'Poster fotoğrafta emniyet müdürü de, savcı da yok'

İçişleri: Samsun Emniyeti'nde Samast'ın fotoğrafları çekilirken, emniyet müdürü ve savcının da bulunduğu doğru değil.

ANKARA/SAMSUN - İçişleri Bakanlığı, jandarma ve polisler, Hrant Dink suikastinin tetikçisi Ogün Samast'la birlikte kameralara poz verdiği sırada Samsun Emniyet Müdürü Mustafa İlhan ile bir savcının da Samsun Terörle Mücadele Şubesi'nin çay ocağında bulunduğu iddiasının gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Samast'ın yakalandıktan sonra Samsun'da çekilen poster gibi fotoğrafını soruşturan üç müfettişin, jandarma ve polisler Samast'la birlikte kameralara poz verdiği sırada Samsun Emniyet Müdürü İlhan ile Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'nda görevli bir savcının da görüntülerin çekildiği çay ocağında bulunduğunu saptadıkları iddia edilmişti. Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gökçınar, Samast'ın ifadesini almak için giden savcının, fotoğraflar çekilirken Samsun Emniyeti'nde olduğunu; ancak çekim yapıldığı sırada çay ocağında bulunmadığını açıklamıştı. İçişleri Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamada şöyle denildi: "Haberlerde ileri sürülen iddiaların gerçeklerle uzaktan yakından bir ilgisi olmadığı gibi müfettişlerin çalışmaları da tamamlanmamıştır. Müfettişlerin çalışmaları sonuçlanmadığından, kimler hakkında ne gibi cezalar uygulanacağına ilişkin bir öneri de henüz bulunmamaktadır. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi bakımından bu açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur."
İlhan: Odada yoktum
Samsun Emniyet Müdürü İlhan da yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi: "Samast yakalandıktan sonra Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki dinlenme odasında (çay ocağı) fotoğraf ve kamera çekimlerinin yapıldığı sırada odada bulunmadım. Ve bu odada yapılan hiçbir fotoğraf ve kamera çekiminde yer almadım."
Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gökçınar ise gazetecilere yaptığı açıklamada Samast'ın iddia edildiği gibi Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün çay ocağında sorgulanmadığını söyledi. Gökçınar, "Görüntülerin geçtiği mekana ilgili cumhuriyet savcısı kesinlikle gitmemiştir" dedi. (Radikal, dha)