Posta kutusu özel alan, girilmez

Posta kutusu da 'özel alan'a girdi, adresleri, broşür gibi gönderi yağmuruna tutanlar yasal işlemle karşılaşabilir. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın icraatlarıyla oğluna ait televizyonun ilanlarının...
Haber: NEŞET KARADAĞ / Arşivi

ADANA - Posta kutusu da 'özel alan'a girdi, adresleri, broşür gibi gönderi yağmuruna tutanlar yasal işlemle karşılaşabilir. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın icraatlarıyla oğluna ait televizyonun ilanlarının yer aldığı gazetenin su faturalarına eklenip ev ve işyerlerine gönderilmesine, Yargıtay 'Dur' dedi.
Posta kutularındaki gönderi kirliliğine son vermesi beklenen örnek karar, Rüstem Özer adlı vatandaşın şikâyetinden çıktı. Adana'da yaşayan Özer, 2005 yılında AKP'li Başkan Aytaç Durak ve belediyenin tanıtımını içeren 'Gerçek' adlı gazetenin su faturasıyla birlikte eve gönderilmesine tepki gösterdi. Özer, uygulamanın durdurulması için de gazeteyi basıp yayan, Adana Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Koza Kültür Sanat ve Turizm A.Ş. hakkında dava açtı.
Ancak Adana 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, gazetenin bilgi verdiği ve okunup okunmamasının davacının iradesine bağlı olduğu kanaatine vararak davayı reddetti.
Özer'in avukatı Yusuf Özer kararı temyiz etti. Temyizi görüşen Yargıtay 4. Hukuk Mahkemesi, yerel mahkeme kararını bozdu.
Yargıtay, kararında, 'ikametgâh, adres ve posta kutularının kişilerin özel alanları olduğunu, kişinin rızası olmadan bu alanlara girmeye çalışmanın hukuka uymadığını belirtti. Yargıtay,"Yayının davacı istemediği halde su ihbarnamesiyle birlikte adresine gönderilmesi doğru değil" dedi.
'Siyasi propaganda kızdırabilir'
Yargıtay kararında ayrıca, belediye başkanlarının, faaliyetlerini tanıtırken siyasi propaganda da yapabilecekleri, buna da orada yaşayan insanların tamamının aynı hoşgörüyle bakmasının beklenemeyeceği, farklı siyasi görüşten olan ya da belediye faaliyetlerini beğenmeyenlerin kendilerine bu tür tanıtımların yapılmasını istemeyebileceği vurgulandı.
Avukat Yusuf Özer, Yargıtay'ın verdiği kararla 'Adana Büyükşehir Belediyesi'nin keyfi uygulamasına, haksız kazanç sağlamasına, insanların hak ve özgürlüklerine yaptığı tecavüze son verildiğini' savundu:
"Belediye artık insanlara gazeteyi isteyip istemediğini sormak zorunda. İstemeyenlere göndermeye devam ederse, Yargıtay'ın örnek kararına göre her vatandaşın belediyeye dava açıp tazminat isteme hakkı var. Bu da belediyenin dava ve avukat parası olarak trilyonlarca zarara uğraması demektir. Belediye yetkilileri, gazeteyi herkese değil, isteyene göndersin."
Yerel mahkemenin kararının bozulmasıyla, dava yeniden görülecek.
500 bin kişiye yollanıyor
'Gerçek' adlı gazete, Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri (ASKİ) Genel Müdürlüğü'nün su faturalarına eklenip 500 binden fazla abonenin ev ve işyerlerine dağıtılıyor. Çoğunlukla ayda bir dağıtılan gazete, zaman zaman da su tüketimiyle ilgili 'bilgilendirme' makbuzu adı altında daha sık yayımlanıyor.