Polisten üniversite zirvesi

Polisten üniversite zirvesi
Polisten üniversite zirvesi
Üniversitelerin açılmasından üç gün önce büyük kentlerin polis müdürleri bir araya geldi. Üniversitelerin son durumu masaya yatırıldı ve öğrenci hareketlerine karşı alınacak önlemler belirlendi

Emniyet Genel Müdürlüğü, Mayıs sonunda Taksim’de başlayan Gezi Parkı protesto eylemlerinin tüm yurda yayılmasıyla birlikte hükümete ve polise karşı oluşan tepki hareketlerinin yeni eğitim yılının başlamasıyla üniversitelerde destek bulabileceği yönündeki değerlendirmeler doğrultusunda özel bir çalıştay düzenledi.

Milliyet gazetesinden Tolga Şardan’ın haberine göre yurt genelindeki toplumsal olaylar ile öğrenci hareketlerini izleyen Güvenlik Dairesi’nce düzenlenen çalıştaya başta Ankara , İstanbul ve İzmir olmak üzere 10 büyük kentte güvenlik şubelerinde görev yapan polis müdürlerinin yanısıra, EGM İstihbarat Dairesi ile Terörle Mücadele Dairesi’nden yetkililer katıldı.

ODTÜ MASAYA YATIRILDI
Üniversitelerin yeni eğitim yılının başlamasından kısa süre önce ODTÜ’den yol geçirilmesi konusunda başlayan tartışmalar çerçevesinde ODTÜ öğrencilerinin semt halkıyla birlikte yürüttüğü protestoların çalıştayda değerlendirildiği öğrenildi.

Özellikle polisin olaylara müdahalesi sırasındaki görüntülerin de tartışıldığı çalıştayda, polis müdürlerinin üniversite yönetimlerinin aynı suçlara karşı farklı cezalar uygulamasının yarattığı çift başlılıktan rahatsızlıklarını dile getirdikleri öğrenildi. Bazı üniversitelerde üniversite yönetimlerinin öğrencilere hoşgörüde bulunmasının olayların artışına neden olacağının dile getirildiği çalıştayda, polis yöneticilerinin üniversite yönetimleriyle yakın temasta bulunarak olaylara zamanında müdahale edilmesinin sağlanması kararı aldığı öğrenildi.

KAMPÜSTE POLİS
Çalıştayda, İçişleri Bakanlığı’nca kısa süre önce il valiliklerine gönderilen ve üniversitelerde alınacak güvenlik önlemlerini içeren genelge kapsamında, üniversite kampüslerindeki eylemlere karşı 24 saat müdahale edilecek biçimde hazır polis kuvvetleri tutulması gerektiği tartışıldı. Ayrıca, protesto eylemleri çerçevesinde öğrencilerin kampüslerden toplu olarak çıkmasına izin verilmemesini sağlamak amacıyla güvenlik önlemleri alınması benimsendi.


  http://www.radikal.com.tr/1152097115209713

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Engelleyemezsiniz ki - huberhirsch

  Çünkü vakti gelmiş bir düşüncenin önünde hiç bir silahlı güç duramaz. O düşüncenin adı özgürlük: Başörtülü kadın için özgürlük, Kürtçeye özgürlük, eşcinsellere özgürlük, Alevilere özgürlük, dindar Sünnilere özgürlük, Hristiyanlara ve Musevilere özgürlük, ateistlere özgürlük, çocuğa özgürlük.

