asla bir çocuğu ısırmayan, sahibinin sözünden çıkmayan, sürüyü en iyi şekilde idare eden çoban köpekleri' olarak tanımladı.
Pamuk'un 'ilk sayfa güzeli'ydi
Sık sık sivas kangal cinsiyle karıştırılan akbaşlar, Orhan Pamuk'un genel yayın yönetmenliğini yaptığı 7 Ocak 2007 tarihli Radikal'de ilk sayfada kendine yer bulmuştu. Haberde yaygın olarak yaşadığı Eskişehir'in Sivrihisar ilçesinde zekâsıyla tanınan akbaş cinsi köpeklerinin dev bir heykelinin de dikildiği hatırlatılmıştı. (dha, Radikal)