Polisten bombalı 7 araç iddiası

Polisten bombalı 7 araç iddiası
Polisten bombalı 7 araç iddiası
Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı'nın, DHKP-C'nin bomba yüklü 7 araçla eylem yapacağı istihbaratıyla tüm illerdeki güvenlik güçlerini uyardığı öğrenildi.

İstihbarat birimlerinin, DHKP- C'nin "öldürülen militanlarının intikamının alınması amacıyla büyükşehirler ile Suriye sınırındaki kentlerde bomba yüklü araçlarla eylem yapacağı" bilgisine ulaştığı öğrenildi. Örgütün özellikle Emniyet Müdürlükleri'ni hedef alacağı saldırılar planladığı istihbaratı üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığı tüm kentleri 'gizli' ve 'ivedi' koduyla gönderdiği yazıyla uyardı.

7 BOMBA YÜKLÜ ARAÇ 
İç karışıklığın sürdüğü Suriye'de kamp arayışı içerisinde olduğu ileri sürülen DHKP- C'nin 'intikam' amacıyla ses getirecek kanlı bombalı eylemler yapmayı planladığı belirtilen uyarıda, güvenlik güçlerinin önlemlerini en üst düzeye çıkarması istendi. Örgütün, Suriye veya Yunanistan'dan temin edilecek bombaların yüklendiği 7 araç ile büyükşehir ve sınır kentlerinde eylem yapabileceği kaydedilen uyarı mesajında şu ifadelere yer verildi: 

"DHKP-C terör örgütünün daha önceki eylemlerde öldürülen ve yaralı ele geçirilen militanların intikamını almak için eylem hazırlığı içerisinde olduğu belirlenmiştir. Bu kapsamda bomba yüklü 7 araç ile eylem yapılabileceği bilgisine ulaşılmıştır. Olası saldırıda kullanılabilecek araçlardan 2'si beyaz renkli otomobil, 1'i ise mor renkli panelvan olduğu tespit edilmiş, diğer 4'ünün marka ve modeli belirlenememiştir. Olası saldırı ihtimaline karşı tüm birimlerin dikkatli olması ve gerekli hassasiyetin gösterilerek önlemlerin artırılarak gerekmektedir."

İstihbarat birimlerince hazırlanan raporlar doğrultusunda tüm kentlere gönderilen uyarı yazısında. örgütün öncelikli hedefinin polis olduğu vurgulandı. Kritik noktalarda önlemlerin artırılması, polislerin görevli olduğu birimlerde çelik yelekli nöbetçi sayısının artırılması gerektiğine işaret edilen raporda, ayrıca güvenlik güçlerinin bulunduğu bölgelerde sivil araç parkına izin verilmemesi gerektiği kaydedildi.

TELSİZLERDEN UYARI YAPILDI 
Bomba yüklü araçla olası saldırı ihtimaline ilişkin bilginin ardından emniyet birimlerinin haber merkezlerinden tüm polislere uyarılar telsiz anonsu ile bildirildi. Bomba yüklü 7 araçtan 3'ünün marka ve modelinin de anlatıldığı uyarı anonsunda dikkatli ve duyarlı olunması istenip, öncelikle kendi can güvenliklerini sağlamaları uyarısında bulunuldu.

Raporda ayrıca saldırıların, "hastalıklarının son evresine gelmiş olan örgüt militanları tarafından yapılabileceği" öne sürülerek, "olası eylemlerin bu yıl içerisinde kanser hastalığı nedeniyle tahliye edilen K.A. ile benzer durumdaki militanlara yaptırılabileceği" iddia edildi. (DHA)