Politikacıya 'yalancı' demek hakaret değil

Yargıtay, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'e, 10 bin yoksul öğrencinin özel okullarda okutulması projesi konusunda 'Takiye yapıyor, yalan söylüyor' diyen Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaattin Dinçer'in...

ANKARA - Yargıtay, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'e, 10 bin yoksul öğrencinin özel okullarda okutulması projesi konusunda 'Takiye yapıyor, yalan söylüyor' diyen Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaattin Dinçer'in sözlerini eleştiri sınırları içinde buldu ve Çelik'in tazminat talebinin reddine karar verdi Çelik'in, Dinçer hakkında 'yoksul öğrencilerin özel okullarda okutulması projesi' ile ilgili basın açıklamasındaki sözleri nedeniyle açtığı hakaret davası, Yargıtay'dan döndü. Çelik'in Ankara Asliye 27'nci Hukuk Mahkemesi'nde açtığı davada, Dinçer'in 3 milyar liralık tazminata mahkûm edilmesi yönünde alınan karar, temyiz başvurusu üzerine Yargıtay 4'üncü Hukuk Dairesi'nde ele alındı.
Karar oybirliğiyle alındı
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, Dinçer'in 26 Temmuz 2003'teki basın açıklamasında, bakanlık projesi ile ilgili "Hükümet ve Milli Eğitim Bakanı takiye yapmakta ve milyonlarca yurttaşımızın gözünün içine bakarak halka yalan söylemekte" ifadelerini, 'eleştiri sınırları içinde' buldu. Oybirliğiyle aldığı karar şöyle:
"Davalı sendika başkanı olup, faaliyet alanını ilgilendiren eğitimle ilgili bir konuda hükümet ve bakanının uygulamalarını eleştirme hakkı vardır. Nitekim, söz konusu yasa değişikliği (özel okullarda öğrenci okutulmasına ilişkin) Cumhurbaşkanı tarafından veto edilmiş, yine bu konuya ilişkin genel düzenleyici idari işleminde Danıştay 8'inci Dairesi tarafından yürürlüğü durdurulmuştur. Davalının basın açıklamalarının da bu çerçevede sert eleştiri olarak değerlendirilip davanın tümden reddi gerekirken, yazılı şekilde kısmen kabul edilmiş olması bozmayı gerektirmiştir."
Tazminat iade
Mahkeme, peşin ödenen 3 milyar liralık tazminatın da Eğitim-Sen'e geri ödenmesini de kararlaştırdı. Eğitim-Sen Genel Başkanı Dinçer kararı yorumlarken, şunları söyledi: "Yargıtay'ın bu kararı, düşünce ve ifade özgürlüğünün sınırları açısından önemli. Karar, Türkiye'deki yargı organlarının da uluslararası hukuk normları üzerinden kararlar kurmaya başladığını gösteriyor. Karar, yurttaş için devlet anlayışının gelişmesine ışık tutabilir."


    http://www.radikal.com.tr/7456947456940

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.