@ismailsaymaz

Poşetteki parmak izine 12,5 yıl hapis

Poşetteki parmak izine 12,5 yıl hapis
Poşetteki parmak izine 12,5 yıl hapis
Molotof kokteyli ve havai fişek bulunan bir poşetteki parmak izlerinden başka, aleyhlerinde hiçbir kanıt ve delil bulunmayan iki sanığa, bu delil yeterli bulunarak, 12 yıl 6 ay hapis cezası verildi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Mersin’de, üç yıl önce içinde molotof kokteyli ve havai fişek bulunan torbaların üzerinde birer parmak izi çıkan iki gence, başka hiçbir delil olmadığı halde, “terör örgütüne silah temini” suçundan 12 yıl 6’şar ay hapis cezası verildi. Mahkeme , patlayıcının bulunduğu gün Adana’da olduğunu belirten sanığın savunmasını ise, “Adana-Mersin arası mesafe dikkate alındığında günübirlik gelip gidilmesi kolay bir mesafedir. Bu yakınlıktan dolayı Mersin’de oturup Adana’da çalışan ve günübirlik gidip gelen pek çok insan vardır” diyerek, reddetti.

Gelen bir ihbar üzerine 11 Temmuz 2012’de Mersin’in Akdeniz ilçesindeki Tırmıl Sanayi Sitesi’ne giden polis ekipleri, üstü açık bir kamyonette benzin dolu 4 şişe, 16 havai fişek, 16 molotof kokteyli ve başkaca malzemelerin olduğu iki naylon poşet buldu. İhbarda; Mihdi ve İsrafil Araz ile Mustafa Haluk Işık’ın kamyonetin yanında görüldükleri belirtildiği için bu üç kişi de gözaltına alındı.

Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava sonunda Mihdi Araz beraat ederken; İsrafil Araz ve Mustafa Haluk Işık, Türk Ceza Kanunu’nun 315. maddesinde düzenlenen “terör örgütüne silah temin etmek” suçundan mahkûm edildi. Bu arada, yapılan incelemede; bir poşetin üzerinde Ömer Tunçer’in sol el baş parmak izi, diğerinde de Mücahit Kendal Araz’ın sol el orta parmak izi saptandı. Haklarında TCK 315’ten Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılan iki kişi, iddiaları reddetti.

Davayı 19 Mart 2015’te karara bağlayan mahkeme heyeti; bir önceki davada ceza alan İsrafil Araz ile bu davadaki Mücahit Kendal Işık’ın akraba oluşlarını fakat aynı ikamette oturmuyor olmalarını delil sayarak, “Bu nedenle patlayıcı maddelerin ve diğer malzemelerin hazırlanmasına birlikte katıldıkları değerlendirilmiştir. Sanık Ömer Tunçer’in ise diğer sanıklarla akrabalığı yoktur. Ancak aynı yerde bulunan poşetler üzerinde parmak izleri tespit edilmiştir. Bunun tesadüfle izahı mümkün değildir” dedi.

Tunçer’in “O gün Adana’da çalışıyordum” şeklindeki savunmasını reddeden heyet, “Patlayıcıların yakalandığı yere ne zaman konduğu belli değildir. Önceden oraya saklanması mümkündür. Kaldı ki Adana-Mersin arası mesafe dikkate alındığında günübirlik gelip gidilmesi kolay bir mesafedir. Bu yakınlıktan dolayı Mersin’de oturup Adana’da çalışan ve günübirlik gidip gelen pek çok insan vardır” dedi.

Yargılama sonunda her iki sanık da TCK 315. Maddesi kapsamında 12’şer yıl 6’şar ay hapis cezasına çarptırıldı.


  http://www.radikal.com.tr/134021913402193

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Toplumu paranoyaklaştırıyorsunuz. - user1083897

  Hepimiz gün içinde onlarca poşet taşıyoruz, sonra da bu poşetleri imha etmemiz mümkün mü :) Mesala kitap aldığım bir poşeti sonrasında anneme göndereceğim kızımın kıyafetlerini koyuyorum annem de evine gelen bir komşusuna bişeyler koyup veriyor. Şimdi ben yasal olmayan bir eylem yaptım ve annemin komşusu ceza aldı .Ne söylenir ki gülünür yüksek sesle:) Mesala 1 mayıs mitingindesiniz su ihtiyacı duyuyorsunuz bilenler bilir öyle tek su alınmaz 5-6 tane su alırsınız yanınızda yörenizdekilere verirsiniz, eee miting sonrası da olay çıktı ve su içenlerden biri de yasal olmayan birşey yaptı ne olacak şimdi çocuğun elinden tutmuş giden birisine ceza verilebilir bu durumda... Ağlanacak halimiz,içler acısı bir hukuk yanlışı... Bütün herkesi duyarlı olmaya çağırmaktan başka birşey yapamıyoruz.

  bu zalimler... - user678437

  bu savcılar, bu hakimler bu polisler gün gelicek hesap vermeyeceklerini mi sanıyorlar. hadi insanoğlunun yargılanmasından kaçtılar diyelim. ya Allah ın hesabından kaçabilecekler mi? herkes yaptığının hesabının bir şekilde verecektir. Allah inancı olmayan da en basit mantık yürütmesinde evrenimizin bu müthiş düzeninde bozuk olan sadece insanın hırs ve zalimliğinde düzen gereği adaletin bir şekilde yerini bulacağını gayette düşünebilir. unutmayın (fethullahçılardan da gördüğünüz gibi) bir gün adalet sizin içinde lazım olacak.

  Haber eksik ve yanlı - user869188

  Bu kadar bilgiyle yargılama hakkında olumsuz kanaat belirtilmesi objektif bir tutum değil. Sanıkların önceden bu tip suçlarla ilgili sabıkası var mı? Parmak izlerinin orada bulunmasını nasıl izah etmişler? O aracın oraya ne zaman geldiği mobese sistemiyle tespit edilemiyor mu? Şahısların temyiz hakkı var mı? Bunun gibi bir çok soru var irdelenmesi gereken. Bu soruların cevabı verilmeden "Başka delil olmamasına rağmen" demek çok tuhaf bir yorum, eldeki gayet güçlü bir delil zaten.