  bunlar yalan hareketler, yemiyoruz - keryil

  odtu'de cok yakin zamana kadar jandarma vardi. jandarmanin son vakitlerinde, ki onlari da istemiyorduk cunku en basta kampuste askeri guvenlik absurtlugu asikardi, jandarmayla bu tip catismalar yasandigini pek hatirlamiyorum. ufak tefek seyler olsa dahi jandarma "mudahale" etmenin gercek dunyada nasil neticeler dogurdugunu bilecek kadar deneyimliydi. polis gibi "yaparim olur cunku ben polisim" gibi gercekligin yasal duzenlemelerle veya yurutme tarafindan sekillendirildigini zannetmiyordu. mesela jandarma istihbarat elemani yakalandiginda dahi onu ogrencilerden "kurtaran" jandarma ne saldirdi ne silah cekti daha ziyade kaypaklikla bosluktan yararlanarak kacirildi. zira asker odtu ogrencisine silah cekerse odtu'nun silahli guclere nasil tepki gosterecegini akil edecek kadar gercek dunyaya bagliydi (ki o donemde asker hala politik olarak gucluydu). akp'nin polisi ise kampus icerisindeki eyleme kampus disindan gaz atarak zaten is kendisine gelince kurallari dinlemedigini ortaya koydu. insanlari yerlerde surukleyip tekmelerseniz, insanlarin dersliklerine gaz atarsaniz (olmadi filan demeyin, yalanci derim size, o binada ofisim vardi), insanlari vurup oldururseniz sonra cikip olaylari ogrenciler cikariyor diyemezsiniz. olaylar sizin varliginiza olan tepkiden cikiyor. burada hem nalina hem mihina vuralim demek "tarafsizlik" degildir. belinde silahi olan, yurutmenin yetkisini kemerine sikistiran adamla hem yasal hem fiziksel olarak gucsuz ogrenciye esit mesafede durmak demek polis taraftari olmak demektir. adalet "iki birim oraya, iki birim buraya" gibi basit bir sey degil. "kralla halka esit mesafedeyim" diyen insan tarafsiz degil kralcidir.

  Bir Demokrasi testi - Ad Honorem Dei

  ODTÜ de öğrenci panolarına Ülkü Ocaklarının veya Milli Gençliğin bir bildirisi veya duyurusu asılabilir mi?

  - momentum

  Kampüste polis istemeyen arkadaşlar, polisin de o kadar hevesli olduğunu sanmıyorum. Keşke imkan olsa da, bir de ona sorsanız. Ünivesite, kurum, stad, konser güvenliği gibi konular normalde polisin düzenleme alanının dışına kayıyor artık. Türkiye hariç. Aslında böyle bir karar da alınmıştı bildiğim kadarıyla, polis buralara girmeyecekti. Ama yürümedi. Eğer toplum entegre bir yapı, farklı parçalarının birbirine atıfta bulunduğu bir paradigma ise, kimsenin karşıtını suçlama şansı yok. Yani, ben iyi adamım, onlar kötü adam diyerek işin içinden sıyrılamazsınız. Neden üniversite denen şey kendini polisle birlikte çağrıştıran bir kavrama dönüşmüş, onu biraz da üniversite sorgulasın. Üniversitede ağır bir polis varlığı, evet, göz tırmalayıcı. Ama tek boyutu polisten oluşan yalın bir fenomen değil bu. Bir üniversite, neden kendi tanımının içine "şiddet" derc eder? Neden bir "polis" alanı olur? Bir zamanlar buralarda seferi teçhizatlı, tüfeğine süngü takmış komandolar ve zırhlı araçlar beklerdi. Yani o zamanlar bir üniversite tanımının içine matara, kum torbası, mevzi, dikenli teller, mayınlar falan da derc edebilecek durumdaydık. Neyse şimdi sivil kolluk gücüyle işi kurtarıyoruz.

  Vah Bize Vahlar Bize - X120

  Öyle aptal bir milletiz ki demek, onca tecrübeye rağmen 12 Eylül düzenine geri dönüyoruz. Öyle kompleksli bir milletiz ki demek, gücü eline geçiren diğerini bastırmaya, ezmeye çalışıyor. Öyle cahil insanlarız ki demek, bir türlü demokrasi kültürünü idrak edemiyoruz. Bu ülkede şu uygulamayı savunacak tek bir insanın varlığı bile vahim olacakken, milyonlardan mürekkep bir güruh var bu kafaya destek veren...Çok yazık...

  Uğraşı - GaletaUnu

  Şimdi yerleşke içinde üniversite senatosunun aldığı karar üzerine değişen bir puanlama yönetmeliğini protesto için yürüyen öğrenciler de polisle karşı karşıya gelecek? Yemekhanede çıkan kötü yemeği protesto edenler de öyle. Bunlara karşı polis yapılanması tek bir şeyi göstermektedir: Kırın dizinizi oturun, otoriteye ses çıkartmayın, önünüze ne gelirse kabul edin. Bence bu kadar uğraşmaya gerek yok. Kapatsınlar üniversiteleri.

  AKP'nin sonu - bir.insan

  AKP'nin sonu kendi polisinden olacaktir.bunu bir kenara yazin derim.