Polisten itiraf: İşkence yaptık

Birtan Altunbaş davasında sanık Hasan Baştan: Uykusuz bırakıp ayakta tutarak suçu söyletmek isterdik. Darpla arıza bırakacak yöntem kullanılmazdı.
Haber: ADNAN EKİNCİ / Arşivi

ANKARA - Üniversite öğrencisi Birtan Altunbaş'ın 1991'de gözaltında öldürülmesiyle ilgili ek davada, sanık emekli polis Hasan Baştan, işkence yaptıklarını itiraf etti. Ana dava bir süre önce karara bağlanmış, aralarında emekli başkomiser İbrahim Dedeoğlu'nun da bulunduğu dört sanık 4 yıl 5 ay 10'ar gün hapse mahkûm olmuştu. Mahkeme, davada aranan sanıklar Naip Kılıç ve Hasan Baştan'ın dosyalarını ayırarak ek yargılama kararı almıştı. Ek davaya, dün Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.
Uzun süre bulunamadı
Mahkeme başkanı, uzun aramalardan sonra bulunan Baştan'ın, talimatla alınan ifadesinin geldiğini açıkladı. İfade, dönemin Ankara Emniyeti'nde sanıklara 'iz bırakmayan yöntemlerle' işkence yapıldığının itirafı oldu. Altunbaş'ı, İbrahim Dedeoğlu, Sadi Çaylı, Hasan Cavit Orhan ve Süleyman Sinkil adlı polislerin sorguladığını belirten Baştan, ifadesinde şunları söyledi: "Biz genel olarak o dönemlerde, gözaltına alınan şahısları uykusuz ve ayakta bırakarak yorma yöntemiyle suçunu söylemelerini isterdik. Terörle Mücadele Şubesi'nde özellikle darpça arıza bırakacak şekilde sorgulama yöntemi kullanılmazdı. Bunun kullanılması da istenilmezdi. Kamuoyunda bilinen tazyikli su verme, askıya alma gibi yöntemler kullanmazdık."
Avukat Oya Aydın, sanığın suçu itiraf ettiğini belirterek, "Kılıç ve Baştan işkence yoluyla adam öldürme suçundan cezalandırılmalı, hüküm de en üst sınırdan kurulmalı" dedi. Kılıç ve Baştan'ın sekizer yıl hapisle yargılandığı dava karar için ertelendi.