'Poliste mazeret yok'

1 Nisan'da yürürlüğe girecek yeni Türk Ceza Kanunu (TCK) ve Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK), hükümetin zirvesinde atışmaya neden oldu. Yeni TCK ve CMK'nın suç ve...

ANKARA - 1 Nisan'da yürürlüğe girecek yeni Türk Ceza Kanunu (TCK) ve Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK), hükümetin zirvesinde atışmaya neden oldu. Yeni TCK ve CMK'nın suç ve suçluyla mücadeleyi zayıflatacağı yönünde polis kaynaklı eleştirilere önceki gün Adalet Bakanı Cemil Çiçek, "Polis mazaret üretmesin, işini yapsın" diye karşılık vermişti. Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in bu sözlerine bir gün sonra İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'dan yanıt geldi. Reform niteliğindeki yasaların uygulayıcılarda bazı tereddütlere neden olabileceğini belirten Aksu, "Güvenlik kuvvetlerimizin çabası mazeret arayışı değil, hizmeti en iyi şekilde yapma arayışıdır" dedi.
Sivil Savunma Genel Müdürlüğü'nün 46. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törende gazetecilerin sorularını yanıtlayan Aksu'ya, yeni TCK ve CMK'yı eleştiren polise Çiçek'in verdiği yanıt anımsatıldı.
Reform niteliğindeki her yeni yasanın uygulayıcılarda tereddütlere neden olabileceğini savunan bakan Aksu, "Güvenlik güçlerimiz, aziz milletimize daha iyi nasıl hizmet edebiliriz gayreti içerisindedir. Bu çaba, mazeret arayışı değil hizmeti en iyi şekilde yapma arayışıdır" diye konuştu.
'Amaç: En iyi hizmet'
Bu tereddütlerin genelgeler yayımlanarak ve hizmet içi eğitimler verilerek giderilebileceğini savunan Aksu, "Mazeret değil tereddütlerin giderilmesi konusunda biz de gayret gösteriyoruz. Öyle zannediyorum ki, Adalet Bakanlığımız da yeni yasalarla ilgili tereddütler var ise gidermek için seminerler hazırlayacaktır. Bütün bu tereddütlerin, bu arayışların amacı; bu hizmeti en iyi şekilde yapmaktır" dedi.
'30 yıllık arkadaşım'
Bakanlar Kurulu toplantısının ardından bir değerlendirme yapan Çiçek ise devletin kurumları arasında çekişme olamayacağını söyledi. Çiçek, "Aksu benim 30 yıllık arkadaşım. İç çekişmeye imkân vermeyiz. Devletin görevi, polisin ve diğer kurumların görevi, Türkiye'de huzuru ve asayişi sağlamaktır. Yargıya polise düşen sorumluluklar var. Herkes bu anlayış içinde olmalıdır" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7394697394690

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.