Polisten 'Albayrak' savunması

İstanbul Emniyeti, İslami eğilimli basın yayın organlarında yer alan Albayraklar operasyonuyla ilgili "polis terörü" ve işkence iddialarını yalanladı.

İstanbul polisi, Albayraklar soruşturması nedeniyle bazı basın organlarında yer alan "polis terörü" suçlamasıyla işkence iddialarını yalanladı.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Protokol ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, son dönemde basında Albayraklar Şirketler Grubu yöneticilerinin sorgulanması ile ilgili İstanbul Emniyetine yönelik haberler eleştirildi. Açıklamada, medyada "Temiz Şehir" adıyla yer alan İstanbul Büyükşehir Belediyesinde taşıma ihaleleri konusunda yapılan usülsüzlüklerle ilgili soruşturmanın devam ettiği belirtildi. Polisin görevinin sadece gerçekleri ortaya çıkarmak ve suçluları yakalayarak adalete teslim etmek olduğu kaydedilen açıklamada, "Suç ve suçlulara karşı cansiperane mücadele veren teşkilatımızın yasal faaliyetleri `polis terörü' gibi gerçek dışı bir iftira ve karalamaya maruz bırakılmaktadır" denildi.
Organize suçlarla mücadele eden kişilerin bu tür suçlamalarla karşı karşıya kalmasının suç ve suçlularla mücadeleyi sekteye uğratacağı ifade edilen açıklama özetle şöyle:
"Soruşturma kapsamındaki şahısların gözaltına alınmasıyla başlayan süreç içerisinde bazı yayın organlarında `küçüklerin gözaltına alındıkları, gözaltına alınan şahıslara işkence yapıldığı, haksız davranış ve tutum içerisinde uygulamada bulunulduğuna' dair asılsız bazı iddialara yer verilmektedir. Çalışmalarımız ile ilgili yapılan ve yapılacak olan her eleştiriyi doğal ve hatta
gerekli saymakta olduğumuz herkesin malumudur. Basın bir görevi de haber ve eleştiri yoluyla toplumu aydınlatmaktır.
Ancak asılsız ve mesnetsiz iddialarla; soruşturmayı yürütenleri korkutmak, sindirmek ve yıldırmak istenmektedir. Türk polisini bu ve buna benzer gerçeği yansıtmayan çirkin ve haksız ithamlar hiçbir şekilde yıldırmayacak ve yolundan alıkoymayacaktır."