Polisten, Adliye önünde basın açıklamasına çifte standart

Polisten, Adliye önünde basın açıklamasına çifte standart
Polisten, Adliye önünde basın açıklamasına çifte standart
Mavi Marmara gemisiyle Gazze'ye yardım taşırken İsrail'in baskını sonucu 9 kişinin ölümüne ilişkin açılan dava devam ederken, İstanbul Adliyesi önünde kitlasal basın açıklaması yapıldı. Polis bir süredir Adliye önünde hiçbir eyleme izin vermiyordu.

Gazze'ye insani yardım taşıyan "Mavi Marmara" gemisine yönelik İsrail askerlerince düzenlenen operasyona ilişkin, aralarında olay tarihinde İsrail Genelkurmay Başkanı olan Rau Aluf Gabiel Ashknazi'nin de bulunduğu 4 sanığın yargılanmasına devam ediliyor. Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'ndaki İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 5. duruşmada, olay tarihinde Ashknazi’nin yanı sıra, Deniz Kuvvetleri Komutanı Eliezer Alfred Marom, İstihbarat Başkanı Amos Yadlin ve Hava Kuvvetleri Komutanı Avishay Levi yargılanıyor. Geniş katılım ile gerçekleştirilen duruşmada müştekiler dinlendi.


ADLİYE’DE AÇIKLAMA ADLİ TIP’TA MÜDAHALE
Davaya destek olmak için ise yaklaşık 300 kişi adliye önünde toplandı. Mavi Marmara gemisinin resminin bulunduğu ve 'İsrail Yargılanıyor' yazılı iki balon yükselten grup ellerinde Filistin bayrakları taşıdı. Adliyenin karşısında meydanın duvarına saldırıda hayatını kaybedenlerin fotoğrafları da asıldı.

Polis eylemi uzaktan izlemeyi tercih etti. Bu da akıllara, bir süredir polisin Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde hiçbir kitlesel açıklamaya izin vermediğini getirdi.

Aylnı saatlerde bir başka basın açıklaması ise cezaevinde tutuklu bulunan, kanser hastası Mete Diş'in serbest bırakılmasını isteyen bir grup, Adli Tıp Kurumu önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından çadır kurmak isteyen gruba polis tazyikli suyla müdahale etti. 


Cem TURSUN / DHA