Polis'ten zabıtalara uygulamalı biber gazı eğitimi

Polis'ten zabıtalara uygulamalı biber gazı eğitimi
Polis'ten zabıtalara uygulamalı biber gazı eğitimi
Uşak Belediyesi'nde görevli zabıta memurlarına, Çevik Kuvvet Şubesi'nde uygulamalı biber gazı eğitimi verildi. Biber gazına maruz kalan zabıta memurları zor durumda kaldı.

UŞAK - Uşak Belediyesi Zabıta Müdürlüğü'nde görevlilere Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde biber gazının kullanımı ve ilk yardım eğitimi verildi.

Toplumsal olaylarda sık kullanılan biber gazına maruz kalan zabıta memurları, zor durumda kaldı. 5'erli gruplar halinde dizilen zabıta memurlarına, polis tarafından biber gazı sıkıldı. Önce ne olduğunu anlamayan zabıta memurları acıyı hissetmeye başlayınca koşup yüz ve gözlerini yıkadı. Zabıta memurları, dakikalarca yüzlerini yıkadı.

KULLANMADAN ÖNCE DÜŞÜNMELİ
Uşak'ta çeşitli denetim ve yıkımlarda görev alan ve zaman zaman saldırılara maruz kalan zabıta memurları, biber gazını kullanacakları zaman daha dikkatli olmaları gerektiğini, aldıklarını böylece öğrendi. Zabıta memurları, biber gazının 15 dakika etkili olduğunu, bunu kullanmadan önce iyice düşünmeleri gerektiğini söyledi.

DHA - Yavuz KUŞDEMİR


  http://www.radikal.com.tr/113314811331487

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yAZIK - Ozgur_AZAD

  Şimdi bu zabıta arkadaşlar ne güzel öğrendi değil mi?Yüzlerine yüzlerine sıkmak ne kadar doğru. Evet insanlar işsiz, güçsüz,biçare. Dışarıdakiler memur olabilmek için çabalarken içeridekilerde işinizin kıymetini bilin diye, korkutuluyor böylece hiç bir uygulamaya ses çıkaramıyor. Neden başındaki amir öyle istiyor.Bunun adı eğitim öyle mi!!!

  Devlet Der ki! - "KEPÇE"

  Orada bulunan zabıta memuru arkadaşları tenzien; " Bakın size anlatacağız bu gazın zararlarını ama siz aptalsınız anlamazsınız o yüzden bu işi tatbik ederek göstereceğiz." merak ediyorum şiddet uygulayan polislere de böyle bir eğitim veriliyor mu ?

  peki - bisushuzurver

  Peki bunu çevik kuvvete kim denetecek?

  eğitim? - petilen

  biber gazı kimyasal bir silah, şu ana kadar türkiye'de metin lokumcu başta olmak üzere, 10'a yakın insanın ölümüne sebep oldu, ülkedeki iktidar sahipleri böyle tehlikeli bir maddeyi gelişigüzel her olayda kullanması, bunda hiçbir sıkıntı görmemesi ve bunun rutin bir hal alması utanç verici bir tablo, kendi vatandaşına karşı ne olursa olsun kimyasal silah kullanan bir iktidar sınıfına ne denir merak ediyorum, bir de bu silahı zabıtaların suratına sıkarak dağıtmak nedir? "bizim gücümüz sizi gazlamaya yetiyor, siz de sade vatandaşı gazlarsınız keyfinizce" der gibi

  Ne yapsalardı? - ayhan fahri

  Hepimizin rahatça yaşamamızı sağlayan devletin güvenlik güçlerini halkın düşmanı gibi göstermek gayretleri boşuna. Eylemciler nasıl bizden birileri ise, polislerimizin de öyle olduğunu yadsıyanlar hiçbir şekilde itibar görmeyeceklerdir. Her eylemde birtakım hatalar yapılabilir, ama biz genelden bahsediyoruz. Polislerimize insafsızca davranan, onları sakat bırakacağına, ölümcül yaralar almalarına sebebiyet vereceklerine aldırmadan, insanın göz göre göre düşmanına bile yapamayacağı bir hınçla taş, Molotof kokteyli ve ellerine ne geçerse atanları etkisiz hale getirmek polisimizin görevi. Bunu yaparken de kullanılabilecek en uygun yöntem, diğer ülkelerde olduğu gibi, su veya biber gazı kullanmaktır. Tesirinin ne olduğunu göstermek için polislere gaz sıkıldığında: ?Gördün mü, nasıl oluyormuş!? diye zevkle şişenler görsün, bir müddet sonra herşey düzelmektedir. Yoksa su sıkmak dururken biber gazına mecbur kalan polis, bunları uygulamak yerine cop veya silah mı kullansaydı? Kendi güvenliğimiz için, maddi ve manevi yönden halkı korumakla yükümlü olan devletimize ve idarecilerimize yardımcı olmak mecburiyetindeyiz.

  ... - noelon

  bence polise değil, iktidar partisinin karanlığına ve zulmüne karşı halka biber gazı dağıtılmalı...!

  ne tuhaf bir ulkede yasıyoruz - Ilkay

  Ya aralarında bundan etkilenecek bir rahatsızlıgı olan olsaydı. Memurlara bunu sozle anlattıklarında, bir saglık mensubu gelip bu gazın doguracagı sonucları anlatsa anlamazlar mıydı- ne gerek var insanları sıraya sokup yuzune gaz sıkmaya- bu suc olmalı- ne tuhaf- gorunce ırkıldım- ne tuhaf bir ulkede yasıyoruz:(