@ismailsaymaz

Poliste plastik mermi yoksa Volkan'ı kim vurdu?

Poliste plastik mermi yoksa Volkan'ı kim vurdu?
Poliste plastik mermi yoksa Volkan'ı kim vurdu?
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Volkan Kesanbilici’nin Gezi Parkı gösterilerinde plastik mermiyle gözünden vurulmasına ilişkin soru önergesine cevap veren eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, emniyette plastik mermi bulunmadığını, ayrıca emniyette Kesanbilici’nin plastik mermiyle yaralandığına dair bir belge bulunmadığını savundu. Oysa ameliyatı sonrası Kesanbilici’nin gözündeki plastik mermi çekirdeği çıkarılmış ve savcılığa teslim edilmişti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı halen, bu merminin kim tarafından atıldığını araştırıyor.
İstanbul’da kırtasiyecilik yapan 38 yaşındaki Volkan Kesanbilici, geçen 31 Mayıs’ta Gezi Parkı gösterilerine destek için gittiği Tarlabaşı Bulvarı’nda yürürken, sol gözüne isabet eden plastik mermiyle yaralandı. Bir gözü görme yetisini yitiren Kesanbilici, 13 Haziran’da Çapa Tıp Fakültesi’nde operasyon geçirdi. İkinci operasyon, 5 Temmuz’da Bakırköy Acıbadem Hastanesi’nde gerçekleştirildi ve plastik mermiye ait bilyeler çıkarıldı. Mermi de 8 Temmuz’da aileye teslim edildi. Aile mermiyi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Savcılık halen soruşturmasına devam ediyor.
Bu arada CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, 31 Temmuz’da eski İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. Güler, 18 Aralık’ta gönderdiği yanıtta, Emniyet Genel Müdürlüğü envanterinde plastik mermi bulunmadığını, yalnızca boya kapsülü kullanıldığını ifade ederek, “Dış yüzeyi balmumu ya da jelatin ile kaplanmış boya kapsülleri, yasadışı gösterinin dağıtılması amacıyla sorumlu amirin emri doğrultusunda bu konuda eğitim almış personel tarafından kullanılmaktadır” dedi. Güler ayrıca, Kesanbilici’nin plastik mermiyle yaralandığına dair emniyetin birimlerine ulaşmış bir belge ya da bilginin bulunmadığını savundu.
Kesanbilici ise bu açıklamanın talihsizlik olduğunu vurgulayarak, “O mermiyi bir buçuk ay gözümde taşıdım. Ameliyatın görüntüsü de, kendisinin görüntüsü de elimizde var. Sonra savcılığa teslim ettik. Gayet rahat ispatlayabiliriz” dedi. Kesanbilici, Gezi Parkı gösterilerinde hayatını kaybedenlerin aileleri ve yaralananlar olarak platform kurmaya hazırlandıklarını ve davaları takip edeceklerini belirtti.
CHP’li İlhan Cihaner ise elde mermi çekirdeği olmasına karşın hiçbir inceleme yapılmadığını belirterek, “Boya kapsülü olsa bile bir soruşturma açılması gerekirdi. Kasten mi atılmış, dikkatsizlikle mi olmuş; incelenmesi gerekirdi” dedi.

Gezi Parkı mağdurları buluşuyor
Gezi Parkı gösterilerinde evlatları hayatını kaybeden aileler ve yaralananlar bir platform kurmak için bir araya geliyor. Gösterilerde gaz kapsülüyle ve plastik mermiyle birer gözünü kaybeden Burak Ünveren, Çağdaş Küçükbakkal, Volkan Kesanbilici ve Erdal Sarıkaya dün ev hapsinde tutulan gazeteci Küçükbakkal’ın evinde buluştu. Kesanbilici, kuracakları platformla Gezi Parkı davalarını takip edeceklerini belirtti.