Polisten dayak yiyen öğrenciler, EMNİYET MÜDÜRÜ ÇAPKIN için SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Polisten dayak yiyen öğrenciler, EMNİYET MÜDÜRÜ ÇAPKIN için SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU
Polisten dayak yiyen öğrenciler, EMNİYET MÜDÜRÜ ÇAPKIN için SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın rektörlerle toplantısını protesto etmek isteyen öğrencilere müdahale edilmesiyle ilgili olarak emniyet yetkilileri ve görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunuldu.


İSTANBUL - Başbakan Erdoğan 'ın rektörlerle buluşması sırasında eylem yaptıkları gerekçesiyle kendilerine emniyet görevlilerince müdahale edilen öğrencilerden bazıları Beyoğlu Adliyesine geldi.

Burada toplanan grup adına, 7 öğrencinin “şikayetçi” olarak gösterildiği suç duyurusu dilekçesi, Beyoğlu Başsavcılığına verildi.

Dilekçede, öğrencilere müdahale sırasında “orantısız güç” kullanıldığı gerekçesiyle İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Beyoğlu Emniyet Müdürü Osman Yıldırım ile diğer bazı yetkililer ve eylem günü görevli olan emniyet personeli hakkında soruşturma yapılarak dava açılması istendi.

CHP , İSTANBUL EMNİYET MÜDÜRÜ ÇAPKIN’IN AÇIĞA ALINMASINI İSTEDİ
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, İstanbul’da öğrenci ile polis arasında geçen olaylar nedeniyle İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın açığa alınmasını istedi.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında İstanbul’da öğrenciler ve polis arasında geçen olayları değerlendirdi. Bu olayın zor kullanma değil, “zorbalık” olduğunu savunan İnce, şöyle dedi:

“İstanbul Emniyet Müdürü diyor ki, ‘polis yasal yetki içinde zor kullanır’ diyor. Polisin bu yaptığı zor kullanmak değildir, zorbalıktır. İstanbul Emniyet Müdürü derhal açığa alınmalıdır. Bu görüntüler Sayın Başbakan’ın mağdurluktan zalimliğe geçişinin görüntüleridir. Bu görüntüler bir zamanlar mağdur edebiyatı yapanların günü geldiklerinde nasıl zalim olduklarının göstergesidir. Ben merak ediyorum, vicdanı sızlamadı mı? Ne olacak bu ülkenin gençleri biraz bağırdı diye, ne olur kıyamet mi kopar, rütbeleriniz mi sökülür? Zaten teslim almışsınız. Bugün bazı gazetelerde var; tutulmuş sapasağlam yüzü ama sonra ağzı burnu kan içinde, mosmor. Bunlar faşizmin ta kendisidir. Bu zor kullanma değildir, zorbalıktır. AKP zorbalığıdır bu.” (ajanslar)