Portakaldan antik kente...

Erdemli ilçesinde, Dağlık Kilikya'nın ticaret merkezi olan Elaiussa-Sebaste Antik Kenti'nde kazılar, üzerindeki narenciye bahçelerindeki ağaçların bedeli ödenerek sökülmesi ardından yapılabiliyor.

MERSİN - Erdemli ilçesinde, Dağlık Kilikya'nın ticaret merkezi olan Elaiussa-Sebaste Antik Kenti'nde kazılar, üzerindeki narenciye bahçelerindeki ağaçların bedeli ödenerek sökülmesi ardından yapılabiliyor.
Geç Helenistik Dönem'de kurulan, Roma imparatorluğu ve Erken Hıristiyanlık dönemlerinde en parlak devrini yaşayan, yörenin özelliği nedeniyle (zeytin yetiştiren kimse) anlamına gelen 'Elaiussa-Sebaste', limanı dolayısıyla ticaret merkeziyken, İ.S. 7'nci yüzyılda deprem ve benzer doğal nedenlerle, özellikle limanın kumla örtülmesi sonucu ortadan kalktı.
Ayaş beldesi sınırları içerisinde bulunan ve sahildeki tarihi kalıntıların arkeolojik önemi anlaşılınca değer kazanan bölgede, 1995'te İ.S. 5-6'ncı yıllara ait Bizans bazilikası bulunarak korumaya alındı. 1999'da da kuzey-batı kesimdeki surların bulunduğu yerde yapılan araştırmada mozaik tabanlı hamam ortaya çıkarıldı.
Kazıyı İtalyan ekip yapıyor
Kültür ve Turizm Müdürvekili Osman Arık, dünyaya açılması gereken bir bölge olduğunu belirttiği Elaiussa-Sebaste antik kentiyle ilgili şu bilgileri verdi: "Elaiussa-Sebaste, Anadolu'daki antik kentler içinde yapılanma açısından önemli bir yere sahip. Roma La Spenza Üniversitesi'nden Prof. Dr. Evgenia Equini Schneder başkanlığındaki ekip, 1999'dan itibaren yılda 45 günlük kazı yapıyor. Kazılarda, nekropol, tiyatro, sarnıçlar, su kemerleri, kilise ve hamam kompleksi ortaya çıkarıldı. Ancak bu kazı çalışmaları kentin ortaya çıkarılması açısından yeterli değil. Gönül isterdi ki, gelen ekip daha uzun süre çalışsın. Çalışmalar bu tempoda giderse, turizm açısından çok önemli bir merkez olan bölge dünya turizmine açılmakta geç kalınacak. Sit alanı ilan edilen bölgede yapılar var. Bahçelerdeki ağaçlar da bedel ödenerek sökülüyor ve kazı gerçekleştiriliyor."
Üç yıl önce kapatılan bir okul, kazı ekibine tahsis edildi. Okul bahçesi, kazıdan çıkan eserlerin bir kısmı konularak adeta açık hava müzesine döndü.