Powell: İşkence cezalandırılsın

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e mektup gönderen ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, insan hakları alanında Türkiye'de yapılan reformları överken,
yasal değişikliklerin içerdiği demokratik ruhun uygulamada yer bulmadığından yakındı.

ANKARA - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e mektup gönderen ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, insan hakları alanında Türkiye'de yapılan reformları
överken, yasal değişikliklerin içerdiği demokratik ruhun uygulamada yer bulmadığından yakındı. 1991'de işkence sonucu ölen Hacettepe Üniversitesi öğrencisi Birtan Altınbaş davasını örnek gösteren Powell, sanık polislerin yargılanmasına başlanması gerektiğini söyledi. Tebligatın bugüne kadar yapılmaması nedeniyle, sanık polisler cezalandırılmadan davanın zamanaşımından düşmesinden endişe ettiğini belirten Powell, adaletin yerini bulması için hükümetin bir an önce harekete geçmesi çağrısında bulundu.
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de dün Rusya ziyareti sırasında düzenlediği basın toplantısında Powell'ın mektubuyla ilgili sorularla karşılaştı.
Gül doğruladı
Gül, Powell'ın, 'gönderdiği mektupta Türkiye'deki insan hakları alanında reformların uygulanmasındaki eksiklikleri dile getirmesi ve Birtan Altınbaş dosyasının zamanaşımına uğrayacağı yolundaki ifadesine' ilişkin soru üzerine şunları söyledi: "Doğrudur, geçenlerde böyle uzun bir mektup aldım ve bir satırında bu söylediğiniz konuyla ilgili bir cümle vardı. Mektup, tamamen Washington'a yaptığımız ziyaretin sonuçlarıyla ilgili gayet iyi bir mektuptu. Bu konu, Türkiye'de yeniden yargılama şeklinde devam etmektedir ve mahkeme bu konudaki kararını verecektir".