Postayla gelen sağlık

ABD'nin en iyi dört hastanesinden biri olan Methodist Hastanesi'ne artık Türkiye'den ulaşmak daha kolay.

İSTANBUL - ABD'nin en iyi dört hastanesinden biri olan Methodist Hastanesi'ne artık Türkiye'den ulaşmak daha kolay. 'Second Opinion' adlı bir proje başlatan hastane, hastalık teşhisi konan ancak bundan emin olamayan ve ikinci bir doktora danışmak isteyen Türkiye' deki hastalara posta yoluyla hizmet verecek.
Methodist Hastanesi, her yıl değişik ülkelerden 5 bin hastayı kabul ediyor. Türkiye'den gidenlerin sayısı yıllık ortalama 400. Methodist Hastanesi Uluslararası Servisi'nden Dr. Kadir Yolcu, projenin martta uygulanacağını söyledi.
Methodist Hastanesi'ne başvurmak isteyen bir hasta şu prosedürü izleyecek: Önce elektronik posta veya telefonla uluslararası servise ulaşacak.
Hastaya bilgi verilecek. Önce faksla, sonra postayla raporları ve doktor teşhisi istenecek. Belgelerin ulaşmasının ardından ilgili uzman doktora yönlendirilecek. Doktor en geç üç gün içinde yanıt verecek, beş gün içinde de sonuç hastaya ulaştırılacak.
Dil sorunu yok
Projeden yararlanmak isteyen hastalar, 400-900 dolar arasında değişen ücretler ödeyecek. 400 dolar yalnızca doktorun raporu incelemesi için istenen ücret. Radyoloji filmlerinin de gösterilmesi söz konusuysa ayrıca 350 dolar ödenecek. Raporları birkaç doktorun incelemesi durumunda da ücret artıyor. Hastane bünyesinde Türkçe bilen elemanlar olduğu için Türkiye'den başvuracak hastalar dil sorunu yaşamayacak. Methodist Uluslararası Servis telefonu: +1 713 4417559, e-mail: methodistinternational@tmh.tmc.edu