Polisten 'Barış Anneleri'ne biber gazlı müdahale

Polisten 'Barış Anneleri'ne biber gazlı müdahale
Polisten 'Barış Anneleri'ne biber gazlı müdahale
Mardin'de yürüyüş yapmak isteyen Barış Anneleri İnisiyatifi üyelerine polis biber gazı ile müdahale etti.

RADİKAL - Mardin Barış Anneleri İnisiyatifi, Habur Sınır Kapısı’nda bekletilen 13 YPG’linin cenazesi ve bölgede tırmanan çatışmalara karşı Ak Parti Mardin il binasına yürüyüş yapmak istedi. Büyükşehir Belediyesi önünde durdurulan Barış Anneleri ile polisler arasında gerginlik yaşandı. Polis, grubun yürüyüşünü durdurdu.

Yaşanan gerginlik üzerine grup oturma eylemi yaptı. Grup, savaş politikalarına karşı yapmak istedikleri yürüyüşün engellenmesini kınadı. Bu sırada polisler, grubun taşıdığı 'Azadiya Rêber Apo azadiya gelanê, em bi we şer nedikirin' yazılı pankarta el koydu.

POLİSTEN, KÜRTÇE KONUŞAN KADINA: BENİMLE TÜRKÇE KONUŞUN

Grubun pankartı vermek istemesi üzerine polisler müdahalede bulundu. Bir polis amirinin, “Bu vatana sahip çıkın. Çocuklarınıza sahip çıkın." demesi dikkat çekti. Aynı amir, kendisiyle Kürtçe konuşmaya çalışan bir barış annesine de, “Benimle Türkçe konuşun” dedi.

Polislerin yürüyüşe engel olmasından sonra, gruba gazla müdahalede bulunuldu. Polisin gazlı müdahalesine Barış Anneleri, uzun süre slogan atarak tepki gösterdi. Polisin müdahalesinden sonra grup, Karayolu Parkı’na yürüdü. (CİHAN)

 

 
 

 

 


  http://www.radikal.com.tr/140868514086851

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Barış annesiymiş. Savaş annesi değil yani; gerilim, şiddet, susturuculu infazlar, ideolojik kirlenme ve yol kesmelerin anneleri değil bunlar, barış anneleri. Sevgi pıtırcıkları, barış tomurcukları. AKP binasına yürümüşler barış için. PKK binasına yürümemişler. Türkiye'de şu anda müthiş bir söylem kirliliği, söylem dejenerasyonu var ve söylem düzeyine çekilen her şey bu kirlenmeden nasibini alıyor: annelik gibi. Bu manipülasyonlar, eskiden beri sol'un en usta olduğu konu. Gerçekler dünyasıyla ilişkisi hastalıklı bir ilişki olan sol, kendine bir söylemler dünyası kuruyor ve kendini bu dünyaya hapsediyor. Kendi içine kapanıp, iletişimini kendi hempalarıyla muhafaza ettikçe hem şizofrenikliği hem fanatikliği artıyor. (Politik Kürt hareketini de sol'un bir alt dalı olarak alıyorum.) Yoksa bu anne, barış gibi laflarla herhangi bir etkileyicilik sahibi olduklarını falan mı düşünüyorlar? Bunlara bir şey anlatamazsınız. Bizim baraj sorunumuz yok, oy oranımız yüzde 15 diyen Doğu Perinçek'e de. Ne alaka demeyin, sol'un faşisti de aynı, ayrılıkçısı da. Sizinle ortak bir dilleri yoktur bunların, dış dünya ile ortak bir dilleri yok. Dış dünyayı kavrayacak bir söz ve kavram dağarcığı yok.