Polisten 'Gezi zinciri'

Polisten 'Gezi zinciri'
Polisten 'Gezi zinciri'
'Barış zinciri', İstanbul'da kesintiye uğradı. Gezi Parkı, önünde kordon oluşturan polislerce kapatıldı. Beşiktaş'ta eylemcilere müdahale edildi.
Haber: AYÇA ÖRER - ayca.orer@radikal.com.tr / Arşivi

‘Barış İçin Elele’ sloganıyla toplanma çağrısı yapılan insan zinciri, dün İstanbul’un merkezi yerlerinde polis engeline takıldı. Haziran ayından bu yana Gezi Parkı’nda eyleme izin vermeyen Emniyet Müdürlüğü, dün de parkı kapatarak burada barış zinciri oluşturulmasını önledi.
1 Eylül Dünya Barış Günü’nde birçok kentte oluşturulan insan zinciri eylemlerinin merkezi İstanbul’du. Sabah saatlerinden itibaren Taksim ve çevresinde çok sayıda polis görevlendirildi. Taksim’e çıkan bütün yollar ve metro çıkışında önlem alındı. Polis yetkilileri güvenlik amacýyla Gezi Parkı’nda toplanmalara izin verilmeyeceðini ve bir süre yayalara kapatýlacaðýný söyledi. ‘Barış İçin Sanat’ dövizleri açan ve resimli bir pankart taşıyan bir grup Galatasaray Meydanı’nda buluştu. Buradan Taksim Meydanı’na yürümek isteyen grubu polis durdurdu. Galatasaray Meydanı’na geri dönen grup açıklamasını burada yaptı.
Taksim Meydanı’nda barış zinciri oluşturan aktivistler de polis müdahalesiyle karşılaştı. Taksim-Galatasaray arasında oluşturulan zincir Galatasaray-Tünel arasında engellendi. Tünel-Karaköy hattı üzerinde Galata Köprüsü’nü de kapsayan bir zincir oluşturuldu. CHP Beyoğlu İlçe Teşkilatı eylemlere açtığı ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ yazılı pankart ve müzik yayınıyla katıldı. 

Beşiktaş ’ta kısa süreli zincir

Beşiktaş Çarşı ve Barbaros Bulvarı da barış için bir araya gelenlerin adresi oldu. Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi önünü kapatan polis zincir oluşturanları da dağılmaları konusunda uyardı. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun da aralarında bulunduğu bir grup, Kabataş’a doğru zincir oluşturmak istedi. Yaşanan yaklaşık 10 dakikalık tartışmanın ardından polis Kabataş’a doğru zincir kuruldu. Zincirdekiler “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları attı.
Barbaros Bulvarı boyunca gerçekleştirilen eyleme yoldan geçen araçlar destek verdi. Bakırköy, Zeytinburnu, Samatya ve Üsküdar’da da insan zinciri oluşturuldu. Üsküdar sahilinde toplanan yaklaşık 300 kişilik gruba, sahilde oturan vatandaşlardan bazıları da katılırken, insan zinciri Kız Kulesi’nden Harem sahiline doğru uzadı. Üzerlerinde ‘Barış için el ele’ yazılı tişörtler bulunan gruptakiler, “savaşa hayır” sloganları attı.