Polistir döver de sever de

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nden önceki pazar günü, Saraçhane'de yürümek isteyen kadınların feci şekilde dövülmesiyle ilgili soruşturmanın ikinci ayağı tamamlandı.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nden önceki pazar günü, Saraçhane'de yürümek isteyen kadınların feci şekilde dövülmesiyle ilgili soruşturmanın ikinci ayağı tamamlandı. Mülkiye müfettişleri de raporlarını İçişleri Bakanlığı'na sundu.
Müfettişler, açığa alınan altı çevik kuvvet polisine, Emniyet Teşkilatı Disiplin Tüzüğü'nün 13. maddesi uyarınca (görevin yerine getirilmesinde hoşgörü ve savsaklama) 'aylık kesimi' cezası verilmesini önerdi. İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Şükrü Pekgil ile İstanbul Çevik Kuvvet Şube Müdür Yardımcıları Yadigar Özdemir ve Suat Günbey'e ise yine aynı maddeden 'kınama' cezası verilmesini istendi.
Polis başmüfettişleri de geçen hafta tamamladıkları raporda kamera görüntülerinden olayda orantısız güç kullandıkları belirlenen altı polisin, yine 13. madde uyarınca cezalandırılmasını istemiş, ancak bu madde, kınamadan memurluktan mene kadar her tür cezayı içerdiği için inisiyatifi Merkez Disiplin Kurulu'na bırakmıştı. Her iki raporda da polislerin davranışı, TCK'nın 'efrada sui (kötü) muamele' suçunu düzenleyen 243. maddesi kapsamında değerlendirilmedi.
Şimdi ne olacak?
Polis memurlarının cezasını Emniyet Genel Müdürlüğü Merkez Disiplin Kurulu, şeflerinin cezasını ise Yüksek Disiplin Kurulu belirleyecek. Bakanlıktaki teamül, kararın verildiği güne kadar sicili iyi olanlara bir alt cezanın verilmesi yönünde. Polis memurlarının cezası kınamaya, şeflerinin cezası uyarıya düşebilecek.
Göstericilerin toplu halde ve ayrı ayrı suç duyurusunda bulunması üzerine başlatılan adli soruşturmada ise henüz aşama kaydedilemedi. Eylemde gözaltına alınan göstericilerden altısı hakkında ise 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na muhalefet ettikleri gerekçesiyle, 18
aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.


    http://www.radikal.com.tr/7458007458000

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.