Polisten Gezi olaylarıyla ilgili ilginç rapor

Polisten Gezi olaylarıyla ilgili ilginç rapor
Polisten Gezi olaylarıyla ilgili ilginç rapor
Güvenlik güçleri, Gezi olaylarında gözaltına alınanları örneklem olarak aldı ve protestocuların profilini çıkardı.

Taksim Gezi Parkı’nda 28 Mayıs günü başlayan ve daha sonra tüm yurda yayılan eylemlerle ilgili güvenlik ve istihbarat birimleri ilginç bir istatistik yayınladı.

Milliyet gazetesinden Tolga Şardan’ın haberine göre güvenlik birimlerinin, 28 Mayıs’tan Eylül’ün ilk haftasına kadar olan sürede gerçekleştirilen Gezi Parkı eylemleri hakkında yaptığı değerlendirmeye göre geçen 112 günlük sürede 80 kentte (Bayburt hariç) Gezi Parkı olayları çerçevesinde 5 bin 532 eylem ya da etkinlik gerçekleştirildi.

Eylemlere yaklaşık 3 milyon 600 bin kişi katılırken, 5 bin 513 kişi güvenlik kuvvetlerince gözaltına alınarak soruşturma kapsamına alındı.

Olaylarla ilgili adli soruşturmalarda 189 kişi tutuklandı, 4 bin 329 kişi yaralandı, 5 kişi yaşamını yitirdi.
Emniyet teşkilatı bir polisi şehit verirken, 697 polis yaralandı.

GÖZALTINA ALINANLAR ÜZERİNDEN ÖRNEKLEM ÇALIŞMASI
Güvenlik birimlerinin, gözaltına alınan 5 binden fazla şüpheliden oluşan bir “örneklem” grubu üzerinde yaptığı “demografik analiz” ise Gezi Parkı olaylarıyla ilgili farklı bir bakış açısına kaynaklık ediyor.

Haklarında adli soruşturma başlatılan Gezi Parkı şüphelilerinin yüzde 50’si kadın .
Şüphelilerin yüzde 15’i ilkokul/ortaokul mezunu, yüzde 24’ü lise mezunu, yüzde 36’sı üniversite öğrencisi ve yüzde 25’i üniversite mezunu.

Devletin resmi kayıtlarına göre, şüphelilerin yüzde 56’sı 18-25 yaş, yüzde 26’sı 26-30 yaş, yüzde 17’si 31-40 yaş, yüzde 1’i 40 ve üzeri yaş grubundan.

Ayrıca şüphelilerin ekonomik göstergeleri ise şöyle: Yüzde 39’u 0- 499 TL, yüzde 15’i 500-999 TL, yüzde 31’i 1000-1999 TL ve yüzde 20’si 2000 TL üzerinde gelire sahip.

Yine şüphelilerin yüzde 78’si ‘Alevi kökenli’ olup bazı sendikalar/ sivil toplum örgütleri, taraftar grupları içinde yer alanlar, ulusalcı, laik kesimler. Yüzde 12’si ‘ siyasi partilerle ilişkili’, yüzde 6’sı ‘marjinal sol’ oluşumlar içinde, yüzde 4’ü ise ‘terör örgütleri’ ve yasal uzantıları içinde yer alıyor.

HASAR BEDELİ 139 MİLYON LİRA
Yapılan ayrıntılı araştırmalara göre, Gezi Parkı protesto eylemlerinin yarattığı tahribatın değeri yaklaşık 139 milyon lira.
Bunun yarısını (74 milyon lira) işyeri zararları oluşturuyor. İkinci sırayı 15.5 milyon lirayla polis araçlarındaki hasarlar, üçüncü sırayı ise 10’ar milyon lirayla belediye araçlarının hasarı ve kaldırım tadilatları alıyor. Kamu binaları ve AKP binalarına verilen zarar yaklaşık 2 milyon lirayken, özel araçlarda 6 milyon lira, otobüs durağı zararlarında 4.3 milyon lira, reklam panoları ve trafik levhalarında 4.1 milyon lira ambulanslarda 2.8 milyon liralık maddi hasarlar oluştu.


  http://www.radikal.com.tr/1162696116269618

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  slm - user401800

  vay be alevi bir vatandas olarak gururduydum ama diger arkadaslara haksizlik etmeyelim ben bu eylemin sadece br alevi ayaklanmasi olarak gosterilmesine karsiyim her mezhepden,her dilden,etnik kokenden insanin katilimiydi ve hakli bi mucadeleydi

  yanlış araştırma tekniği - Sel0

  Teknik olarak göz altına alınanlardan oluşan örneklem tüm eylemi temsil etmez. Diyelim ki etti, Aleviler iyi ki çoğunluktaymış, onlar ememlekete sahip çıkma cesaretini kimden alacaktık?

  Hasar - Tasmania

  Sikilan gazlarin maaliyeti ne acaba? Bunun da istatistiginin cikarilmasi gerek. Nerden alindi, maaliyeti ne, kimler burden para kazandi? Bunlari da aciklasinlar da ogrenelim.

  Hükümetin bilinçaltı... - Zeynep Ekşioğlu

  İçeri alınanların %78inin Alevi olması, Gezi olaylarında Alevilerin çoğunlukta olduğunu ortaya çıkarmaz. Tam tersi, özellikle Alevi olanların içeri aldıklarını gösterir. Yani, hükümetin bilinçaltının bir yansıması olmuş...

  yani - keryil

  tutuklananlarin butun siyasi aidiyetleri, yasal angajmanlari, dinleri, etnisiteleri, gelirleri vesaire kayit altina alinmis. bunun adina fisleme diyorduk doksanlarda, akp'de baska bir sey mi denecek?

  Çok çalışılıyor çok. - görengözler

  Bu tür istatistik ve araştırmaların memlekete ve halka ne faydası var ki,fişlemenin dışında.Bu kadar insan bilgisi alınıp NSI'ya teslim ediliyor heralde.Üretim yok,herkes birbirinin midesinde bile ne var merak eder duruma teşvik ediliyor.Son zamanlarda reklamlarda satılık ev reklamlarının fazlalığı nedendir sorusuna da cevap aranabilir mi?

  eksik - gümüşisis

  3 milyon 600 bin kişiden göz altına alınan 5bin küsur insanın yüzde oranları kullanılarak ve hangi yönleri ile dikkati çekip göz altına alındıklarının da rapor başında belirtilmesi gerekirdi düşünüyorum.