Polisten çadır kentte görevli güvenlikçilere biber gazlı eğitim

Polisten çadır kentte görevli güvenlikçilere biber gazlı eğitim
Polisten çadır kentte görevli güvenlikçilere biber gazlı eğitim
Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şubesi'nde görevli polis memurları, Suriyeli sığınmacıların kaldığı Akçakale İlçesi'ndeki çadır kentte çalışan özel güvenlik görevlilerine toplumsal olaylara ilişkin uygulamalı eğitim verdi.

AKÇAKALE - Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nde, 32 bin 807 Suriyeli sığınmacının kaldığı Süleyman Şah Konaklama Tesisleri'nde görevli olan 300 özel güvenlikçiye Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görevli polisler tarafından toplumsal olaylara karşı müdahale ve biber gazı eğitimi verildi. Çadır kentte verilen eğitime; 60'şarlı gruplar halinde katılan özel güvenlikçilere ilk önce toplumsal olaylara karşı korunma ve müdahale sırasında neler yapması gerektiği anlatıldı. Bilgilendirmenin ardından yapılan uygulamada ise çadır kentte görevli askerler ile Suriyeli sığınmacılar ellerine aldıkları taşlarla özel güvenlikçilere saldırdı. Özel güvenlikçilerin kalkanları ile taşlardan korunmaya çalıştığı eğitim ardından zırhlı araçtan basınçlı su ile müdahalenin nasıl yapılacağı uygulamalı olarak gösterildi.

ACI TESTİNDE ZORLANDILAR

Özel güvenlik görevlileri son olarak biber gazı eğitimine tabi tutuldu. Oluşturulan çemberin ortasına geçen Çevik Kuvvet Şubesi'nde görevli komiser, güvenlikçilerin yüzlerine sprey biber gazını sıkarak onları 'acı testi'nden geçirdi. Biber gazına maruz kalan güvenlikçiler zor anlar yaşarken, bazıları gözyaşı döktü.

Yetkililer, özel güvenlikçilerin toplumsal olaylar konusunda bilinçlenmesi ve eğitimli hale gelmesi amacıyla yapılan eğitimin bundan sonra da süreceğini bildirdi.

Öte yandan geçen mart ayında Akçakale'deki çadır kentte kalan Suriyeli ailelerin kaldığı bir çadırda çıkan yangında 1 kız çocuğu ölünce yangını protesto etmek isteyen Suriyelilerin çıkardığı gerginlik güvenlik güçlerinin müdahalesi ile 4 saatte kontrol altına alınabilmişti.(dha/Ömer Şulul- Hadi Kurt)