Postacı Nevzat'ın 'kısa' isyanı

Postacı Nevzat'ın 'kısa' isyanı
Postacı Nevzat'ın 'kısa' isyanı
Kütahya'da yaşayan bir posta dağıtıcısı, mesleğinin zorluklarına dikkati çekmek ve yıpranma hakkı talep etmek için 27 dakikalık kısa film çekti.

KÜTAHYA - Posta dağıtıcısı Nevzat Çoban, PTT Kütahya Başmüdürlüğü önünde gazetecilere yaptığı açıklama, bir yerel televizyon kanalının desteğiyle çektiği filmin senaryosunu kendisinin yazdığını ve oynadığını bildirdi.

Posta dağıtıcılarının zor bir mesleği icra ettiğine dikkati çeken Çoban, filmde bunu anlatabilmek için köpeklerden kaçtığını, balkondan üzerine bir kova su döküldüğünü, adres ararken başına çatıdan kiremit düştüğünü, silahla ayağından vurularak yaralandığını, sopayla dövüldüğünü dile getirdi.

Filmin, dünyada ve Türkiye 'de tıklanma rekoru kıracağını iddia eden Çoban, şöyle konuştu:

"Çamurda, karda, buzda yürümek, kırmızı halıda yürümeye benzemiyor. Kendilerine yıpranma hakkı çıkaran, bizlere bu hakkı tanımayan milletvekillerine sesleniyorum. Bizler sizlerin mektuplarını zor şartlara rağmen aksatmamak için sırtımızda ortalama 20 kilogram çantayla dere, tepe, düz demeden bardaktan boşanırcasına yağmur yağdığı günde de çalışarak görevimizi ifa etmeye çalışıyoruz. Bazılarımızın emeklilik yaşı 60, işe yeni başlayan arkadaşlarımızın ise 65'tir. Emekli Sandığı Kanunu gereği posta dağıtıcılarının yaş haddi 55'tir. Bu kanun gereği kurumumuz istese de istemese de 55 yaşında çalışanları emekliliğine 10 yıl kala kapının önüne koymak zorunda kalacak. Peki bu arkadaşlarımız 10 yıl nerede çalışacak?"

Çoban, şarkılar eşliğinde hazırladıkları filmin, postacıların sorunlarını duyurmaya vesile olacağına inandığını sözlerine ekledi. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/113101111310111

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Postacı Kapıyı Kaç Kere Çalar?? - drhakanabi

  Bir zamanların meşhur Hollywood filmi gibi fantastik hikayelerin yerini, artan kredi kartı-kredi vb borçlarla evlerimize ''resmi tebligat'' yapma nedeniyle kapılarımızı sık sık çalan postacılarımız malesef eski sempatikliklerini acı görevler icra ettiklerinden çoktaan yitirdiler.Cemil İpekçi'nin tasarımı kıyafetleri de dar kesimleri nedeniyle onları oldukça rahatsız etti.Ayrıca kendilerine verilen ayakkabılarda görevlerinin gereğini absorbe edebilecek rahatlıktan çok uzak..Çantaları ise sırt çantası formunda olmadığından ciddi kronik bel-sırt ve boyun deformitelerine neden olmakta..Postacılarımıza kaliteli çanta- rahat ve ter emen nanoteknolojik yaz ve kış ayakkabıları, tabanları özel kauçuk ve malzemeden imal tan ortepedik ısı ve su geçirmez ayakkabılar, saldırgan köpeklere karşı ultrasonik ses yayarak hayvanları uzaklaştıran köpek kovucular, kırsal kesimde grev yapanlara ayı spreyi,elektrikli ve seleli özel bisikletler,çizme- yağmur-soğuk geçirmeyen anorak,GSM operatörleriyle işbirliği ile postacı takip ve panik alarm sistemi (kışın mahsur kalma ve donmaya karşı)pekala verilebilir. Şapkaları soğuk iklimde görev yapanlar için Kalpak tarzı olabilir..Neden olmasın...Yukarıdaki gözlemlerimi bizzat pek çok postacımızla birebir yaptığım sohbetlerden edindim...